EkonomiAvrupada Bitcoine darbe vuracak açıklama

Avrupa'da Bitcoin'e darbe vuracak açıklama

Avrupa Merkez Bankası sanal para arzını yasaklamayı tartışıyor. ECB Konseyi Üyesi Ewald Nowotny, bitcoin gibi sanal para birimi ’moda’sının tehlikeli olduğunu söyledi.

Haber MerkeziDiğer
ECB Konseyi Üyesi Ewald Nowotny
ECB Konseyi Üyesi Ewald Nowotny

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Konseyi Üyesi Ewald Nowotny, bitcoin gibi sanal para birimi ’moda’sının tehlikeli olduğunu söyledi. Nowotny, Avusturya’da yayınlanan haftalık Trend dergisine konuştu.

Yeni sanal para birimlerinin piyasaya arzının yasaklanmasının Avrupa için uygun olup olmayacağına yönelik bir soruyu yanıtlayan Nowotny, "ECB’de bu konuda güçlü yasal sınırlamalar getirilmesini tartışıyoruz" dedi.

  • "Bitcoin Çin’de sermaye kaçışı ve yasal düzenlemelerin bypass edilmesi için kullanıldığı için sorun oluşturuyor, henüz burada o boyuta taşınmadı"

Daha önce Çin'de yasaklamıştı

Çin Merkez Bankası, dijital para pazarına en sert düzenlemeleri getirerek, dijital para halka arzı tekliflerinin yasadışı olduğunu ve ilgili toplayıcı faaliyetlerin derhal durdurulacağını açıklamıştı.

Çin Halk Bankası (PBoC) internet sitesinde "Initial Coin Offerrings (ICO)" hakkındaki soruşturmaları tamamladığını ve halihazırda tamamlanmış olan yasal ihlalleri cezalandırırken gelecekteki teklifleri cezalandıracağını açıkladı.

REKLAM
  • Düzenleyiciler, para kazananlara geri ödeme yapmaları gerektiğini söyledi, ancak paranın yatırımcılara nasıl geri ödeneceğini belirtmedi.

PBoC ifadesinde, tüm kripto para birimlerinin ticaretinin ve kullanımının artık Çin'de yasadışı olabileceğini önermekte. Habertürk'ün haberine göre, PBoC, "para otoriteleri tarafından verilmeyen ... sanal para birimlerinin, paraya eşdeğer yasal statüye sahip olmadığını ve pazar kullanımında para birimi olarak dolaştırılamayacağını ve edilmemesi gerektiğini" söyledi.

Bitcoin ödemeleri Rusya'da yasallaşmayacak
TEKNOLOJİ
Bitcoin ödemeleri Rusya'da yasallaşmayacak

'Sanal paranın kurala bağlanması lazım'
EKONOMİ
'Sanal paranın kurala bağlanması lazım'

ABD dünyanın en borçlu ülkesi
EKONOMİ
ABD dünyanın en borçlu ülkesi

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
EKONOMİ
Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı