Ekonomi Avrupa ve ABD ile dış ticaret fazlası

Avrupa ve ABD ile dış ticaret fazlası

Birkaç yıldır Avrupa Birliği üyesi ülkelerle dış ticaret fazlası veren Türkiye, 2021’i ABD ile de dış ticaret fazlası vererek kapattı. Geçen yıl 27 ülkeyi kapsayan AB ile 7,7 milyar dolar, ABD ile 4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.

Abone Ol Google News
Ekonomi Servisi Yeni Şafak
Avrupa ve ABD ile dış ticaret fazlası
Arşiv

Pandemi kısıtlamalarına rağmen geçen yıl ihracat rekoruna imza atan Türkiye, küresel ticaretin önemli aktörü olan Avrupa Birliği ve ABD ile dış ticaret fazlası verdi. Birkaç yıldır Avrupa Birliği üyesi ülkelerle toplamda dış ticaret fazlası veren Türkiye, 2021’i ABD ile dış ticaret fazlası vererek kapattı. Salgının etkilerinin azalmasıyla birlikte ekonomilerin tekrar açılması ve dünya ticaretini canlanmasıyla 2021 yılı Türkiye’nin hem ikili ticarette hem de ihracatta rekorlara imza attığı bir yıl oldu.

AVRUPA’YA DAHA ÇOK SATTIK

  • Türkiye, geçen yıl Avrupa Birliği üyesi ülkelerle toplam 178 milyar 467 milyon dolarlık ticaret yaptı. Türkiye en büyük ticaret ortağı olan Avrupa ile 2018’de dış ticaret fazlası vermeye başladı. 2018’de Avrupa Birliği üyesi 27 ülkeden toplam 77 milyar dolarlık ithalata karşın 77,4 milyar dolarlık ihracat yaptı. 2019’de AB ile daha yüksek bir dış ticaret fazlası yakaladık. 2019’da AB üyesi ülkelerden 67,9 milyar dolar ithalat yapan Türkiye, aynı yıl AB’ye 76,7 milyar dolar ihracat yaptı. Avrupa Birliği ile 7,7 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdik. Türkiye geçen yıl Fransa, İspanya, Hollanda, Polonya, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerle fazla verdi. Almanya, İtalya ve Belçika gibi ülkelerle ticaretimizde ise açık verdik.

Vatandaşa KDV üreticiye kredi müjdesi: Tüm gıdaya yüzde 7 indirim
EKONOMİ
Vatandaşa KDV üreticiye kredi müjdesi: Tüm gıdaya yüzde 7 indirim

ABD İLE 4 MİLYAR DOLARLIK FAZLA

İhracat yaptığımız ülkeler arasında yer alan ABD, Türkiye’nin dış satımında tarihi zirvelere ulaştığı pazarlardan biri oldu. Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacmi geçen yıl 28 milyar dolara çıktı. İkili ticaret hacminin yaklaşık 16 milyar dolarını Türkiye’nin ABD’ye ihracatı oluştururken, yaklaşık 12 milyar dolarını da ABD’nin Türkiye’ye yaptığı dış satım oluşturdu. Türkiye, ABD’ye 4 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdi. İki ülke arasındaki ticaret hacmindeki artış 2021’de yüzde 30’u aştı.

Küresel ekonominin iki önemli pazarına alımdan daha fazla satış yapan Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında ABD’nin ikinci sıraya yükselmesi dikkat çekiyor.

İngiltere ile de üstünlük bizde

  • Türkiye’nin güçlü bir konuma geldiği bir diğer pazar ise İngiltere oldu. Avrupa Birliği’nden çıkmasının ardından Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalayan İngiltere ile ikili ticaretimiz geçen yıl 19,2 milyar dolar oldu. Bu rakamın 13,7 milyar dolarını Türkiye’nin İngiltere’ye yaptığı ihracat oluşturdu. İngiltere’den yaptığımız ithalat ise 5,5 milyar dolar oldu.

BAE Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretine hazırlanıyor: Ülke Türk bayrakları ile donatılacak
DÜNYA
BAE Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretine hazırlanıyor: Ülke Türk bayrakları ile donatılacak
Bakan Soylu paylaştı: Hasan Najjar yakalandı
Gündem

Bakan Soylu paylaştı: Hasan Najjar yakalandı

Bakan Soylu; Azez Mare Bölgesi'nde PKK/KCK terör örgütü mensubu Ebu Ali kod Hasan Najjar'ın, 1.8 kilo C-4 plastik patlayıcı, canlı bomba yeleği ve çok sayıda mühimmat ile yakalandığını duyurdu.
Bakan Karaismailoğlu: Avrupa havalimanlarında kaos Türkiye havalimanlarında konfor var
Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu: Avrupa havalimanlarında kaos Türkiye havalimanlarında konfor var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı'nın, Avrupa havalimanlarını geride bırakarak birinciliğini her geçen gün sağlamlaştırdığını belirterek, "Avrupa havalimanlarında kaos var. Türkiye havalimanlarında konfor var. İstanbul Havalimanı gibi mega yatırımlarımız ve aldığımız diğer önlemler sayesinde bagaj, trafik ve uçuşlarda aksamalar, sıkıntılar yaşamıyoruz" dedi.
Amerikan ABC News: Türkiye sondaj gemilerinin hepsine Osmanlı padişahlarının isimlerini verdi
Dünya

Amerikan ABC News: Türkiye sondaj gemilerinin hepsine Osmanlı padişahlarının isimlerini verdi

Abdülhamid Han Gemisi, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı uğurlama töreninin ardından Gazipaşa'nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusuna doğru yola çıktı. Türkiye'nin Mavi Vatan'daki faaliyetleri dünya basınında geniş yer bulmaya devam ediyor. ABD basını, Türkiye'nin sondaj gemilerinin analiz edildiği bir haber yayınladı. Gemileri hepsine Osmanlı padişahlarının isimlerinin verildiğine dikkat çekilirken, "
Türkiye cumhurbaşkanı, ülkenin en yeni ve en büyük denizaltı hidrokarbon sondaj gemisinin açılışını yaptı. Kıbrıs'ın kuzey batısındaki Doğu Akdeniz'de başka hiçbir ülke tarafından talep edilmeyen bir noktaya gidecek" ifadelerine yer verildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.