Ekonomi BAEden beklenen 10 milyar dolarlık yatırım ilk nereye yapılacak?

BAE'den beklenen 10 milyar dolarlık yatırım ilk nereye yapılacak?

Birleşik Arap Emirlikleri’nden beklenen 10 milyar dolarlık yatırımın rotası belli oldu. Körfez’den gelecek ilk yatırım savunma sanayisine olacak. Ayrıca, tarım, enerji, gıda ve bilişim sektörlerine de yatırım planlanıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
BAE Türkiyede ilk neye yatırım yapacak? BAE başka hangi sektörlere yatırım yapacak?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki günlük resmi ziyaret için gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'den iş dünyası eli dolu döndü. Ülkeden geleceği açıklanan 10 milyar dolarlık yatırımın bu yıl önemli bir kısmının hayata geçmesi bekleniyor. İlk yatırımın ise savunma sanayisine yapılması bekleniyor.

  • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, BAE ile ekonomide yeni ve güçlü bir sürecin başladığını belirterek, "Tarım, gıda, enerji, bilişim, savunma sanayi başta olmak üzere birçok sektörle ilgili olduklarını beyan ettiler. Türkiye'de yatırım yapma iştahları çok yüksek" dedi. En kısa sürede İstanbul ya da BAE'de ticaret ve sanayi odası federasyonları ile seri toplantılara başlayacaklarını anlatan Olpak, "Öncelikle bize çok güçlü bir müteahhitlik sektörümüz olduğunu ve bu kasımızdan faydalanmak istediklerini söylediler. 'Bizim bu alanda açığımız var ve ihtiyacımız var' dediler. Biz de başta bu alan olmak üzere seri toplantılarla 10-15'er kişilik gruplar halinde görüşmeler gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

6 SEKTÖR ÖNCELİKLİ

DEİK Türkiye Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkanı Tevfik Öz, BAE'nin Türkiye'ye 10 milyar dolarlık yatırım kararı almasının önemli olduğunu belirterek, "Savunma sanayi başta olmak üzere, enerji, gayrimenkul, tarım, gıda ve sağlık sektörlerine yönelik işbirliği imkânlarına yönelik ana başlıklar belirledik. Bu yıl Türk firmaların bilgi birikimi onların finansal gücünün bir araya geldiği yatırımların hayata geçtiğini görebiliriz. Özellikle savunma sanayi işbirliğine en yakın sektör. Tüm süreç kazan-kazan mantığında ilerliyor" dedi.

TİCARET HACMİ % 40 ARTAR

Sabah'ın haberine göre, Türkiye, BAE'nin 11'inci büyük ticaret ortağı. BAE ise Türkiye'nin ikili ticaret hacmi en yüksek olan ülkeler sıralamasında 12'nci sırada geliyor. İki ülke arasında 2019'da ticaret hacmi 7.3 milyar dolardı. 2020 ve 2021'de bu rakam 8 milyar dolar seviyesindeydi. Başkan Erdoğan'ın ziyaretinin ticarette de ihracatçıların elini güçlendirdiği belirtiliyor. İHBİR ve Tayaş Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, Körfez ülkeleriyle siyaset ve ticaretin eşdeğerde olduğunu belirterek, "Yapılacak anlaşma ve olumlu görüşmeler ticaretimize çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Suudi Arabistan'la 3 milyar dolarlık bir ticaretimiz vardı. Geçtiğimiz yıl itibarıyla bu rakamlar 189 milyon dolarlara kadar düştü. Cumhurbaşkanımızın görüşmeleri ile tekrar 3 milyar doları yakalayabiliriz. Birleşik Arap Emirlikleri'yle hacmimizin de yaklaşık yüzde 40 artabileceğine inanıyorum" dedi. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Koçak, kimya sektörü olarak ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmeyi ve bu pazarlara katma değerli ihracat gerçekleştirmeyi birinci öncelik haline getirdiklerini kaydetti.

İHRAÇ ETMELİYİZ

Armatür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan ise "Önemli olan biz sanayicilerin katma değeri yüksek ürünler üreterek ve doğru pazar araştırmaları yaparak, bu potansiyeli kullanmamızdır" diye konuştu. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, temasların ihracat imkânlarını artıracağını söyledi.

Türkiye-BAE arasında çeşitli alanlarda 13 anlaşma imzalandı
EKONOMİ
Türkiye-BAE arasında çeşitli alanlarda 13 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'de iş insanlarına seslendi: Türkiye'ye yatırım çağrısı
DÜNYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'de iş insanlarına seslendi: Türkiye'ye yatırım çağrısı
Marketlerin ekmek için ödeyeceği tutar belli oldu
Ekonomi

Marketlerin ekmek için ödeyeceği tutar belli oldu

Zincir marketlerin, ekmek üreticilerine yapacağı ödeme tutarı belli oldu. Karar ile küçük ölçekli işletmelerin ekmek üreticisine tarife fiyatının asgari oranında ödeme yapması zorunluluğu da kaldırıldı.
Yeni Zelanda polisi bavullardaki çocuk cesetleri gizemini çözmeye çalışıyor
Dünya

Yeni Zelanda polisi bavullardaki çocuk cesetleri gizemini çözmeye çalışıyor

Yeni Zelanda polisi, geçen hafta bir ailenin evine getirilen ve aileye ait olmayan iki bavulun içinden çıkan ceset kalıntılarının, ilkokul çağındaki iki çocuğa ait olduğunu duyurdu. Söz konusu bavullar, Auckland kentinde yaşayan bir ailenin evine 11 Ağustos tarihinde bir depolama şirketi tarafından bırakılmış ve aile kendilerine ait olmayan bavullarda insan kalıntılarını keşfedince polisi arayarak ihbarda bulunmuştu.
Kınıklı Deresi siyah tabakayla kaplanınca bakanlık harekete geçti: Atık su skandalının altından CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çıktı
Gündem

Kınıklı Deresi siyah tabakayla kaplanınca bakanlık harekete geçti: Atık su skandalının altından CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çıktı

Marmaraereğlisi Kınıklı Deresi yüzeyindeki siyah tabakalaşma sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçti. Yapılan incelemeler sonucunda dereye karışan atık suyun CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı TESKİ'ye ait olan Sultanköy Biyolojik Arıtma Tesisi'nden geldiği belirlendi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, alınan numunelerde bir aykırılık tespit edilirse idari para cezası uygulanacağı belirtildi. AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan da büyükşehir belediyesi yönetimine tepki gösterdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.