Ekonomi ABDye Türk mobilyası

ABD’ye Türk mobilyası

ABD’ye mobilya ihracatında 2023’e kadar 1 milyar dolarlık hedef belirlendi. Amerika’nın Türkiye’den en yüksek mobilya ihracatı gerçekleştirilen beşinci ülke olduğunu belirten Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği Başkanı Nuri Gürcan, “ABD’ye yönelik mobilya ihracatında kilogram başına düşen değeri 6 dolarlara çıkarmak mümkün. Böylece 1 milyar dolarlık hedefi rahat yakalayabiliriz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Mobilya Sanayi İş Adaları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, yıllık mobilya ithalatı 60 milyar dolar olan ABD’ye Türkiye’nin mobilya ihracatının 124 milyon dolar olduğunu anımsatarak, “Dünyanın en büyük mobilya tüketicilerinden ABD’ye yönelik mobilya ihracatımızı artırmak ve 2023’te 1 milyar dolara çıkarmak için önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi. Gürcan, mobilya sektörünün 2002’den bugüne üretimde ve ihracatta 10 kattan fazla artış gösterdiğini, halihazırda dünyanın en büyük 13’üncü üreticisi olduğunu, üretimin yüzde 30’unu ihraç ettiğini söyledi. Gürcan, ABD’de yılda 5,7 milyon adet konut satıldığını belirterek, “ABD’ye mobilya ihracatının 2023’te bir milyar dolar olması için kolları sıvadık. Ciddi mobilya satışı gerçekleşen ABD’nin Türk mobilyalarına her geçen gün ilgisi artıyor” dedi.

MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan

177 ÜLKEYE ULAŞIYORUZ

Geçen yıl 3,2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörün bu yılki hedefinin 3,7 milyar dolar olduğunu dile getiren Gürcan, 2023 yılında ise mobilya sektörünün ihracat hedefinin 10 milyar dolar olduğunu anımsattı. Gürcan, Türkiye’nin geçen yıl 177 ülkeye ihracat yaptığını, önceki yıllar da düşünüldüğünde mobilya ürünü ihraç edilmeyen ülkenin neredeyse kalmadığını belirtti.

ABD BEŞİNCİ SIRADA

  • Koray Çalışkan
  • MODOKO Mobilyacılar Sitesi Başkanı Koray Çalışkan da, birkaç yıldır sektörün ihracatla büyüdüğünü belirterek, 2002’de ihracatcı firma sayısı 4 bin 389 iken, 2018’de 15 bin 318’e çıktığını söyledi. Son 16 yılda yüzde 249’luk artış yaşandığını dile getiren Çalışkan, 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firma sayısının ise 32’den 569’a yükseldiğini bildirdi. Çalışkan, ABD’nin, 2018’de Türkiye’nin en yüksek mobilya ihracatı gerçekleştirdiği beşinci ülke olduğunu kaydederek, şu bilgileri verdi: “En yüksek katmadeğerli mobilya ihracatı gerçekleştirdiğimiz ülke de kilogram başına 4,26 dolarla ABD. ABD’ye yönelik mobilya ihracatında kilogram başına düşen değeri 6 dolarlara çıkarmak mümkün. Böylece 1 milyar dolarlık hedefi rahat yakalayabiliriz. MODOKO olarak üreticilerimizin ihracatlarını arttırmak üzere sektörde ilk kez Ur-Ge projesine başladık. Proje kapsamında ilk etapta, MODOKO’da bünyesinde hiç ihracat yapmayan ya da çok az ihracat yapan 25 firma için eğitimlere başladık. Onların ABD gibi pazarlara ihracatlarını arttırmayı hedefliyoruz.”

Kapı ve mutfakta anlaşmalar arttı

Mobilya sektöründe kilogram başına ihracatın 3,5 dolar olduğunu anımsatan Aslandağ Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, kapı ihracatında bu rakamın daha yüksek olduğunu bildirdi. Aslandağ, kapı ihracatında kilogram başına düşen değeri 5 doların üzerine çıkarttıklarını kaydederek, şu bilgileri verdi: “Yurt dışı atağımız kapsamında özellikle ABD uzun zamandır ilgilendiğimiz pazarlardan. Birkaç yıldır ihracat gerçekleştirdiğimiz bu pazar için hem kapı hem de mutfak tarafında vites büyüttük ve önemli projelerin anlaşmalarını imzaladık. Bizi bu pazarda ön plana çıkaran özelliklerimiz hızlı, kaliteli ve inovatif işlere imza atmamız.”

REKLAM

Otellerde 2020 heyecanı
EKONOMİ
Otellerde 2020 heyecanı
Şovunu yapıp Bodruma uçtu

Şovunu yapıp Bodrum'a uçtu

Selin vurduğu şehre yarım gün ayırıp tatiline devam etti.
İdlibe bir günde 1400 bomba

İdlib'e bir günde 1400 bomba

Son 4 aydaki saldırılarda 916 sivil öldü 2 bin 303 kişi ise yaralandı.
Memura yeni teklif

Memura yeni teklif

2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam ve bunlara ek olarak yıllık enflasyon farkı.
Eş zamanlı<br>yangın şüpheli

Eş zamanlı
yangın şüpheli

​Son dönemde artan yangınlar için uzmanlardan kritik uyarı.
Kaz Dağları<br>'puzzle'ın parçası

Kaz Dağları
'puzzle'ın parçası

Türkiye'nin 'milli enerji ve maden politikaları hedef alınıyor.
Trabzonspor 1 puanla başladı

Trabzonspor 1 puanla başladı

Trabzonspor deplasmanda Kasımpaşa ile 1-1 berabere kaldı
Gazze<br>3 şehidini uğurladı

Gazze
3 şehidini uğurladı

İsrail askerleri, 20'li yaşlardaki 3 genci hedef aldı.
Tuzu kuru olanların<br>ne dediği önemli değil

Tuzu kuru olanların
ne dediği önemli değil

Metin Feyzioğlu'ndan kararına tepki gösterenlere sert sözler.
'Havalı' temizlik

'Havalı' temizlik

​Hem ekonomi hem de zaman tasarrufu sağlıyor.
Herhalde Yunan gemisi sanıyor

Herhalde Yunan gemisi sanıyor

Bakan ​Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na Doğu Akdeniz tepkisi.
'Kademeli<br> olarak azalmalı'

'Kademeli
olarak azalmalı'

Şenol Güneş'ten yabancı sınırı yorumu.
Dönüş trafiği başladı

Dönüş trafiği başladı

Tatilciler saatlerdir araç kuyruğunda bekliyorlar.
Hong Kong yok olacak

Hong Kong yok olacak

Gösteriler, askeri müdahale ihtimaline rağmen sürüyor.
Felaketin izleri

Felaketin izleri

Eminönü'nde esnaf selin enkazını kaldırıyor.
Okulda<br>zehirli gaz paniği

Okulda
zehirli gaz paniği

Ölçümler sonucu ortamda gaz tespit edildi.
Salıncak kazası

Salıncak kazası

Salıncakların kaldırılması için yazı gönderilmişti.
Vatandaş isyan etti

Vatandaş isyan etti

"​Dün neden hiç kimseye ulaşamadık, neredeydiniz?"

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.