Ekonomi Başarının anahtarı inanmaktır

Başarının anahtarı inanmaktır

“Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” ödül töreninde konuşan Emine Erdoğan, “Lütfen kız çocuklarımızın zihinlerine barikatlar yerleştirmeyelim. Onları belli meslek gruplarına dahil olmaları için koşullandırmayalım. Kabiliyetlerine göre yol alsınlar. Onlara, dünyanın dertlerine çözüm üretecek işleri başarmanın, cinsiyet değil, inanç meselesini olduğunu anlatın” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” ödül töreni hatıra fotoğrafı.
Bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” ödül töreni hatıra fotoğrafı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” ödülleri İstanbul’da törenle sahiplerini buldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ev sahipliği yaptığı etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile iş, sanat, siyaset, medya ve spor camiasından önemli isimler katıldı.

Emine Erdoğan

KADINLAR KARAR VERİCİ OLMALI

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kadınların çalışma hayatında karar alıcı pozisyonlarda olmaları gerektiğini vurgulayarak, karar süreçlerinde kadınların eksikliğinin, tüm toplumu ilgilendiren bir noksanlık olduğunu kaydetti. Erdoğan, “Çünkü kadın ruhu, baştan aşağı enerji, fikriyatı ise tabii kaynaktır. Bu enerjinin ve tabii kaynağın işin içine girmediği her alan, bir kör noktaya dönüşür. Doğru ve keskin bir bakış, iki gözle bakmayı gerekli kılar ki kadınların olmadığı her durum, hayatı tek gözle algılamak gibidir” dedi.

KIZ ÇOCUKLARINI SINIRLANDIRMAYIN

Kız çocukların eğitimine değinen Erdoğan, “Ne oluyor da kadınlar, kendi geleceklerini doğrudan ilgilendiren bu alanlara adım atmaktan geri duruyorlar? Sanıyorum bunun arkasındaki temel neden, kız çocuklarının bilim alanına yeterince yönlendirilmemesi. Anne babalar genellikle, bilim, matematik, teknoloji ve mühendislik gibi alanlarda erkek çocuklarının başarı gösterebileceklerine inanıyorlar. Bugün burada enerji sektörü gibi dünyanın geleceğini doğrudan ilgilendiren bir konuda başarı gösteren kadınlarımızla birlikte olmak çok önemli. 2023’te kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 41’e ulaştırmayı hedefliyor. Bu rakama ulaşırken en çok katılımın, enerji ve bilişim sektörü gibi dünyanın kaderini değiştirecek sektörlerde gerçekleşmesini umut ediyorum” diye konuştu. Emine Erdoğan, kadınların hangi sektörde çalışıyor olursa olsun, kendi kimliklerini muhafaza ederek var olmalarının gerekliliğini vurguladı.

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: Kadınların, içlerindeki büyük dönüştürücü gücü, ancak kendi özgünlüklerini koruyarak açığa çıkarabileceklerini düşünüyorum. Kız çocuklarımız da ülkemizin enerji kaynakları başlığına dahildir. Lütfen kız çocuklarımızın zihinlerine barikatlar yerleştirmeyelim. Onları belli meslek gruplarına dahil olmaları için koşullandırmayalım. Kabiliyetlerine göre yol alsınlar. Anne baba olarak çocuklarımıza yapabileceğimiz en büyük katkı, onların hayallerine yatırım yapmak ve onları yüreklendirmektir. Bu nedenle onlara, dünyanın dertlerine çözüm üretecek işleri başarmanın, cinsiyet değil, inanç meselesini olduğunu anlatın.”

  • Ailenin mimarı kadın
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da kadına karşı şiddet ve cinsiyet adaletsizliği başta olmak üzere tüm sorunların çözümünün Türk kültür ve inancında var olduğunu söyledi. Kadının toplumun en değerli parçası ailenin mimarı olduğunu, Türk kadınının hem Anadolu’da, Kurtuluş Savaşı’nda hem de 15 Temmuz’da mücadele verdiğini vurgulayan Albayrak, “Geçen yıl bir çağrı yapmıştık enerji sektöründeki firmalarımıza, ‘kadın çalışan ve yönetici sayısını arzu ettiğimiz noktaya çıkaralım’ demiştim. Şimdi bu çağrıyı ekonomi alanındaki tüm firmalara ve sektörlere yapıyorum” dedi.

Kimler ödül aldı?

  • Akademiödülü: Prof. Dr. Şule Ertan Ela
  • Profesyonel ödülü: Işıl Akkoç
  • İş dünyası ödülü: Dr. Selda Gülcan
  • Geleceğe ilham veren kadın ödülü: Sümeyye Boyacı
  • Girişimcilik ödülü: Burcu Aydemir
  • Enerjide örnek şirket ödülü: Ziya Erdem
  • Juri özelödülü: Gülefşan Demirbaş

Dedeoğlu’na veda
GÜNDEM
Dedeoğlu’na veda

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.