Ekonomi 145 milyon ton gıda çöpe gidiyor

14.5 milyon ton gıda çöpe gidiyor

Türkiye’deki atıkların 14,5 milyon tonunun gıda olduğun tahmin ediliyor. İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, “Çöpe atılan gıdaların üretiminde kullanılan su, elektrik, akaryakıt ve emek de çöpe gidiyor. Gıda israfı demek, ülkemizin doğal kaynaklarının iflası demek” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, Türkiye’nin enerjide, suda, gıdada, meyve-sebzede yaptığı israfın çarpıcı boyutlarını ortaya koyan araştırmaların, günde yaklaşık 2 milyon 500 bin metreküp suyun boşa harcandığını gözler önüne serdiğini belirterek, “Gıdadan sanayiye her türlü üretimde kullanılan su kaynaklarının boyutu inanılmaz. Aslında çöpe attığımız her gıda parçası, tonlarca suyun boşa harcanmış olması anlamına geliyor. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla gıda israfını önlemeliyiz” ifadelerini kullandı. Kopuz, 11-17 Ocak tarihleri arasını kapsayan Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin enerjide, suda, gıdada, meyve-sebzede yaptığı israfın boyutlarına dikkat çekti.

14,5 MİLYON TON GIDA ÇÖPE GİDİYOR

Her yıl gıda ihracatına yakın miktarda gıdanın israf edildiğini aktaran Kopuz, bu korkunç israfın yan etkilerinin daha da tehlikeli olduğuna dikkati çekti. Türkiye’deki atıkların 14,5 milyon tonunun gıda olduğunun tahmin edildiğini bildiren Kopuz, şunları kaydetti: “Bu da 18 milyar dolarlık gıda ihracatımıza yakın bir değeri çöpe atıyoruz demek. Ancak ne yazık ki bu sadece sorunun bir yönü. Yani aslında bu israfın yan etkilerini hesapladığımızda durumun vahameti artıyor. Çöpe atılan gıdaların üretilmesi için kullanılan su, elektrik, akaryakıt ve emek de çöpe gidiyor. Gıda israfı demek, ülkemizin doğal kaynaklarının iflası demek. Su, stratejik bir kaynaktır ve içinde bulunduğumuz yüzyılda ülkelerin kaderini belirleyecek değerde olduğu tartışılmaz. Araştırmalar, günde yaklaşık 2,5 milyon metreküp suyu boşa harcadığımızı gözler önüne seriyor. Bu miktar, İstanbul’un bir günlük su kullanımına eşit. Bu israf ile İstanbul’un tüm barajlarından bir yılda çekilen suyu tabiri caizse çöpe atıyoruz.”

Ali Kopuz

GELECEĞİMİZ İÇİN DİKKATLİ OLMALIYIZ

Dünyanın temiz su kaynağının yaklaşık yüzde 25’inin israf edilen gıdaları yetiştirmek için kullanıldığını belirten Ali Kopuz, Birleşmiş Milletler’in 2021’i “Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı” olarak ilan ettiğini aktardı. Kopuz, “Bunun amacı, hem tarım ve gıda sektörüne dikkat çekmek hem de insanların ve çevrenin daha sağlıklı olmasını sağlayacak bir üretim ve tüketim yaklaşımı sağlamak. Geleceğimiz için hem kaynaklarımızı hem de bu kaynaklarla ürettiğimiz gıdaları tüketirken çok dikkatli olmalıyız. Dünyadaki hayat hassas bir dengede yürüyor. Bu dengenin sürdürülebilmesi için biz de çabalıyor, israfın azaltılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi.

  • İSRAF EDERKEN BİN KERE DÜŞÜN

  • Hem yağışları hem de kullanılan su miktarını göz önünde bulundurarak suyun nerede, nasıl kullanıldığını ortaya koyan su ayak izi miktarlarına dikkati çeken Kopuz, şunları kaydetti: “Tarım ve Orman Bakanlığının da katkısıyla yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin toplam su ayak izinin yüzde 89’unu tarım sektörü oluşturuyor. Tarımın su ayak izinin ise yüzde 92’si bitkisel üretimden, yüzde 8’i otlatmadan kaynaklanıyor. Bitkisel üretimin su ayak izine bakıldığında, en büyük payın yüzde 38 ile tahıllara ait olduğu görülmektedir. Yani en çok israf ettiğimiz ekmek için en çok su harcanıyor. Rakamlara göre ülkemizin su kaynaklarının tamamına yakınını gıda üretimi için kullanıyoruz. Gıdayı israf ederken bir kere daha değil, bin kere düşünmeliyiz.”

Her el yıkamada 1 litre su israf
HAYAT
Her el yıkamada 1 litre su israf

Kredi kartı israf ve faizi körüklüyor: Limit gelirin kat kat üzerinde
EKONOMİ
Kredi kartı israf ve faizi körüklüyor: Limit gelirin kat kat üzerinde
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.