Ekonomi Konut tüketimi garanti altında

Konut tüketimi garanti altında

Türkiye, dünyada ısınma talebinin arttığı kış mevsimine depoları dolu giriyor. Tuz Gölü ve Silivri yer altı doğal gaz depolarında 3 milyar metreküpün üzerinde bir gaz kullanıma hazır tutuluyor. Mevcut şartlardaki stok kış mevsiminde Türkiye’nin yaklaşık 33 günlük konut tüketimine denk geliyor.

Abone Ol Google News
Nur Banu Aras Yeni Şafak
33 günlük doğal gaz depoda
Arşiv

Doğal gaz depolama alanındaki çalışmalarını sürdüren Türkiye şu ana kadar hizmete aldığı tesislerde 3 milyar metreküpün üzerinde gazı hazır bulundururken, zorlu kış mevsimindeki 33 günlük konut tüketimini de garanti altına aldı. Türkiye’ye kesintisiz enerji sağlamak amacıyla büyük ölçekli proje ve yatırımlar gerçekleştiren BOTAŞ, enerji arz güvenliğini teminat altına almak, ekonomik ve güvenli enerji sağlamak için faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Türkiye’de Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisleri ile tuz kavernalarından oluşan Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi olmak üzere iki ayrı sahada depolama tesisi bulunuyor. Silivri bütün olarak tamamlandığında 4.6 milyar standart metreküp, Tuz Gölü ise 5.4 milyar standart metreküp depolama kapasitesine sahip olacak. Silivri ve Tuz Gölü tesislerinde hâlihazırda depoların toplam doluluk oranı yüzde 75’e yükseldi.

3 MİLYAR METREKÜPÜN ÜZERİNDE GAZ HAZIR

Kış mevsimi öncesi Tuz Gölü ve Silivri’de kasım ayı ortalarına kadar doğal gaz enjeksiyonunun devam etmesi planlanıyor. Depolar mevcut envanter ile değerlendirildiğinde, kış mevsimi boyunca doğal gaz iletim sistemine gaz sağlayacak duruma ulaştı. Kullanılabilir durumdaki yaklaşık 3 milyar metreküp doğal gaz geçtiğimiz yılın ocak ayı tüketim rakamları dikkate alındığında Türkiye’nin konutlardaki yaklaşık olarak 33 günlük kullanımına denk geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi'nin yüzde 51'i tamamlandı
EKONOMİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi'nin yüzde 51'i tamamlandı

10 ÜLKEDEN LNG

Türkiye’nin LNG giriş kapasitesi ise günlük 133 milyon standart metreküp olup toplam giriş kapasitesi ise günlük 359 milyon metreküpe ulaştı. Son yıllarda enerji alanında büyük projelere imza atılan Türkiye uzun dönemli sözleşmeleri kapsamında hâlihazırda Rusya, İran ve Azerbaycan’dan boru hatları vasıtasıyla doğal gaz, Cezayir başta olmak üzere 10’un üzerinde farklı ülkeden de (sıvılaştırılmış doğalgaz) LNG ithalatı yapıyor.

ERTUĞRUL GAZİ GÖREVDE

Türkiye mobil depoya da sahip. 25 Haziran’da hizmete alınan ilk FSRU gemisi Ertuğrul Gazi yaklaşık 110 milyon standart metreküp doğal gaza eş değer 170 bin metreküp sıvı LNG depolama kapasitesine sahip. Depoladığı bu LNG’nin günlük 28 milyon metreküplük miktarını gazlaştırarak doğal gaz şebekesine verme imkanı bulunuyor.

Depolamanın çılgın projesi: Dünyanın en büyüğü olacak
FOTOĞRAF 8
Title
Son yıllarda enerji alanında büyük projelere imza atılan Türkiye’de en önemli yatırımlardan birisi olan ve tamamlandığında dünyanın tuz yapılarındaki en büyüğü olacak Aksaray’ın Sultanhanı ilçesindeki Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi projesinde Eylül ayı itibariyle yüzde 51 genel ilerleme sağlandı.
Title
Yerin yaklaşık bin 500 metre kadar altına inilerek tuzun eritilmesiyle oluşturulan mağaralarda doğal gaz depolanırken, her bir mağara yaklaşık 100 milyon metreküp doğal gazı depolayabilecek kapasiteye sahip. Oluşturulan mağaralar içerisine 60 tane Galata Kulesi alabiliyor, bir Eyfel Kulesi yüksekliğinde. Mevcutta 12 mağaranın tamamlandığı projede ilave 40 mağara ile birlikte 52 mağaraya ulaşılmış olacak.
Title
\"Projede Eylül 2021 itibarıyla yüzde 51 genel ilerleme sağlandı\" <br><br> Eylül 2021 itibarıyla yüzde 51 genel ilerleme sağlanan projede, 40 adet kavernanın oluşturulmasına yönelik tatlı su temin ve tuzlu su deşarj boru hatları, enerji nakil hatları, su alma yapısı, su depoları ve pompa istasyonları inşaat işleri tamamlandı. Projede halihazırda sondaj faaliyetleri ve yeni yüzey tesisi yapım çalışmaları devam ediyor. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında Türkiye’nin hedeflenen toplam doğal gaz depolama kapasitesinin yaklaşık yarısının Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisleri’nde depolanması öngörülüyor.
Title
“Depolamada kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 60’ı güneş enerjisinden karşılandı” <br><br> Proje kapsamında kurulan 1 mWe gücündeki güneş enerjisi santrali vasıtasıyla enerji üretilirken, yıllık 878 ton karbon salınımı önlenerek sürdürülebilir, çevreci kalkınmaya katkı sağlanıyor. Yıl içerisinde güneş enerjisi santrali ile 650 hanenin bir yıllık elektrik tüketimine karşılık gelen miktarda elektrik üretilirken, depolama faaliyetlerinde kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 60’ı güneş enerjisinden karşılandı. Mevcut güneş enerji santraline ilave olarak 2 mWe gücünde güneş enerjisi santrali yapımı çalışmaları devam ediyor.
Title
Tuz Gölü su seviyesi arttı ve ekosistemin gelişimine katkı sağlandı <br><br> Proje faaliyetleri kapsamında yürütülen yapım çalışmalarında görev alan personelin ise yaklaşık yüzde 26’sı yerel istihdam olarak sağlanıyor. Yürütülmekte olan birçok sosyal sorumluluk projesi ile de yöre halkına sosyal ve ekonomik açıdan katkı sağlanıyor. Ayrıca Tuz Gölü İşletme Müdürlüğünde 5 bin adet, Sultanhanı ilçesinin muhtelif yerlerine de 3 bin 860 olmak üzere toplam 8 bin 860 adet fidan dikimi gerçekleştirildi.
Title
Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Projesi I. ve II. etap çalışmaları kapsamında oluşturulmakta olan kavernalar için Hirfanlı Barajından alınan tatlı suyun işlem sonrası Tuz Gölü’ne deşarjı neticesinde Tuz Gölü su seviyesi arttı ve ekosistemin gelişimine katkı sağlandı. Proje sayesinde Türkiye’ni en büyük flamingo (allı turna) kolonisini barındıran Tuz Gölü habitatı canlanırken, bu sayede flamingo sayısı arttı.
Title
Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi dünyanın en büyüğü olacak
Title
Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi dünyanın en büyüğü olacak
Depolamanın çılgın projesi: Dünyanın en büyüğü olacak
Tamamlandığında dünyanın tuz yapılarındaki en büyüğü olacak Aksaray'ın Sultanhanı ilçesindeki Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi projesinde Eylül ayı itibariyle yüzde 51 genel ilerleme sağlandı. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında, Türkiye'nin hedeflenen toplam doğal gaz depolama kapasitesinin yaklaşık yarısının Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisleri'nde depolanması öngörülüyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.