Ekonomi 200 milyar adayandı

200 milyar $’a dayandı

2002 yılından önce sadece 15 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekebilen Türkiye 2002’den bu yana 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırım aldı. Bu rakamlara ulaşılmasında yapılan reformların büyük etkisi olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde doğrudan yabancı yatırımların önünde engel kalmadığını ifade etti.

Burak Karaca Yeni Şafak
Türkiye 2002’den bu yana 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırım aldı.
Türkiye 2002’den bu yana 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırım aldı.

Türkiye’nin 2002’den bu yana aldığı doğrudan yatırımın 200 milyar dolara yaklaştığını açıklayan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, 2002 öncesi dönemde ise bu rakamın sadece 15 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen İstanbul’da düzenlenen "3. İstanbul PPP (kamu-özel ortaklığı) Haftası Cumhurbaşkanlığı Sisteminde Yatırım Ortamı” panelinde konuşan Ermut, ofisin kuruluş sürecini anlatırken, Türkiye’deki yatırım ortamının tanıtılması adına gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında da bilgiler verdi.

Arda Ermut

YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇTIK

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çizdiği kalkınma modelinin reformlarından önemli bir parçası olarak faaliyet gösterdiklerini belirten Ermut, özellikle 2002-2003 yıllarında bu kalkınma modeline ilişkin reformların yoğun şekilde hayata geçtiğini söyledi. “Bu reform programı ile doğrudan yatırımların Türkiye'de önü açıldı” diyen Ermut, bunun yansımasını da çok iyi gördüklerini ifade etti.

Ermut, “Biliyorsunuz 2002 yılına kadar Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım toplam sadece 15 milyar dolardı. 2002'den günümüze kadar ise yaklaşık 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırım ülkemize geldi” diye konuştu. Burada bütün bu reformların ve yatırım ortamının iyileştirilmesinin önemli etkisi olduğunu vurgulayan Ermut, aynı zamanda 2009'a kadar gelişmekte olan ülkelere giden yatırımların da etkisinin olduğunu bildirdi.

FARKINDALIK ARTTI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin doğrudan yatırımlar konusunda birçok kolaylığı hayata geçirdiğine de değinen Arda Ermut, 2006 yılında Başbakanlık Yatırım Destek Ve Tanıtım Ajansı olarak kurulan ofisin yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ismini aldığını dile getirdi. Ajansın kurulduğu günden bu yana aradan geçen süreçte çok ciddi ilerlemeler kaydedildiğini söyleyen Ermut, “Bu süreçte doğrudan yatırımların önemiyle ilgili farkındalık sadece özelde değil bürokraside ve devlet kurumlarında da ciddi şekilde arttı” dedi.

KOLAYLIK SAĞLIYORUZ

Artık sadece gelişmekte olan ülkelerin değil gelişmiş ülkelerin de yatırım çekmeye çalıştığını anlatan Ermut, dolayısıyla dünyada çok da gelişmeyen hatta kriz süreçlerinde daralan bir pastadan daha çok pay almak için daha çok ülkenin çalışma içinde olduğunu vurguladı. Ermut, Türkiye'ye gelen yatırımcılar açısından en önemli güvencelerden birisinin Türkiye'nin doğrudan yatırım çekme zorunluluğu olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu alanda yıllardır çok önemli adımlar attığını, iş yapma kolaylığı sağladıklarını aktardı.

Nail Opak

TÜRKİYE’NİN DENEYİMİNİ KONUŞUYORLAR

DEİK Başkanı Nail Olpak, 3. İstanbul PPP Haftası kapsamında tüm iş dünyası temsilcilerinin, yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik stratejiler ve atılan adımlara ilişkin net ve doğru bilgiye ulaşmalarını sağladıklarını söyledi. Olpak, dünya çapında iş yapan yerli ve yabancı ortaklı üyeleri ile görüşmelerinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’deki yatırım ortamı üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağına ilişkin olumlu bir inanç gözlemlediklerini bildirdi. Türkiye’nin PPP alanında önemli bir deneyim ve bilgi birikimine sahip olduğunu dile getiren Olpak, şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz yıl boyunca, DEİK olarak düzenlediğimiz birçok iş forumu ve yuvarlak masa toplantısında; Balkan ülkelerinden tutun, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine varana dek çok geniş bir coğrafyada, sahip olduğumuz bu deneyim ve bilgi birikimine dair sorularla karşı karşıya kaldık. Sanıyorum bugün de dahil olmak üzere o sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.