Ekonomi Bardakta kısır üretti ihraca hazırlanıyor

Bardakta kısır üretti ihraca hazırlanıyor

Öğrenci evinde çeşitli sosları karıştırarak yaptığı kısıra komşuların ilgi göstermesi üzerine ticarete atılan 25 yaşındaki uçak mühendisi Doğukan Yavuz, bardakta ürettiği kısırları ihraç etmeye hazırlanıyor. İlk etapta Endonezya ile görüşmeye başladıklarını ifade eden Yavuz, şimdi de Ortadoğu’yu gözlerine kestikdiklerini söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Öğrenci evinde çeşitli sosları karıştırarak yaptığı kısıra komşuların ilgi göstermesi üzerine ticarete atılan uçak mühendisi girişimci Doğukan Yavuz, dünyaya “bardakta kısır” ihraç etmeyi planlıyor. Kartepe'de bulunan üretim tesisinde 18 kişi istihdam eden 25 yaşındaki Yavuz, ürettiği aylık 10 bin kap kısırı İstanbul, Ankara, Kocaeli, Kayseri'deki alışveriş merkezleri ile öğrenci yurtlarında satışa sunuyor. Yavuz, Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduğunu belirterek, küçüklüğünden bu yana ticaret yapmayı hedeflediğini söyledi.

ÖĞRENCİ EVİNDE İCAT ETTİ

Üniversitede okurken arkadaşlarıyla evde sürekli farklı yemekler pişirdiklerini ifade eden Yavuz, değişik soslar deneyerek kısır yaptıklarını anlattı. Yavuz, kısırı kadın komşularına ikram ettiklerini belirterek, “Zaman zaman yaptıkları günlerde bizden kısır istiyorlardı. Biz onlara kısır gönderiyorduk onlar da bize sıcak yemek veriyorlardı. Sonra bunun ticaretini yapma fikrim oluştu. Arkadaşımla 3 yıl önce düşündüğümüz projeyi 5 ay önce hayata geçirdik. Kısırda damak tadımıza uyan özel bir sos var. Sosun şifresini de kimseye vermiyoruz. Klasik, acılı, kaşarlı ve tavuklu kısır yaptık ve üretim tesisi açtık” dedi.

'PATENTİNİ ALDIK, ŞİRKETİMİZİ KURDUK'

Bardakta kısırın patentini aldıklarını anlatan Yavuz, bu yoldan para kazanmak istediğini bildirdi. Yavuz, hayatını kendi hayalleri doğrultusunda şekillendirmek istediğini, bu yüzden girişimci olduğunu dile getirerek, “Uçak mühendisi olabilirim ama hayatımı girişimci olarak devam ettirmek istiyorum. O yüzden şirketimizi kurduk” diye konuştu.

Dünya piyasasına pazarlayacağım

Özellikle gençlerin bardakta kısıra yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Yavuz, şöyle devam etti: "Kocaeli Ticaret Odası Akademi'nin verdiği eğitimde büyüklerimiz bizi farklı pazarlara yönlendirdi. Onlar Endonezya fikriyle geldiler. Nasıl olması gerektiğini anlattılar. Endonezya'daki yetkililerle görüşmeler yaptık. Girişimcilik ruhuyla çıkardığımız bardakta kısırı şu an dünya piyasasına pazarlamaya başladık. Ortadoğu'yu da gözümüze kestirdik.”


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.