Dünya Yemen barış görüşmeleri İsveçte başladı

Yemen barış müzakereleri başladı

Yemen barış görüşmeleri İsveç'te başladı

Dünyanın gözü, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in çabalarıyla İsveç'te bugün gerçekleştirilen Yemen görüşmelerinde. Stockholm'deki görüşmelerde, daha önceki müzakerelerin aksine ülkedeki insani durumun ötesine geçmeyeceği öngörülüyor.

Haber Merkezi AA IHA Yeni Şafak
Yemen barış görüşmeleri Johannesberg'de yapılıyor.
Yemen barış görüşmeleri Johannesberg'de yapılıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Yemen barış görüşmeleri, yaklaşık 4 yıldır süren savaşı bitirmek amacıyla İsveç’te başladı.

Yemen yönetimi ile delegelerinin ve Husilerin yanı sıra Birleşmiş Milletler’den bir heyet, Yemen’de devam eden savaş için çözüm bulmak amacıyla İsveç’te bir araya geliyor.

  • Geçtiğimiz hafta İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Johannesbergs Kalesi’nde gayrı resmi olarak bir araya gelen taraflar, son zamanlarda dünyadaki en korkunç insani krize yol açan Yemen Savaşı’nı sona erdirmek için orta yol bulmak amacıyla görüşmelerini sürdürüyor. BM, görüşmelerden Yemen için politik çözümün iskeletinin oluşturulmasını umuyor.

Uzmanlar ise, görüşmelerden umutlu değil. Önemli bir atılım beklenmediğini dile getiren uzmanlar, görüşmelerin yeni sonuçlar doğurması yerine Husilerin elinde olan El-Hudeyde’deki Kızıldeniz limanında yaşayan sivilleri kurtarmak amacıyla yapıldığını ifade etti. Yetkililer, "Bazı konularda iki taraf da aynı masa etrafında bir araya gelecek. Diğerleri de ayrı gruplar halinde kendi aralarında görüşme gerçekleştirecek" ifadeleriyle yapılacak yeni görüşmeler ile ilgili bilgi verdi.

Yemen'de milyonlar açlıktan ölüyor
OYNAT 01:00
Yemen'de milyonlar açlıktan ölüyor
Yemen'deki savaş üç yılı geride bırakırken, ülkede yaşanan felaketi yansıtan fotoğraflar vicdanları sızlatıyor. Açlıktan hayatını kaybeden Yemenli minik Emel'in hafızalara kazınan zayıf bedeni, dünyanın gözlerini bir kez daha Yemen'e çevirirken, çağımızın en büyük insan kaynaklı felaketi; çocuk, kadın, yaşlı demeden can almaya devam ediyor.

BM Yemen Elçisi: Barış için ilk adım

BM Özel Elçisi Martin Griffiths sosyal medya hesabında konuyla ilgili, "İsveç’te gerçekleştirilecek görüşmeler, Yemen’de barış ortamı inşa etmenin ilk adımı olma niteliği taşımaktadır. Umuyorum ki bu adımın ardından Yemen’deki partiler, barışa giden kapsamlı anlaşmanın ana hatları konusunda anlaşacaklardır" açıklamalarında bulundu.

İsveç'te bugün yapılan Yemen görüşmelerinde ilerleme kaydedilip kaydedilemeyeceği merak ediliyor.

Yemenli taraflar arasındaki İsveç'in başkenti Stockholm'de bugün başlayacak olan görüşmelerde ele alınan konuların, daha önceki müzakerelerin aksine ülkedeki insani durumun ötesine geçmeyeceği öngörülüyor.

Daha önce Yemen'le ilgili başarısızlıkla sonuçlanan müzakereler göz önüne alındığında, ilk turunun 10 gün sürmesi beklenen Stockholm'deki görüşmelerin krizin çözümünde etkili olup olmayacağı merak konusu.

Husilerin temsilcisi Saelem Mohammed Noman Al-Mughalles, Yemen görüşmelerinin yapılacağı Stockholm'de.

Yemenli taraflar arasındaki diyalog görüşmeleri, 2015'te İsviçre'nin Biel ve Cenevre kentleri ile 2016'da Kuveyt'te yapılan üç turun ardından iki yıl önce sekteye uğramıştı.

REKLAM

İki yıl aradan sonra 6 Eylül'de İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan Yemen konulu istişare toplantıları 8 Eylül'de Husiler katılım sağlamadığı için akamete uğramıştı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen hükümet temsilcileri ile Husi yönetiminin müzakere masasına dönmesi için ciddi anlamda çaba göstermiş ancak Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yaralılarını Umman'ın başkenti Maskat'a gönderilmelerine izin vermemesi nedeniyle Husiler Cenevre'deki müzakerelere katılım sağlamamıştı.

Ancak Yemen'deki savaşın durdurulması, ülkeyi vuran kıtlığın daha da büyümemesi yönünde Sudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yönelik baskının artması ve Yemen savaşını gölgede bırakan Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı krizi nedeniyle bu kez müzakerelerin farklı bir atmosferde geçmesi bekleniyor.

  • Ülkede 2014 yılı sonlarında başlayan daha sonra 2015'te Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun askeri müdahalesiyle daha karmaşık hale gelen savaş nedeniyle büyük bir insani krizi yaşayan Yemen halkı da İsveç görüşmelerinin ülkedeki savaşın sona ermesi için bir başlangıç olmasını temenni ediyor.

Görüşmelere ilişkin olumlu işaretler

İsveç'teki görüşmeler konusunda BM yetkililerinin, Yemen müzakereleri öncesi taraflar arasında güven inşa edilmesi için yaralı 50 Husiyi Umman'a göndermesi, BM tarafından desteklenen esir takası anlaşmasının Husilerin ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ve Yemen hükümeti tarafından da imzalanması gibi olumlu bazı işaretler bulunuyor.

Yerel basında yer alan haberlere göre, yaralı Husilerin tahliye işlemi, eylül ayı başındaki müzakereleri aksatan nedenlerden biriydi. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yaralıların tahliyesi konusunu kabul etmemesi üzerine Husiler, Cenevre'deki görüşmelere katılmayı reddetmişti.

REKLAM

Yemen hükümetinden bir kaynak, esirlerin serbest bırakılması meselesinin artık taraflar arasında bir "diken" olmadığını, tarafların bu konuda Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün ara bulucu olmasında anlaştığını aktardı. Kaynak, iki tarafın esirler ve kaçırılanlar listesinin, yaklaşık 5 bin ismi barındırdığını ekledi.

Bunların yanı sıra Husileri temsil eden heyetin Kuveyt Büyükelçisi eşliğinde Kuveyt uçağıyla İsveç'e ulaşması da görüşmeler için bir başka olumlu işaret olarak değerlendiriliyor.

Yemen’de yüzbinler dehşet içinde
OYNAT 01:00
Yemen’de yüzbinler dehşet içinde
Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'in Hudeyde kentinde devam eden şiddetli çatışmaların içinde kalan yüz binlerce sivilin 'dehşet içinde' olduğunu açıkladı. Hastane koridorlarından yansıyan görüntüler, minicik bedenleriyle açlıkla mücadele etmeye çalışan çocuklar ve gözlerinin önünde yavrularının eriyişini izleyen anneler… Savaş, Yemen'i bitirdi.

Uluslararası toplum görüşmelerden memnun

Krizin çözümünde olumlu gelişmeler görülürken, uluslararası toplum da görüşmeleri memnuniyetle karşıladı.

ABD başta olmak üzere Almanya, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun ikinci büyük gücü olan BAE, Husilere desteğiyle bilinen İran'dan Stockholm'de gerçekleştirilecek Yemen diyalog görüşmelerine ilişkin memnuniyet açıklamaları geldi.

ABD de İsveç'deki Yemen görüşmelerinden ümitli olduğu mesajını verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, görüşmelere ilişkin yaptığı yazılı bir açıklamada, BM Özel Temsilcisi Martin Griffiths'i tarafları bir araya getirmesinden dolayı kuvvetle desteklediklerini, görüşmelerin kolay geçeceğini düşünmediklerini ancak ilk adımın atılıyor olmasından memnuniyet duyduklarını aktardı.

Nauert, Yemen halkının geleceği için çatışmadan uzlaşma ortamına geçilmesinin zamanının geldiğine işaret ederek "Barış, refah ve güvenlik sağlanabilir ve bu istişarelere katılanlar Yemen’in tarihinde yeni bir bölümün parçası olabilirler." değerlendirmesini yaptı.

REKLAM

BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yemen'de krizin sona ermesi için sürdürülebilir siyasi çözümün en iyi fırsat olacağını belirtti.

Karkaş açıklamasında, 2216 sayılı BM kararının uygulanabilir bir yol haritası olduğunu ve İsveç müzakerelerinin, Yemen'de siyasi çözüme katılım için iyi bir fırsat sunduğunu kaydetti.

İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, Stockholm kentindeki görüşmelerin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, Yemenli taraflara, ülkedeki sorunun çözümüne olumlu katkı sağlamaları, ortak bir anlaşma zemini oluşturmak için görüşmelere aktif bir şekilde katılmaları çağrısında bulunuldu.

İsveç hükümeti de tarafların barışa ulaşmasını temenni ettiğini bildirdi.

Gündem maddeleri belirsizliğini koruyor

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, görüşmeler konusunda genel açıklamalar yaparken, gündem maddeleri belirsizliğini koruyor.

Konuyla alakalı olarak görüşmelerde Husileri temsil edecek heyette yer alan Hamid Asım, görüşmelerde müzakerelerin genel çerçevesi ve insani durumlar olmak üzere iki temel meselenin masaya yatırılacağını belirtti.

Asım, müzakerelerin genel çerçevesi kapsamında, taraflar arasında güven inşa edilmesi, savaşın durması, ülke yönetimi, hükümet kurulması, geçiş süreci ve bununla alakalı bazı meselelerin ele alınacağını aktardı.

İnsani durumlarla alakalı olarak Asım, ülkedeki ekonomik durumların, havaalanları, sınır kapıları ve limanların açılması, esirler ve kaçırılanların durumu gibi konuların görüşüleceğini belirtti.

REKLAM
İsveç görüşmelerinin önceki üç turda savaşın durması ve krizin çözülmesi gibi önemli konular ele alınırken, Stockholm görüşmelerinde insani durumun ön plana çıkacağı dile getiriliyor.

Araştırmacı gazeteci Meysa Şucaeddin, görüşmelerde gelecek müzakerelerin ve insani durumların konuşulacağını, savaşın durması ve barışın tesis edilmesinin tartışılmayacağını belirtti.

Tarafların esirlerin serbest bırakılması ve memur maaşları gibi ülke için amaç çıtası düşük bazı meseleler üzerinde anlaşma sağlayabileceğini hatta bunlar üzerinde bile anlaşmasının zor gözüktüğünü anlatan Şucaeddin, İsveç'teki görüşmelerde taraflar arasında ilerleme kaydedileceğini öngörmediğini kaydetti.

Yemen için ses ver Türkiye
OYNAT
Yemen için ses ver Türkiye
Sadakataşı Derneği, 'Yemen için ses ver Türkiye' çağrısıyla ülke genelinde yardım faaliyeti gerçekleştirecek. 22 milyonun açlık sınırında olduğu Yemen'de her 10 dakikada 1 çocuk hayatını kaybediyor.

Griffiths'in çabaları

Eski BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'e nazaran Griffiths, daha cesur tutumlar sergiliyor. Hudeyde'deki çatışmaların durmasında etkili olan Griffiths, kentteki limanı ziyaret etmişti.

Gazeteci yazar Abdullah Sabri, Griffiths'in bu tutumu ile çabalarının, Arap koalisyonu dahil Yemen savaşının taraflarını ciddi müzakerelere zemin hazırlayacak güven tesis etmek için bir araya getireceğine güvendiğine işaret etti.

Sabri, bölgesel ve uluslararası şartların, siyasi çözüm aramaya sevk ettiğini, Suudi Arabistan'ın Yemen'de dört yıllık askeri başarısızlığının ardından büyük bir çıkmaza girdiğini belirtti.

Öte yandan Sabri, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin yansımalarının, uluslararası koridorlarda Yemen'de savaş suçları dosyasının harekete geçirilmesine neden olduğunu ekledi.

  • İsveç'teki görüşmelerin başarılı olması için bir fırsat olduğunu kaydeden Sabri, ancak Yemen hükümet heyetinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Husilere darbeci taraf olarak muamele ederek 2216 sayılı kararının uygulanmasını şart koşmasından korktuğunu kaydetti.
  • Sabri, Husileri temsil eden heyetin, doğal olarak bu şekildeki bir formülle olan çözüme karşı çıkacağını aktardı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.