Ekonomi 2 elde 400 bin artış

2. elde 400 bin artış

İkinci el otomobil ve hafif ticari araç pazarı yedi aylık dönemde büyümesini sürdürerek yüzde 9 arttı ve 4 milyon 112 bin 842 adet olarak gerçekleşti. 2017 yılının aynı döneminde ise 3 milyon 703 bin 580 adet olmuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın
Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın

Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın, pazardaki gelişmeleri değerlendirirken “TÜİK raporuna göre ikinci el otomobil pazarı yılın ilk 7 ayında yüzde 9 arttı, bu artış olurken sıfır otomobil pazarı ise yüzde 21 daraldı. Özellikle Ağustos ayında yaşanan döviz kurlarındaki dalgalanmalar, otomobil alacaklarının taleplerini beklemeye almaları pazara negatif yönde etki etti. Sıfırla ikinci el arasındaki fiyat makasının beklenenden açık olması da talebi 2. el otomobillere yönlendirdi” açıklamasında bulundu.

FİYATLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDEBİLİR

Aydın, döviz kurlarının henüz stabil bir hale gelmemesinden dolayı bu yıl otomotiv pazarının son 10 yılın en düşük adetlerinde kapanabileceğine dikkat çekerken “Sıfır araç fiyatları, gerek ithal araçlar gerekse yerli araçların ithal girdi maliyetlerinin yükselmesi ile önemli oranda arttı ve bu artışın sürebileceği bir dönem yaşamaktayız. Talep 2. el otomobillere kayacaktır” dedi.

Otobüslerde köşe bucak temizlik
GÜNDEM
Otobüslerde köşe bucak temizlik

Oto üretiminde
duraklama yok
EKONOMİ
Oto üretiminde duraklama yok

Yurt mu ev mi?
Öğrenciler rahatlık veliler güvenlik istiyor
HAYAT
Yurt mu ev mi? Öğrenciler rahatlık veliler güvenlik istiyor
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.