Ekonomi BDDK, canlı talebe odaklandı

BDDK, canlı talebe odaklandı

BDDK, ekonomik faaliyeti arttıracak iki önemli karar aldı. Mobilya, beyaz aşya, elektrik elektronik, hava ulaşımı ve konaklamalarda kredi kartı taksit sayısını arttıran BDDK, sınırı 15 bin lira üzerinde bulunan kredi kartlarının asgari ödeme oranını %30’a düşürdü. BDDK Başkan Akben, “Düzenlemeler iç talebin canlanmasına katkı sağlayacak” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
BDDK kredi kartı taksit sınırını, mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya çıkardı. Kurul, fiyatı 3 bin 500 Türk Lirası’na kadar olan televizyon alımlarında ise taksit sınırlandırmasını 3 ay uzatarak 12 ay yaptı.
BDDK kredi kartı taksit sınırını, mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya çıkardı. Kurul, fiyatı 3 bin 500 Türk Lirası’na kadar olan televizyon alımlarında ise taksit sınırlandırmasını 3 ay uzatarak 12 ay yaptı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), iç talebin canlanmasına katkı sağlayacak bir dizi kararı arka arkaya aldı.

Kurum, önceki gün yaptığı düzenleme ile mobilyadan beyaz eşyaya, elektronik eşyadan vergi ödemelerine, hava yolları ve konaklama harcamalarından kurumsal kredi kartlarına kadar birçok alanda kredi kartı taksit sayısı arttırıldı. Mobilya sektöründe 12 ay olan taksit imkanı ise 18 aya çıkarıldı.

İkinci adım da dün atıldı. Yeni adımla daha önce sınırı 15 bin lira üzerinde bulunan kredi kartlarının yüzde 35 ve yüzde 40 olan asgari ödeme oranları yüzde 30'a düşürüldü.

YENİ KARTA BİR YIL ŞARTI

Sınır gözetmeksizin asgari ödeme oranlarını yüzde 30 olarak belirleyen BDDK, yeni tahsis edilen kredi kartlarında ise 1 yıl şartını getirdi. Buna göre, yeni kredi kartlarında kart sahibi, 1 yıl boyunca dönem borcunun yüzde 30 yerine yüzde 40’ını ödemek durumunda kalacak.

HEDEF İÇ TALEP ARTIŞI

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartlarına yönelik taksitlendirme süresi ve asgari ödeme oranlarında yapılan düzenlemelerin bireysel tüketicilerin elinin rahatlatılmasının yanı sıra iç talebin canlanmasına katkı sağlayacağını söyledi. Bazı ürünlerdeki fiyat artışlarının alım gücünde zorluk oluşturduğunu vurgulayan Akben, taksit sayısının arttırılmasıyla tüketicilerin daha az taksit tutarı ile ürün alabilmesinin kolaylaşacağını ifade etti.

Akben, düzenleme yapılırken ithal girdi malların değil de yerli ürünlerin teşvik edilmesinin ön planda tutulduğunu dile getirdi. Mobilya, beyaz eşya sektörlerinde taksit sayısının arttırılmasının hem tüketici hem de üretici açısından müspet etkilerinin olacağını belirten Akben, iç turizme katkı sağlamak üzere de hava yolları ve konaklamayla ilgili yurt içine ilişkin harcamalar taksit sayısının arttırıldığını bildirdi. Akben, halihazırda mevcut kredi kartı borçlarında ödeme zorluğu çeken vatandaşların da kredi kartı asgari ödeme oranlarını aşağı çekerek, ödeme kolaylığı sağladıklarını sözlerine ekledi.

  • Sektör temsilcileri karardan memnun
  • Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç: Çok memnun olduğumuz bu karar sektörümüze ziyadesiyle olumlu yansıyacak. Satışlarımızın artmasına katkı sağlayacak.
  • Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan: Düğün sezonunun açılması, KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi ve taksitin de 18 aya çıkarılmasıyla birlikte satışlar minimum yüzde 20 artacak.
  • Sunny Elektronik markasını bünyesinde bulunduran Atmaca Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca: Beklemeye geçen tüketici, yeni kararla hızlı bir şekilde satın alma yönünde harekete geçecek.
  • Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz: Taksit artışının ilk etkisini hafta sonu hissedeceğiz. Fiyatlar nedeniyle ihtiyaç listesinden çıkarılan ürünler de daha kolay ödeme koşulları sayesinde listeye eklenecek.

Gaziantep’in GaziBis’ine entegrasyon ödülü
GÜNDEM
Gaziantep’in GaziBis’ine entegrasyon ödülü

Sabotaj
DÜNYA
Sabotaj
Rusya ve İran İdlibi yakıyor

Rusya ve İran İdlib'i yakıyor

​Putin ve Hamaney, Suriye'de bebek öldürmeye devam ediyor.
Atinadan ABye şantaj

Atina'dan AB'ye şantaj

​AB'deki hiçbir anlaşma ve çözüme onay vermeyecekler.
CHPdencemevi istismarı

CHP'den
cemevi istismarı

​CHP ve İYİ Parti meclis üyeleri Alevi vatandaşları kışkırtmaya çalışıyor.
Onbinler uğurladı

Onbinler uğurladı

​PKK terör örgütüne ve hain teröristlere lanet yağdı.
FETÖ'den<br>dosyası varmış

FETÖ'den
dosyası varmış

​İyidil'i tahliye eden hakim 2008 yılında HSK'ya şikayet edilmiş.
Karne sevinci

Karne sevinci

Karanlık adam

Karanlık adam

​Ortadoğu'da yaşanan her savaş, darbe ve işkencede parmağı var.
Rahşan Ecevit hayatını kaybetti

Rahşan Ecevit hayatını kaybetti

​GATA'da tedavi gören Rahşan Ecevit, 97 yaşındaydı.
Minik Ayşe'den Kur'an tilaveti

Minik Ayşe'den Kur'an tilaveti

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, İdlib'den paylaştı.
Son 'drift'ini yaptı

Son 'drift'ini yaptı

​Polis peşine düştü: 2035 yılına kadar ehliyetine el koydu
179 terörist sınır dışı

179 terörist sınır dışı

​İçişleri Bakanlığı, yancı teröristlerin ülkelerine iade edildiğini açıkladı.
Morales: Hataydı

Morales: Hataydı

Bolivya Eski Devlet Başkanı'ndan itiraf gibi açıklamalar.
Haksız<br>rekabete 'dur'

Haksız
rekabete 'dur'

Rekabet Kurumu, 20 banka hakkında ön araştırma başlattı.
İstanbul yüzde <br>81 ile kitlendi

İstanbul yüzde
81 ile kitlendi

​Tatilciler yollara akın etti, trafik durma noktasına geldi.
Havada denizde ve karada

Havada denizde ve karada

​İstanbul'da 'Yeditepe'de Huzur' operasyonu başladı.
Kuzey <br>Irak'tan acı haber

Kuzey
Irak'tan acı haber

​Teröristlerin hain saldırısı sonucu bir askerimiz şehit oldu.
Maaş krizinde mutlu son

Maaş krizinde mutlu son

​Doğa Koleji öğretmenlerinin maaşlarının ödendiği açıklandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.