Ekonomi 21 yüzyıl kadınların yüzyılı

21. yüzyıl kadınların yüzyılı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, "21. Yüzyıl kadınların yüzyılı. Kadınların yüzyılı olacak demiyorum, oldu zaten. Yapılan bütün çalışmalar bunun sonucu" dedi.

Haber Merkezi AA
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 21. Yüzyılın kadınların yüzyılı olduğunu belirterek, "Kadınların yüzyılı olacak demiyorum, oldu zaten. Yapılan bütün çalışmalar bunun sonucu" dedi.

Sabancı, 6. G(irls)20 Zirvesi'nin açılışında, 21. yüzyılın kadınların yüzyılı olduğunu belirterek, "Kadınların yüzyılı olacak demiyorum, oldu zaten. Yapılan bütün çalışmalar bunun sonucu" dedi.

Kadınların ekonomik hayata katılımının dünya için ne anlama geldiğinin artık ölçülebildiğini aktaran Sabancı, holding olarak kadınların istihdamı ve onlara fırsat eşitliği sağlanması için örnek çalışmalar yaptıklarına inandıklarını, çünkü kadınların ekonomik hayata katılımı sağlanmadan toplumsal gelişmenin mümkün olamayacağına inandıklarını dile getirdi.

Sabancı Holding'de şu anda kadın istihdam oranının yüzde 38,5 olduğu bilgisini veren Sabancı, yeni işe girişlerde bu oranın yüzde 42'lere kadar çıktığının altını çizdi.

Sabancı Holding'de 2012 yılında yüzde 7 olan üst yönetimde kadın oranının 3 senede yüzde 14'e çıktığına dikkati çeken Sabancı, bu yüzde 100'lük bir artış olsa da kendisinin yeterli görmediğini bildirdi.

Kadının ekonomik hayata katılımının önündeki en büyük engelin kadınla erkeğin eşit olarak algılanmamasının geldiğini gördüklerini belirten Sabancı, sözlerine şöyle devam etti:

"Toplumdaki bu algıyı kırmadığımız sürece, yani eğitimde, politikada ve iş hayatında kadının eşit konumda olması gerektiğini, eşitliğin bir ayrıcalık değil bir hak olduğu konusunda herkes aynı algıya sahip olmadığı zaman yeterince ilerleyemeyeceğimizi görüyoruz. Dolayısıyla birinci önceliğimiz, kadınların bir ayrıcalık istemediği, kadınların aslında hakları olan bir eşitliği istediği... Toplumdaki bu algıyı değiştirmemiz gerekiyor."

"Toplumsal kalkınma bir demokrasi ve özgürlükler meselesidir"

Sabancı, Sabancı Vakfı'nın çalışmalarından bahsederek, "Son 3 yıldır belediyelerde cinsiyete duyarlı bütçe nasıl yapılır bunun üzerinde çalıştık" dedi.

Erken yaşta ve zorla yapılan evliliklerin bugün sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada sorun olduğunu vurgulayan Sabancı, "Eğer kız çocuklarının, kadınların eşit oranda ekonomik hayata katılımını istiyorsak, bu işin kökü oraya gidiyor. Oradan başlamamız gerekiyor. Erken yaştaki evlilikleri önlememiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için herkesin daha fazla çalışması gerektiğini vurgulayan Sabancı, vakıf olarak yürüttükleri bütün çalışmalarda kız çocuklarının eğitim hakkına erişmeleri, ekonomik hayattaki yerlerinin güçlenmesi ile politika ve toplumun her alanında söz sahibi olmaları için çalıştıklarını söyledi.

Sabancı, son günlerde Türkiye'nin bazı sıkıntılar yaşadığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün toplumsal gelişmeye katkı sağlamak için sanatın gücünden faydalanarak başladık toplantıya. Konuşmamı toplumsal gelişmenin yolunu açacak bir başka önemli konuyla bitirmek istiyorum. Toplumsal kalkınma bir demokrasi ve özgürlükler meselesidir. Bireyin hak ve özgürlüklerinin öncelikli olduğu, sağlıklı işleyen bir demokrasinin olmadığı bir ortamda toplumsal kalkınma sürdürülebilir olamaz. Toplumsal kalkınma için de basın özgürlüğü sağlıklı bir demokrasinin olmazsa olmazıdır."

"Eğer büyümek istiyorsak, yeni şeyler inşa etmeliyiz"

G(irls)20 Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Farah Muhammed ise kadınların başta ekonomik alanda olmak üzere önemli roller üstlendiğini belirterek, "Eğer büyümek istiyorsak, yeni şeyler inşa etmeliyiz" dedi.

İnsan kaynaklarının yarısının kadınlar ve kızlardan oluştuğuna işaret eden Muhammed, eğer tüm işgücü kullanılmazsa büyümenin beklenemeyeceğini dile getirdi.

Kadınların erkeklerle aynı düzeyde işgücüne katılım göstermesi halinde ABD'de GSYH'nin yüzde 5 artacağını vurgulayan Muhammed, "Japonya'da ise yüzde 9 artacak. İngiltere'de bu rakam yüzde 12" şeklinde konuştu.

Muhammed, kadınlara fırsat vererek onların ileri gitmelerinin sağlanabileceğinin altını çizdi.
Geri adım yokdaha da güneye gidecek

Geri adım yok
daha da güneye gidecek

​Yavuz'un Mersin'de demirlemesine sevinen Yunanlılara kötü haber.
Yargı paketi Mecliste

Yargı paketi Meclis'te

​AK Parti yargı paketi taslak metnini MHP'ye sundu.
Sınırda izinler iptal

Sınırda izinler iptal

Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyon öncesi gözler sınırda.
Marka şehirler kurulacak

Marka şehirler kurulacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
PKK'ya<br> bir darbe daha

PKK'ya
bir darbe daha

​Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi.
Suudi yönetiminden milyarderlere yatırım baskısı

Suudi yönetiminden milyarderlere yatırım baskısı

​Aileleri ikna için özel ekip kuruldu.
Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Erdoğan, 'Kıbrıs'ta Son Söz Paneli'ne mesaj yolladı.
Tutuklu sanık<br> tahliye edildi

Tutuklu sanık
tahliye edildi

Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesiyle ilgili davada yeni gelişme.
Babasının kararı kafaları karıştırdı

Babasının kararı kafaları karıştırdı

Baba Aydemir, avukatına "Şikayetçi olmayacağız sen gelme" dedi.
Kullanıma açılacak

Kullanıma açılacak

Fuat Oktay'dan, Kapalı Maraş ile ilgili net sözler.
Aralık ayında kurulmuş olacak

Aralık ayında kurulmuş olacak

2020 Nisan ayında bekleniyordu, takvim öne çekildi.
Sağanak<br>etkili oluyor

Sağanak
etkili oluyor

​Türkiye'nin kuzeyi serin ve yağışlı havanın etkisine girdi.
Trump'a<br>yalanlar söyledi

Trump'a
yalanlar söyledi

ABD'li üst düzey isim Netanyahu-Trump ilişkisini anlattı.
Kundakçı kameraya yakalandı!

Kundakçı kameraya yakalandı!

Ormanlık alanda yangın çıkaran şahsın görüntüsü ortaya çıktı.
Kale düştü

Kale düştü

Beşiktaş'ta Karius'un istatistikleri tartışma çıkardı.
50 bin öğrenciye<br>teknoloji eğitimi

50 bin öğrenciye
teknoloji eğitimi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank müjdeli haberi verdi.
Pençe Harekatı'nda bir darbe daha

Pençe Harekatı'nda bir darbe daha

​Haftanin'e düzenlenen operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.