Ekonomi Bankalar düşürmeye başladı

Bankalar düşürmeye başladı

Merkez Bankası’nın 325 baz puanlık faiz indirimini kredi faizlerine yansıtan ilk bankalar Türk Eximbank ile İş Bankası oldu. Türk Eximbank, 1 yıl vadeli TL kredi faiz oranını yaklaşık 1 puan indirimle yüzde 10,65'e indirdi. İş Bankası ise konut kredisi faizini yüzde 1,17’ye düşürdü.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türk Eximbank
Türk Eximbank

İş dünyasının bankalara yaptığı çağrılar karşılık bulmaya başladı. Merkez Bankası’nın önceki günkü toplantıda yaptığı 325 baz puanlık faiz indirimini kredi faizlerine yansıtan ilk bankalar Türk Eximbank ile İş Bankası oldu.

İLK ADIM EXİMBANK’TAN

Türk Eximbank, 1 yıl vadeli TL kredi faiz oranını yaklaşık 1 puan indirimle yüzde 10,65'e çektiğini duyurdu. Türk Eximbank'tan yapılan açıklamada ihracatçı KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün ihracatı yapan şirketlere yönelik olarak kullandırılan 1 yıl vadeli TL kredilerin faiz oranının yaklaşık 1 puan indirimle yüzde 10,65'e düşürüldüğü belirtildi. Ekonomi Değer Kredisi (EDK) kapsamında Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) garantisi ile ihracatçılara kullandırılmakta olan TL kredilerin faiz oranlarının 36 ay için TÜFE+yüzde 2 ve 48 ay için TÜFE+yüzde 2,50 seviyesine indirildiği ifade eden açıklamada, böylece, bu kredilerin faizinde 2 puan indirim yapıldığı kaydedildi.

ZİRAAT YÜZDE 1,25'E ÇEKTİ

  • Ziraat Bankası kredi faiz oranlarını indirdi. Pazartesi gününden geçerli olmak üzere; ihtiyaç kredisi faiz oranlarını maaş müşterileri için aylık %1,25’e düşüren banka, maaş dışı müşteriler için ise aylık %1,35’e düşürdü. Konut Kredilerinde 500 bin TL ve üzeri kredilerde faiz oranını aylık %1,19 olarak duyuran banka, 500 bin TL altındaki konut kredilerinde faiz oranı aylık % 0,99’da tuttu. Ziraat Bankası Kurumsal Kredi faiz oranlarını ise yıllık % 13 - %15,5 aralığına düşürdü.

Türkiye İş Bankası ise konut kredisi faiz oranlarını indirdi. Farklı konut finansman ürünleri sunan İş Bankası, konut alımlarının finansmanı amacıyla kullanılacak kredilerde 120 ay vadeye kadar %1,17 oranı uygulayacak.

Bankalar Birliği devreye girsin
EKONOMİ
Bankalar Birliği devreye girsin
‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi
Gündem

‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi

‘İsraf’ iddiasıyla Yenikapı’ya hizmet araçlarını çektirip şov yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önce İstanbul’da yaşanan depremi bahane edip, ihale duyurusuna bile çıkmadan ‘acil ihtiyaç’ kapsamında adrese teslim 1 milyon liralık araç alımı yaptı. Ardından da 140 adet araç için yeni bir ihale yayımladı.
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’dan polise tehdit: ‘Farklı eylemlerimiz olur’
Gündem

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’dan polise tehdit: ‘Farklı eylemlerimiz olur’

Barış Pınarı Harekatı’nı protesto etmek ve terör örgütü PYD propagandası yapmak için bir araya gelen HDP’li gruba emniyet güçleri geçit vermedi. HDP Diyabakır Milletvekili Dersim Dağ, “Burada konuşmamızı engellemeniz farklı eylemlere neden olur” diyerek polis ekiplerini tehdit etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.