Ekonomi 100 bin saat uçarak tarihi rekor kırdı

Bayraktar TB2 uçuş rekoru kırdı

100 bin saat uçarak tarihi rekor kırdı

Türkiye’nin ilk yerli ve milli SİHA’sı Bayraktar TB2, 100 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı. Şu anda envanterde bulunan 86 Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin görev yapıyor.

Haber Merkezi AA
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre, milli SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Bayraktar TB2 önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan ve son olarak terör örgütüne karşı yürütülen Pençe Harekâtı’nda başarıyla görev yapan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, 100 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı. Böylece yerli ve milli imkânlarla tasarlanıp üretilen bu sınıftaki bir hava aracı 100 bin saat uçarak gökyüzünde en uzun süre görev yapan ilk milli hava aracı oldu.

86 SİHA göklerde

Türkiye’nin milli SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi.

2015’te silahlandırılan insansız hava aracı, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Şu anda envanterde bulunan 86 Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor.

İlk ihracat başarısı

Dünya havacılık ve savunma sektörü tarafından ilgiyle takip edilen Bayraktar TB2 SİHA sisteminin başarısı, Cumhuriyet tarihinde ilk kez gelişmiş bir hava aracı ihracatı yapılmasına da kapı araladı. Böylelikle Türk savunma sanayisinin en önemli adımlarından biri atıldı.

Bayraktar TB2

Yapılan anlaşmalar kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’lar, havacılıkta 100 yıllık bir geçmişe sahip olan ve dünyanın en büyük uçaklarını üreten Ukrayna’ya sonrasında ise Katar’a ihraç edildi. Aynı kapsamda Milli SİHA’ya ilgi duyan başka ülkelerle de görüşmeler devam ediyor.

REKLAM

Göklerde rekor yazıyor

Türk havacılık tarihinde 24 saat 34 dakika havada kalarak en uzun havada kalış süresi ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran Milli SİHA, 100 bin saatlik uçuşla Türk havacılık tarihinde bu kadar uzun süre başarıyla Türkiye’ye hizmet eden ilk hava aracı ünvanını da kazandı.

Milli SİHA Bayraktar TB2, TSK tarafından sınır içi ve ötesinde gerçekleştirilen Hendek, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında oyun kurucu olarak rol aldı. Savunma uzmanları harekâtların beklenenden çok daha kısa sürede sona ermesini ve daha az kayıp yaşanmasında en önemli etkenlerden birinin milli SİHA’lar olduğunu belirtti. Bayraktar TB2 SİHA sistemleri özellikle Afrin’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı’nda bütün uçuşlarının yüzde 90’ından fazlasını yaparak, 5 bin 300 saat uçuşla adeta harekâta damgasını vurdu.

Kırmızı listedeki teröristler etkisiz hale getirildi

Terör örgütüne yönelik birçok operasyonda başarıyla görev yapan Bayraktar TB2 SİHA, terör örgütü PKK’nın birçok sözde yöneticisinin ve örgüt üyesi teröristlerin etkisiz hale getirilmesinde de görev aldı. İçişleri Bakanlığı tarafından Kırmızı listede aranan "Mam Zeki Şengali" kod adlı PKK’lı İsmail Özden’in etkisiz hale getirilmesinde önemli bir rol üstlendi.

“100 bin saat büyük başarı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Baykar Teknik Müdürü (CTO) Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB2 SİHA’nın 100 bin uçuş saatini tamamlamasına ilişkin şunları kaydetti:

“Dünyada insansız hava araçları açısından 100 bin saat uçuş çok ciddi bir başarı. Bunu gerçekleştiren çok az ülke var. Bu başarı, canla başla emek veren ekip arkadaşlarımıza, gecesini gündüzüne katıp bu sistemleri gururla ülkemizin savunmasında kullanan en alt düzeyden en üst rütbedeki güvenlik güçleri personelimize, ülkemizin milli ve bağımsız savunma sanayinin vizyonunu ortaya koyan Savunma Sanayii Başkanlığı mensuplarına, bu vizyonun iradesi olan milli ve yerli siyasete, en başta da 'kendi semalarımda hür ve özgür olacağım' diyerek gönülden destek veren aziz milletimize aittir.”

REKLAM

“Güneydoğu’da ve Afrin’de arazide çalıştık”

Bayraktar, TSK’nın insansız hava aracı teknolojisini dünyada en etkin ve başarılı kullanan 3 ülkeden biri olduğunu belirterek, “Bu sistemlerin terörle mücadelede büyük fedakârlıklarla görev yapan Mehmetçiğimize layık olacak şekilde geliştirilebilmesi için ben dâhil mühendis ve teknisyen arkadaşlarımız 2005’ten bu yana yıllarca Güneydoğu’da sınır birliklerinde kaldı. Afrin’deki Zeytin Dalı Harekâtı’nda ise yaklaşık 60 kişilik bir ekiple arazideydik. Orada yapılan hareketli hedef vurma gibi teknolojik geliştirmelerle TSK’nın yaptığı operasyonlarda terör örgütü PKK’nın sözde yöneticileri etkisiz hale getirildi.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar TB2

Türkiye’nin 100 bin saatlik uçuş süresinin Cumhuriyet’in ilk yıllarında elde edilebileceğini ancak Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi isimlerin engellenmesi nedeniyle bu başarıya yeni ulaşıldığını vurgulayan Bayraktar, “Bir zamanlar parasıyla almak istediğimiz halde İHA’lar ülkemize verilmedi. Biz de tüm yıldırma politikalarına karşı köklerimizden aldığımız güçle ve tam bağımsız bir Türkiye vizyonuyla çalışmayı sürdürüyoruz. Bayraktar TB2 SİHA’ların ve daha büyük sistemlerin geliştirilmesi için çaba gösteriyoruz. Havacılıkta ülkemizin yakaladığı ivme ve Milli Teknoloji Hamlesi’nin oluşturduğu toplumsal dip dalga ile uçuşların milyon saate ulaşacağına ve uzaya yönelik çalışmalara varacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“100 bin saat başarılı uçuş bir ilk”

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise Türk havacılık tarihi için önemli olan bu başarının Baykar Ailesi olarak kendilerini çok gururlandırdığını belirterek, "Bayraktar TB2 SİHA sistemi teknik özellikler ve ihracat başarısıyla birçok ilki gerçekleştirdi. Sahada güvenlik güçlerimizin en büyük destekçilerinden biri oldu. Ayrıca milli bir hava aracının 100 bin başarılı uçuş saatini tamamlaması ülkemiz için bir ilk. Baykar ekibi olarak bu başarıyı bizlerden sevgisini ve desteğini esirgemeden her zaman gösteren Türk milletine armağan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

REKLAM

Bayraktar TB2 SİHA’nın TSK’nın düzenlediği operasyonlardaki başarılarıyla dünyanın dikkatini çektiğini, ihracat için talepler olduğunu ve bu taleplerin giderek arttığını aktaran Haluk Bayraktar, şunları anlattı:

"Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ’a yapılan benzer engellemelerle biz de mücadele ettik. Ancak Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ile hep ileriye gitmek için çaba gösterdik. Yüzde 93 yerlilikle tamamlanan Milli SİHA’nın gösterdiği başarı, ülkemizin ve savunma sanayimizin geldiği yeri göstermesi açısından çok önemlidir. Bu başarı nedeniyle dünyadaki birçok ülke Bayraktar TB2 SİHA sistemleri ile ilgileniyor. Bu yıl Avrupa ve Orta Doğu’da iki ülkeye teslimatları tamamlayarak ihracat gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde ise Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Orta Asya gibi potansiyel olduğunu gördüğümüz ve giderek taleplerin arttığı bölgelerde ihracata daha fazla odaklanacağız.”

Türkiye kendi SİHA’sı ve mühimmatını üreten 6 ülkeden biri

Üç yedekli aviyonik sistemleri ile sensör füzyon mimarisiyle tamamen otonom taksi, kalkış, normal seyir ve iniş kabiliyetine sahip olan Bayraktar TB2 SİHA sistemi, TSK envanterine giren ilk milli taktik insansız hava aracı sistemi olarak 2014 yılından bu yana aktif olarak kullanılıyor.

Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyabilen Bayraktar TB2, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapma kabiliyetine sahip bulunuyor.

Bu özelliklerle Türkiye, dünyada kendi SİHA’sı ve mühimmatlarını üreten 6 ülkeden biri olarak öne çıkıyor. Yüzde 93 yerlilik oranına sahip olan Milli SİHA, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı "gör-ve-vur" özelliğine sahip hepsi bir arada çözüm sunan bir sistem olarak dikkati çekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, keşif, sürekli havadan gözetleme, hedef tespiti ve imha imkânı sağlıyor.

REKLAM

Yerli ve milli ürünler teşvik edilecek
EKONOMİ
Yerli ve milli ürünler teşvik edilecek

Altın 6 yılın zirvesini gördü
EKONOMİ
Altın 6 yılın zirvesini gördü

Avrupalı dostlarımıza
uyarı:  Akdeniz’de aktör olmanın yolu Ankara’dan geçer
EKONOMİ
Avrupalı dostlarımıza uyarı: Akdeniz’de aktör olmanın yolu Ankara’dan geçer
Harekata destek

Harekata destek

Süryaniler, Fırat'ın doğusunda güvenlik istiyor.
Dağlar teröristlerden temizlendi

Dağlar teröristlerden temizlendi

​Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin'den flaş açıklama.
5 kez sildikarakolluk oldu

5 kez sildi
karakolluk oldu

​Temizlik işçisine onur kırıcı hareket.
1 milyon 349 bin<br>kök ele geçirildi

1 milyon 349 bin
kök ele geçirildi

Diyarbakır'da ​PKK'nın finans kaynağına darbe.
Kafa karıştıran<br> sahte paralar

Kafa karıştıran
sahte paralar

Tamamının neredeyse 100 TL olması dikkat çekti.
Kız istemede katliam

Kız istemede katliam

3 aile arasında çıkan silahlı kavgada 5 kişi öldü.
Kız lisesini kül etti

Kız lisesini kül etti

​Taliban'ın ateşe verdiği okul kullanılamaz hale geldi.
Tepki çeken fiyat

Tepki çeken fiyat

50 liralık lahmacundan sonra 80 TL'ye waffle.
Uzlaşma sağlanamadı

Uzlaşma sağlanamadı

Hükümet ile memurlar arasında gelinen son nokta.
Sona doğru

Sona doğru

​Fenerbahçe, Babacar ve kulübüyle anlaştı.
Öğlene dikkat!

Öğlene dikkat!

İstanbul ve bir çok ile son dakika uyarısı.
Aylardır gizlenen<br>hırsızı bekçi yakaladı

Aylardır gizlenen
hırsızı bekçi yakaladı

Çalıştıkları bankadan 30 milyon TL çalarak film gibi bir soyguna imza atmışlardı.
Huzur ve<br>hizmet gelecek

Huzur ve
hizmet gelecek

​Diyarbakır, Mardin ve Van'ın kaynakları artık PKK'ya aktarılamayacak.
Baharat<br>kokulu Zanzibar

Baharat
kokulu Zanzibar

​Tropik adadaki baharat yetiştiricisi Abdullah bahçesini Yeni Şafak'a açtı.
İkili ilişkiler ele alındı

İkili ilişkiler ele alındı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Alman mevkidaşı ile telefon görüşmesi yaptı.
Haluk hocaya veda

Haluk hocaya veda

​Vefat eden bakan yardımcısı Dursun'a Galatasaray Lisesi'nde tören düzenlendi.
500 hektar kül oldu

500 hektar kül oldu

Yangın 53 saatlik uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.