Ekonomi Bu sabah itibariyle başladı Bin TL cezası var

Alışverişlerde ücretli poşet dönemi resmen başladı

Bu sabah itibariyle başladı: Bin TL cezası var

Alışverişlerde kullanılan plastik poşetlerden ücret alınmasına ilişkin uygulama bu sabah itibariyle başladı. Artık alışverişlerde verilen her poşet için 25 kuruş ücret talep edilecek. Poşetleri müşterilerine ücretsiz vermeye çalışan market sahiplerine ise m2 başına 10 TL ceza verilecek. Bu da 100 m2'de bin TL ceza anlamına geliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Alışverişlerde verilecek poşetlerden alınacak ücret 25 kuruşun altında olmayacak.
Alışverişlerde verilecek poşetlerden alınacak ücret 25 kuruşun altında olmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında bugünden itibaren plastik alışveriş poşetleri tüm satış noktalarından ücretli alınacak.

Poşet başına 25 kuruş

15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye 25 kuruştan az olmamak kaydıyla paralı verilecek.

  • Alışverişlerde müşterisine ücretsiz poşet vermeye devam edenlere ise m2 bazlı ceza modeli uygulanacak.

M2 başına 10 TL ceza

Düzenlemeye aykırı olarak plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her m2' si için 1O TL idari para cezası verilmesi planlanıyor. Bu da 100 m2 bir market için bin TL ceza anlamına geliyor.

Alışverişe çıkacaklar dikkat: 25 kuruştan satılmaya başladı
FOTOĞRAF 14
Title
Tüm Türkiye'de bugünden itibaren plastik alışveriş poşetleri parayla satılmaya başladı.
Title
Poşetlerden alınacak ücrette ise taban 25 kuruş olarak belirlendi.
Title
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenlemeye vatandaştan da destek geldi.
Title
Alışveriş yapan vatandaşlardan Selahattin Barlas ise ülkenin geleceği için plastik poşet uygulamasının çok olumlu olduğunu belirtti.
Title
arketlerde bugünden itibaren hayata geçen sistemle ilgili vatandaşları bilgilendiren kasiyerler, alışveriş yapan kişilere poşetlerin ücretli olduğunu hatırlatıyor.
Title
Market içerisinde zaman zaman da hoparlörlerden uygulama hakkında anons yapılıyor.
Title
Manav, ekmek ve şarküteri reyonlarında ise poşetler ücretsiz olacak.
Title
Poşet satışı alışveriş fişinde de yer alacak.
Title
Ayrıca, tekstil alışverişlerinde verilen çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan uzaktan satışlar dahil ücretsiz olmaya devam edecek.
Title
25 kuruşluk poşetin 15 kuruşu Geri Kazanım Katılım Payı olarak yeni çevreci projeler için ayrılacak, kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayıp bu tutar plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak.
Title
Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak heyet aracılığıyla belirlenecek ve her yıl güncellenecek
Title
Düzenlemeye aykırı olarak plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her m2' si için 1O TL idari para cezası verilmesi planlanıyor.
Title
Bu da 100 m2 bir market için bin TL ceza anlamına geliyor.
Title
Uygulama kapsamında bazı vatandaşların parayla poşet almayarak ürünlerini açıkta götürdükleri görüldü.
Alışverişe çıkacaklar dikkat: 25 kuruştan satılmaya başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı. Alışveriş yapan vatandaşlar ise ülkenin geleceği için plastik poşet uygulamasının çok olumlu olduğunu belirtti.

15 kuruşu çevreci projelere

25 kuruşluk poşetin 15 kuruşu "Geri Kazanım Katılım Payı" olarak yeni çevreci projeler için ayrılacak, kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayıp bu tutar plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak.

Her yıl güncellenecek

Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak heyet aracılığıyla belirlenecek ve her yıl güncellenecek.

Resmileşti: Büyük indirim fırsatı 3 ay daha uzatıldı
EKONOMİ
Resmileşti: Büyük indirim fırsatı 3 ay daha uzatıldı

'Cep'te özel iletişim vergisi 65 lira olacak
EKONOMİ
'Cep'te özel iletişim vergisi 65 lira olacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.