Ekonomi Ada tarımınacan suyu

Ada tarımına can suyu

KKTC’nin içme sorununu denizaltı boru hattıyla çözen Türkiye, bir adım daha atarak yağmurlama ve damlama sulama projeleri geliştirdi. Anavatandan adaya giden yıllık 75 milyon metreküp suyun yarısı sulama amaçlı kullanılacak. Sulu tarım ile KKTC ekonomisine yıllık 100 milyon TL ek gelir sağlanması hedefleniyor.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Türkiye'den KKTC’ye askılı boru sistemiyle denizden su iletimini sağlayacak 66,5 km’lik Deniz Geçişi İsale Hattında 500 m uzunluğundaki son parçanın montajı 7 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilmişti.
Türkiye'den KKTC’ye askılı boru sistemiyle denizden su iletimini sağlayacak 66,5 km’lik Deniz Geçişi İsale Hattında 500 m uzunluğundaki son parçanın montajı 7 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “KKTC’nin su meselesini kökünden çözün” talimatının ardından yapılan çalışmalar neticesinde yıllardır su sıkıntısı çeken KKTC’nin su ihtiyacını karşılamak maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı “KKTC Su Temin Projesi” hayata geçirmişti.

ASRIN PROJESİ İLE SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

  • Asrın projesinde uygulanan deniz geçişi, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçmekte ve bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Dünyada ilk defa uygulanan askılı borulu sistemle Anamur’da inşa edilen Alaköprü Barajı’ndan alınan su ilk kez 24 Eylül 2015 tarihinde, KKTC tarafında inşa edilen Geçitköy Barajı’na iletildi. Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanması için, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınan yıllık 75 milyon metreküp su Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılıyor.

SIRA SULAMA PROJESİNDE

KKTC’de son 30 yıldır giderek artan bir şekilde su sıkıntısı yaşanıyor. Su ihtiyaçlarının tamamen yer altı suyu kaynaklarından karşılandığı KKTC’de aşırı çekim neticesinde yer altı suyuna deniz suyu girişimleri yer altı sularının tuzlanmasına neden oldu. Beşparmak Dağlarından elde edilen yer altı suyunun, kalitesi yüksek olmakla beraber, sınırlı bir nüfusa hizmet ediyor. Bir ada ülkesi olması ve kısıtlı doğal kaynakları nedeniyle, Türkiye’den KKTC’ye iletilen sulama suyu, KKTC’nin kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak.

SULU TARIM İLE YILLIK 100 MİLYON TL GELİR

KKTC’ye iletilen su ile sulu tarım yapılacak arazilerde yıllık yaklaşık 100 milyon TL ilave gelir artışı sağlanacak. Suya hasret KKTC arazileri yapılacak yağmurlama ve damla sulamaları ile bereketlenecek. Türkiye’den sağlanacak yıllık 75 milyon m3 su miktarının 37.5 milyon m3’ü içme suyuna kalan 37.5 milyon m3’ü sulama amaçlı kullanılacak. Temeli atılacak KKTC Sulamaları İletim Tüneli’nin inşaatı işi kapsamında 4,20 m çapında 5700 m uzunluğunda tünel, 3,50 metre çapında 450 metre uzunluğunda galeri ve 1,5 metre çapında 582 metre uzunluğunda boru imalatları yapılacak. Tünelin portal kazısı, regülasyon havuzu ve galeri kazı imalatları tamamlandı. Tünel delme makinası kurulumu tamamlandı, tünel imalatına hazır hale getirildi.

REKLAM
  • BU BAŞARI TÜRK MÜHENDİSLERİNİN
  • Güzelyurt ve Mesarya Ovaları İletim Tünelinde kullanılan tünel delme makinesi Mersin Pamukluk Barajı tünelinde çift kalkanlı olarak kullanılan makine, tamamı Türk mühendislerin projelendirmesi ile dünyada ilk ve tek olarak E-berk fabrikasında KKTC Güzelyurt ve Meserya Ovaları iletim tüneli projesindeki zemine uygun olarak tek kalkanlı hale dönüştürüldü. Bu revizyon işleminde yüzde 54 yerli malı ve yüzde 100 yerli işçilik kullanıldı. Proje kapsamındaki malzemelerin yüzde 92’si, çevre ve iş güvenliği/sağlığı hizmetlerinin yüzde 100’ü yerli, segment üretim tesisleri, iş makinası parkının ise yüzde 80 yerli üretim kullanıyor.

TOKİ’den gayrimenkul atağı
EKONOMİ
TOKİ’den gayrimenkul atağı

Piyasayı uçuracak paketler
EKONOMİ
Piyasayı uçuracak paketler
Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

CHP Lideri güvenlik amacıyla bir evde tutuluyor.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
Sonuna kadartörenlere katılacağım

Sonuna kadar
törenlere katılacağım

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Ankara'da konuşuyor.
Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada 2'si Türk 207 kişi öldü, 450'den fazla yaralı var.
Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

​Beşir'in sıvı maddeler ile damardan beslendiği açıklandı.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.
Nisan'da kar uyarısı

Nisan'da kar uyarısı

Yurdun büyük bir bölümünde havalar soğuyacak.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı
Gündem

İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı

İstanbul'da iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı. Yakalanan ajanlardan birinin Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgisi olabileceği üzerinde durulduğu kaydedildi. Casusluk faaliyetinde bulunan iki ismin Pazartesi günü gözaltına alındığı, söz konusu ajanların, BAE adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri bildirildi. İstanbul'da gözaltına alınan iki BAE ajanının, siyasi, askeri ve uluslararası casusluk suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle İstanbul 2. Sulh Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme iki ajanın tutuklanmasına karar verdi.
Fransa Konsolosluğu önünde katliam protestosu
Gündem

Fransa Konsolosluğu önünde katliam protestosu

Libya'da yaşan katliama destek veren Fransız hükümeti İstanbul Taksim'de bulunan konsolosluk önünde protesto edildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.