Ekonomi2 milyar dolarlık ek satış

2 milyar dolarlık ek satış

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilya satışlarının 2017’nin ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 30 arttığını belirterek, "6 milyar dolarlık satış yapılmasını bekliyorduk ancak KDV indirimiyle bu rakam 8 milyar dolara yaklaştı" dedi.

Haber MerkeziAA
KDV indirimi mobilyada 2 milyar dolarlık ek satış getirdi.
KDV indirimi mobilyada 2 milyar dolarlık ek satış getirdi.

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç yaptığı açıklamada, 3 Şubat'ta başlayan ve 30 Eylül'de biten KDV indiriminin sektörü hareketlendirdiğini belirterek, bu indirim konusunda sektörün epeydir talepte bulunduğunu anımsattı.

  • Yaklaşık 8 ay süren KDV indirimiyle mobilyaların yüzde 10 ucuza geldiğini dile getiren Güleç, bu durumun bir süredir beklemede olan vatandaşı alıma yönlendirdiğini anlattı.

Güleç, bu sürecin referandumun yanı sıra Ramazan ayını ve iki bayramı içerdiğini kaydederek, buna rağmen çok iyi geri dönüşler aldıklarının altını çizdi.

  • Mobilya satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 30 arttığını dile getiren Güleç, "Ofisten mutfak mobilyasına, hastaneden turizm mobilyasına kadar sektörümüzün yıllık toplam satışı 10 milyar dolara yaklaşıyor. Biz, bu yılın ilk 9 ayı olan Ocak-Eylül döneminde, 6 milyar dolarlık satış yapılmasını bekliyorduk ancak KDV indirimiyle bu rakam 8 milyar dolara yaklaştı" diye konuştu.

Güleç, konuya ilişkin resmi rakamların henüz açıklanmadığını belirterek, federasyon üyesi dernekler ve büyük üreticilerden aldıkları bilgiler ile yaptıkları araştırmalar sonucu bu rakama ulaştıklarını söyledi.

30 bin kişiye istihdam sağlandı

Güleç, yılda 10 milyar dolara yaklaşan toplam satışların yüzde 80'ini 9 ayda yaptıklarını ifade etti.

  • Tüketicilerin beklemede olduğunu, KDV indirimi olmaması halinde harekete geçmeyeceğini dile getiren Güleç, bu seneye kadar 10 milyar dolara yaklaşan yıllık satışların bu rakamı aşabileceğini aktardı.

Güleç, mobilya sektöründe kayıtdışılığın fazla olduğunu anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak önce kredi kartına yapılan taksit sayısının artırılması, sonrasında KDV indirimi sektörü kayıt altına girmesini sağladı. İlk 6 ayda sadece banka ve kredi kartlarıyla yapılan mobilya ve dekorasyon harcamaları resmi rakamlara göre rekor kırarak 12 milyar lirayı aşmıştı. Bu rakamın 9 aylık dönemde çok daha yukarda olduğunu tahmin ediyoruz."

Artışla birlikte mobilyanın direkt etkilediği onlarca sektörün de canlandığını kaydeden Güleç, quot;Aynı zamanda bu süreçte 30 binlik ek istihdam sağlandı.quot; dedi.

Güleç, hem ek istihdam hem de kayıtdışılığın azaltılmasının devlete çok sayıda katkısının olduğunu belirterek, temennilerinin KDV indiriminin en azından yıl sonuna kadar uzaması olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini sözlerine ekledi.

"En çok kanepe ve tekli oturma grupları satıldı"

  • Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Gürcan, 8 aylık KDV indiriminin sürdüğü dönem boyunca satışlarda yüzde 30'luk artış yaşandığını belirterek, "Daha yüksek oran bekliyorduk ancak özellikle düğün mevsiminin açılmasıyla mart, nisan aylarında yakaladığımız ivme yaz aylarında okulların kapanması ve insanların tatile gitmesi sonucu durdu" dedi.

KDV indiriminin bitmesine bir ay kala, firmaların indirim kampanyalarıyla satışların yeniden arttığını dile getiren Gürcan, indirimin devam etmesini istediklerini, mobilyacıların girdi ürünlerinin büyük kısmını yüzde 8 KDV ile aldıklarını ancak satışları yüzde 18 KDV ile yaptıklarını anlattı.

Gürcan, quot;İhracatta her sene başarısını daha da arttıran sektörümüzün iç pazarda da hareketli olması, istihdamını artırması için KDV indirimi önemliydi. Ayrıca kayıtdışılığın da azalması sağlandı.quot; diye konuştu.

KDV indirimi sürecinde ürün bazında en çok kanepe, tekli koltuk gibi oturma gruplarının satıldığını dile getiren Gürcan, bu süreçte sektörün istihdamının da arttığına değindi.

Güleç, "Amacımız KDV indirimiyle yakaladığımız ivmeyi, 2023 yılına dair 10 milyar dolarlık ihracata yansıtmak olacaktır. Mobilya sektöründe Türkiye, Çin'den sonra ihracatını en çok artıran ülkedir ve yılı 3 milyar dolarlık ihracatla kapatmak için önümüzde hiçbir engel bulunmamaktadır" diye konuştu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.