Ekonomi AYMden kamulaştırmalara yönelik hak ihlali kararı

AYM'den kamulaştırmalara yönelik hak ihlali kararı

Uzun yıllar sürerek mülk sahiplerini mağdur eden kamulaştırma davalarına ilişkin bir yeni karar daha çıktı. Zonguldak Alaplı ilçesinde kamulaştırma kapsamında eğitim alanı olarak ayrılan arazinin bedeli için yapılan başvurulardan sonuç alınamayınca konu Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Yüksek mahkeme aldığı kararla Anayasa'nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğini belirterek yeniden yargılamanın yolunu açtı.

Kenan Biter Yeni Şafak
Foto/Arşiv
Foto/Arşiv

Zonguldak Alaplı ilçesinde 1986 yılında arazileri ilköğretim alanı vasfıyla kamu hizmetine ayrılan vatandaşların, taşınmazın kamulaştırılması için il özel idaresine yaptıkları başvuru kabul edilmeyince rayiç bedelin ödenmesine yönelik idare aleyhine Alaplı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan kamulaştırmasız el atma nedeniyle tazminat davası açıldı.

2013 yılında davanın kabulüne karar veren mahkeme başvurucular lehine tazminat ödenmesine hükmetti.

Tazminat kararının temyize götürülmesi üzerine Yargıtay 5. Hukuk Dairesi ilk mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay 5. Hukuk Dairesi'nin kararı üzerine dava Anayasa Mahkemesi'ne taşındı.

AYM tarafından verilen hükümde, Anayasa'nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kararın bir örneği hak ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Zonguldak İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmedildi.

Tirsan ve Tiryakiler sözlü savunma verdi
EKONOMİ
Tirsan ve Tiryakiler sözlü savunma verdi

Yurt dışına kaçarken yakalandı: 3 bin 900 yıl hapsi isteniyor
EKONOMİ
Yurt dışına kaçarken yakalandı: 3 bin 900 yıl hapsi isteniyor

Akkuyu Nükleer'den 'çatlak' açıklaması
EKONOMİ
Akkuyu Nükleer'den 'çatlak' açıklaması

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.