|

Yöneticiler işçilerinden zor kaçtı

Fransız ulusal havayolu şirketi Air France'da bugün alınması beklenen toplu işten çıkarma kararına tepki gösteren çalışanlar protesto eylemi düzenlendi. Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey ile eylemde gömleği parçalanan İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ve yöneticilerden Pierre Plissonier binayı terk etmek zorunda kaldı.

Yeni Şafak
17:43 - 5/10/2015 Pazartesi
Güncelleme: 17:54 - 5/10/2015 Pazartesi
AA

Charles de Gaulle Havaalanında bulunan Air France'ın merkez binasında yapılan toplantı sırasında 2 bin 900 kişi hakkında işten çıkarma kararı alındığını öğrenen yüzlerce çalışan binaya gelerek yöneticilere fiziksel saldırıda bulundu. Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey ile eylemde gömleği parçalanan İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ve yöneticilerden Pierre Plissonier binayı terk etmek zorunda kaldı.



Uçuşlarda gecikmeler yaşandı


Air France'den yapılan açıklamada yönetim kurulu toplantısı esnasında yöneticilere yönelik yapılan şiddetli eylemin adli makamlara şikayet edildiği belirtildi. Çalışanların eyleminden dolayı herhangi bir uçuş iptal edilmezken, sadece bazı uçuşlarda gecikmeler yaşandı.



Hükümetten yatıştırıcı mesaj


France Inter radyosuna konuşan Hükümet sözcüsü Stephane Le Foll, "Hükümet, önemli bir rekabetin yaşandığı bir ortamda zor bir aşamadan geçen Air France'ı destekleyecektir. Herkesi konuyla ilgili müzakere yapmaya davet ediyorum" dedi.



İşçi konfederasyonu şikayetçi


Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT Başkanı Philippe Martinez ise RTL radyosuna verdiği röportajda , Air France'de eski yönetimlerinde de benzer kurtarma planları sunduğunu ve bu planların hep işten çıkarmalara neden olduğunu ve artık farklı bir çözüme ihtiyaç olduğunu vurguladı.



Başbakan çalışanları uyardı


Japonya seyahati öncesi havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Manuel Valls ise şirketin ilerleme planını reddeden sendikaları sorumlu olmaya davet ederek "Uyum sağlamak için ilerlemek lazım. Bu konuda bir statüko oluşturmak mümkün değil. Aksi takdirde bütün çalışanlar bundan zarar görür" ifadesini kullanmıştı.



2 bin 900 kişi işten çıkartılacak


Air France çalışanların üye olduğu sendika yönetimi 2016-2017 yılları arasında mali kriz nedeniyle 2 bin 900 çalışanını işten çıkartmayı planladığı duyurmuştu. Plana göre şirket, 2016-2017 yılları arasında 300 pilot, 700 kabin görevlisi ile yaklaşık bin 900 yer görevlisinin işine son verecek. Air France ayrıca zarar eden bazı destinasyonları kapatmayı planlıyor.



Gerekçe zorlaşan rekabet koşulları


Şirket yönetiminden önceki akşam yapılan açıklamada ise şirketin ''giderek zorlaşan rekabet koşullarını'' gerekçe göstererek personel sayısında indirime gitmeyi planladığını teyit etmişti











#Fransa
#Air France
9 yıl önce