Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Aramcodan petrol boru hatlarında 15 milyar dolarlık satış

Aramco'dan petrol boru hatlarında 15 milyar dolarlık satış

Aramco'dan petrol boru hatlarında 15 milyar dolarlık satış

Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco'nun, sahip olduğu petrol boru hatlarının yüzde 49 hissesini ABD'li, Çinli ve yerel yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma 10-15 milyar dolardan bir fiyata satmak için görüştüğü belirtildi.

Haber Merkezi AA
Aramcodan petrol boru hatlarında 15 milyar dolarlık satış
Foto/arşiv

Wall Street Journal gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, söz konusu satışa ilişkin anlaşmanın bu hafta içinde açıklanmasının beklendiği kaydedildi.

Söz konusu haberde, sahip olduğu petrol boru hatlarındaki hisselerin çoğunluğunu elinde tutarak varlıkların operasyonel kontrolünü de garanti altına alan Saudi Aramco'nun, yüzde 49'luk hissenin satışı için ABD satınalma devi Apollo Global Management Inc, enerji yatırım şirketi EIG Global Energy Partners, Çin altyapı fonu Silk Road Fund, Çin özel sermaye fonu China Reform Fund Management Co ve Suudi emeklilik fonundan oluşan bir grup yatırımcıyla görüşmelerde bulunduğu ifade edildi.

Buna göre, hisselerin 10-15 milyar dolara satışı noktasında anlaşılması durumunda, taraflar arasında bir ortak girişim kurulması beklenirken, gelir paylaşımı konusunda detaylar henüz bilinmiyor.

Koronavirüs petrol devlerini de vurdu: 716 milyar dolarlık kayıp var!
EKONOMİ
Koronavirüs petrol devlerini de vurdu: 716 milyar dolarlık kayıp var!

Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Aramco 6 İHA ile vuruldu
DÜNYA
Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Aramco 6 İHA ile vuruldu
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.