EkonomiAkıllı şehirde ilk adım Kayseride atılacak

'Akıllı şehir'de ilk adım Kayseri'de atılacak

2023'e kadar "akıllı şehir" haline dönüştürülmesi planlanan 3 şehirden Kayseri'de çalışmalar başlatıldı. Kamu Teknoloji Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Akcıl, "Türkiye'de ilk etapta ulaşımla ilgili projelerle insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz" dedi.

Haber MerkeziAA
2023'e kadar 3 şehrin "akıllı şehir" haline dönüştürülmesi planlanıyor.
2023'e kadar 3 şehrin "akıllı şehir" haline dönüştürülmesi planlanıyor.

"Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi" kapsamında 2023'e kadar "akıllı şehir" haline dönüştürülmesi planlanan üç şehirden Kayseri'de çalışmalar başlatıldı.

Kamu Teknoloji Platformu (KTP) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Akcıl, yaptığı açıklamada, platform olarak akıllı şehirler üzerine 3 senedir çalıştıklarını belirterek, bu projelerin, güvenlik, tasarruf ve günlük hayatı kolaylaştıran teknolojik imkanlarla hazırlandığını anlattı.

"Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi" kapsamında 2023'e kadar Sakarya, Gaziantep ve Kayseri'nin akıllı şehir haline getirileceğini ifade eden Akcıl, ilk aşamada Kayseri'de çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Söz konusu proje kapsamında trafik sorununun yüzde 25 iyileştirilmesinin hedeflendiğini dile getiren Akcıl, kurumlar arası iş birliği sağlanarak akıllı kavşaklar ile araç sayılarının belirleneceğini, sensörlerle trafik lambalarının sürelerinin ayarlanacağını anlattı.

Ambulans ve itfaiye gibi acil durum araçlarının GPS ile takip edilerek geçiş üstünlüğü sağlanacağını ifade eden Akcıl, bisikletlerin toplu taşımayla entegrasyonunun da sağlanacağı projede, akıllı bisiklet duraklarının kurulacağını kaydetti.

Akcıl, proje kapsamında, ulaşım kartlarının birleştirilerek standart hale getirilmesi, akıllı duraklarla duraktaki engelli ya da yaşlı yolcudan otobüs şoförünün önceden haberdar edilmesi gibi birçok alt detayın projede yer aldığını bildirdi.

"Ulaşımla ilgili projelerle hayatı kolaylaştıracağız"

Türkiye'de kurulacak şehirlerin, dünyadaki akıllı şehirlerle yarışabilir duruma gelmesini amaçladıklarını anlatan Akcıl, dünyada akıllı şehir olarak bilinen Londra, Barcelona, Amsterdam ve New york gibi şehirlerde sağlıktan güvenliğe, enerjiden çevreye kadar birçok alanda teknolojiden faydalanıldığını kaydetti.

Akcıl, Türkiye'de insan hayatına dokunan akıllı şehir konseptinin yüzde 70'inin ulaşımla ilgili olduğunu bildirerek, "Şehirlerde kazaları nasıl önleriz, trafiği nasıl azaltırız, bunların üzerine çalışmalar yapmalıyız" diye konuştu.

Türkiye'de akıllı şehirleşmenin ana unsurunun ulaştırma olduğuna dikkati çeken Akcıl, şöyle devam etti:

"Türkiye'de ilk etapta ulaşımla ilgili projelerle insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. 2030 yılında 90 milyonluk bir ülke olacağız. Türkiye olarak gelecekle ilgili altyapı çalışmalarını şimdiden planlamalıyız. Bu sistemlerin bir de ekonomik yönü olacak. Biz bu sistemleri ithal mi edeceğiz yoksa kendi mühendislerimizle mi yapacağız. Platform olarak en önemli görevimiz, akıllı şehir kurmanın ekosistemi olan, kamu kuruluşları, belediyeler, özel sektör ve üniversiteleri bir araya getirerek bu konuyu devletin gündemine taşımaktır. Bu amaçla bu etkinlikleri düzenliyoruz."

"Şehirlerin daha iyi yönetilebilmesi için paydaşlar bir arada olacak"

Gelecekte şehirlerin daha iyi yönetilebilmesi için tüm paydaşların 2. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı'nda bir araya geleceklerini dile getiren Akcıl, etkinlikte geleceğin yaşamı ve şehirlerinin tartışılacağını bildirdi.

"Şehirler İçin İnovasyon ve Değişim Zamanı" temasıyla 24 Mayıs'ta gerçekleştirilecek etkinliğin sloganının ise "Geleceğin Ön Gösterimi” olduğuna işaret eden Akcıl, toplumsal refahı esas alması gereken yeni şehircilik anlayışında adil ve güvenli bir toplumun önemine işaret etti.

İtalya, Polonya, ABD, Katar'dan gelecek heyetlerin ve konuşmacıların, etkinlikte 45 yerel yönetim temsilcisiyle istişarede bulunacağını vurgulayan Akcıl, "Ayrıca dünyanın en önemli şehircilik otoritesi olarak kabul edilen Smart City Council Ceo’su Philip Bane ilk kez bu konferans için Türkiye’de olacak. Dünyada akıllı şehirler uygulamalarını anlatacak" dedi.


Akıllı şehir için güçbirliği

Yüksekova'da zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama
Gündem

Yüksekova'da zırhlı polis aracının geçişi sırasında patlama

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde PKK'lı teröristlerce refüje yerleştirilen patlayıcı, zırhlı polis aracının geçişi sırasında infilak ettirildi. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.
Bafetimbi Gomis gollerini ona armağan etti
Spor

Bafetimbi Gomis gollerini ona armağan etti

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis, Bursaspor maçında hat-trick yapma başarısı gösterdi. Golcü futbolcu maçtan sonra karşılaşmanın topunu yanına alarak yayıncı kuruluşa röportaj verdi. Tecrübeli isim bu röportaj esnasında gollerini sürpriz bir isme armağan etti.
Younes Belhanda iki takım arkadaşını istemeden sakatladı
Spor

Younes Belhanda iki takım arkadaşını istemeden sakatladı

Galatasaray'ın Faslı yıldızı Younes Belhanda, Bursaspor'la oynadıkları mücadelede taraftarın takdirini alan bir performans ortaya koyarken talihsiz bir istatistiğe de imza attı. Başarılı oyuncu mücadelede hem Donk'un hem de Eren Derdiyok'un sakatlanmalarına neden oldu.
Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı

Yeşil Burun Adaları Milli Takımı oyuncusu Garry Rodrigues, Galatasaray'daki performansıyla göz kamaştırıyor. Bursaspor maçının ilk yarısında 1 gol atan 1 de asist yapan futbolcu sosyal medyada gündem oldu.
Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı
Spor

Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı

FIFA menajeri Bayram Tutumlu, Roma'da müthiş bir performans sergileyen ve tüm dikkatleri üzerine çeken Cengiz Ünder hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutumlu, milli futbolcumuz için belirlenen değeri de söyledi.