Ekonomi ABden İngiltereye boşanma tazminatı

AB’den İngiltere’ye 'boşanma tazminatı'

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere’nin AB'den ayrılmasının İngiltere’ye toplam maliyetinin yaklaşık 50 milyar sterlin olacağını söyledi.

Haber Merkezi AA
AB’den İngiltere’ye 50 milyar sterlinlik boşanma tazminatı.
AB’den İngiltere’ye 50 milyar sterlinlik boşanma tazminatı.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılmasının (Brexit) İngiltere'ye toplam maliyetinin yaklaşık 50 milyar sterlin (62 milyar ABD doları) olacağını söyledi.

Juncker, İngiliz yayın kurumu BBC'ye verdiği röportajda, “Bilimsel olarak İngiltere'nin yükümlülüklerinin neler olduğunu hesaplamalıyız. Buna göre bir fatura ödenmek zorunda" ifadelerini kullandı.

  • Juncker, İngiltere'nin toplamda ödemesi gereken meblağın basında yer aldığı gibi 50 milyar sterlin seviyesinde olup olmadığının sorulması üzerine, “Yaklaşık olarak o seviyede" şeklinde cevap verdi.
Juncker, İngiltere'nin AB'ye ödemesi gereken meblağın İngiliz Parlamentosunun eski taahhütlerini yansıtacak şekilde olacağını söyledi.

  • "Dostça ve adil bir şekilde müzakere edeceğiz"
  • İngiltere'nin AB'den ayrılmasından dolayı üzüntü duyduğunun altını çizen Juncker, “Bu başarısızlık ve trajedi. İngiltere ayrıldığında, referandumun yapıldığı zamanda olduğu gibi üzüleceğim. İngiltere konusunda asla düşmanca bir tavır içerisinde değilim. Dostça ve adil bir şekilde müzakere edeceğiz" ifadelerini kullandı.
  • İngiltere'de Brexit kararına tepkiler sürüyor. " İnsanlar pazarlık çipi değildir."
Juncker, “İngiltere'de yaşayan AB vatandaşlarının, AB'de yaşayan İngiliz vatandaşlarının haklarını korumak konusunda kararlıyım. Bu bir pazarlık değil. İnsan onuruna saygı duymakla ilgilidir" şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, 29 Mart tarihinde AB'den resmen çıkış sürecini başlatacak olan 50. maddeyi yürürlüğe sokacağını açıklamıştı.

Londra saldırısı İskoçya'nın bağımsızlığını erteledi
İngiliz vekillerden BBC'ye 'Brexit' eleştirisi: Tarafsız değiller
Brexit süreci başlıyor
Avrupa vekâlet savaşının ortasında Türkiye
İngiliz basını 'Brexit'i böyle gördü
FOTOĞRAF 8
Title
The Sun bugün çarpıcı bir manşetle çıktı. Manşetinde kelime oyunu yapan The Sun alaylı bir şekilde See you laterı Avrupa Birliği'nin kısaltması EU şeklinde değiştirerek See EU later AB görüşürüz başlığına dönüştürdü.
Title
İskoçya'da yayımlanan Scottish Daily Mail gazetesi, Biz ayrıldık manşetini attı. Scottish Daily Mail gazetesi 43 yıl sonra Birleşik Krallık AB prangasından kurtuldu alt başlığını kullandı.
Title
Daily Mirror da, Biz ayrıldık manşetini kullandı.
Title
Metro gazetesi ise, Birleşik Krallık bölündü manşetini attı. Gazete erken baskı yaptığı için referandum sonuçlarını bilemedi. AB'de kalalım diyenlerin kafa kafaya bir zafer kazandığını belirten Metro, UKIP lideri Nigel Farage'ın yenilgiyi kabul ettiğini yazdı.
Title
Daily Express , Birleşik Krallık için tarihi gün manşetini kullandı.
Title
City A.M. gazetesi de, Şehirde uzun gece manşetini kullandı.
Title
Bir diğer günlük gazete I ise Ayrıldık, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması küresel şok yarattı manşetini kullandı.
Title
İngiliz basını 'Brexit'i böyle gördü
İngiliz basını 'Brexit'i böyle gördü
İngiltere'de dün yapılan referandumda seçmenler ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına karar verdi.İngiliz basınında referandum sonuçları manşetlere böyle yansıdı.Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.