Ekonomi Bursanın hedefi 250 bin Arap turist

Bursa’nın hedefi 250 bin Arap turist

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Başkanı Mehmet Akkuş, Arap turist sayısında geçen yılın rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini söyledi.

Haber Merkezi IHA
 Arap turistler, ilkbahar aylarında Karadeniz Bölgesi’ne yaptıkları rezervasyonlarını ağustos ayı itibarıyla yeniden Bursa’ya yöneltti.
Arap turistler, ilkbahar aylarında Karadeniz Bölgesi’ne yaptıkları rezervasyonlarını ağustos ayı itibarıyla yeniden Bursa’ya yöneltti.
Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinden gelen Arap turistler, ilkbahar aylarında Karadeniz Bölgesi'ne yaptıkları rezervasyonlarını ağustos ayı itibarıyla yeniden Bursa'ya yöneltti. Bursa'ya dünyanın dört bir yanından turist geldiğini ifade eden TÜRSAB Güney Marmara Başkanı Mehmet Akkuş, “Ama bizi tatmin edecek, doyuracak, esnafı kalkındıracak turist sadece Orta Doğu'dan geliyor. Bizim turizmimizi şahlandıracak Arap turistlerdir. Bunun ilgili çalışmalar yapıyoruz. 1980 yıllarından beri Bursa Arap turizmine çok önem vermektedir. Allah nasip ederse kurban bayramından sonra ciddi sayıda Arap turistin Bursa'yı tercih edeceğini söyleyebiliriz" dedi.

Arap turistlerin Bursa ve esnafı ile çok güzel bir ilişkisi olduğunun altını çizen Mehmet Akkuş, “Şu anda yaşanan menfi duruma rağmen Arap turistler Bursa'ya ziyaretlerini sürdürüyor. Yatırımlarını yapmaya devam ediyorlar. Sezon başından itibaren Orta Doğu'dan gelen misafirlerimize daha iyi hizmet vermek için çalışıyoruz. Bir gece daha fazla burada konaklamaları için gayret sarf ediyoruz" diye konuştu.

Geçen sezon ve bu sezon başında Arap turistlerin Karadeniz'i tercih ettiğini anlatan Mehmet Akkuş, “Bursa'da yaşanan olumsuz bir hava yüzünden Karadeniz'i tercih eden Araplar oldu. Yaptığımız araştırmalara göre bu yüzde 30'a tekabül ediyor. Ama şu an itibariyle biz bu oranın yarısını geri getirmeyi başardık. Bundan daha fazlasını Bursa'ya getirmenin gayreti içerisindeyiz. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlik olursak bunu başarabiliriz. Çünkü onların istediği her şey Bursa'da mevcut. Dağından denizine, şelalesinden yeşiline, Osmanlı kültüründen modern hayata kadar birçok özelliği Bursa bünyesinde barındırıyor. Karadeniz'de sadece 1 veya 2 günlük programlar yapma imkanı var. Türkiye'de yaşanan darbe girişimi Arapları da tedirgin etti. Ama sürekli Bursa'ya gelen ve Bursa'da yatırım yapan Araplar hiçbir şeye kulak asmıyor. Geçen seneki 250 bir Arap turist sayını bu yıl da yakalamak istiyoruz. Önümüzdeki yıl içinse hedefimiz 1 milyon turisti ağırlamak" diye konuştu.
Sarsıldık 6.8
Gündem

Sarsıldık 6.8

Elazığ dün akşam 20.55’te 6,8 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldı. Neredeyse bütün orta ve doğu Anadolu’da hissedilen depremde, sarsıntının merkez üssü Sivrice ve Malatya’nın Doğanyol ilçelerinde bazı binalar yıkıldı. Enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürerken AFAD'dan saat 10.00'da yapılan açıklamada Elazığ'da meydana gelen depremde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 1030 kişinin yaralandığını belirtildi. Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti
AFAD'dan basın açıklaması
Gündem

AFAD'dan basın açıklaması

AFAD resmi sitesinden yapılan açıklamada ''Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 11 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 184’tür.'' ifadelerine yer verildi
Süleyman Soylu: Seferber olmuş durumdayız, yaraları saracağız
Gündem

Süleyman Soylu: Seferber olmuş durumdayız, yaraları saracağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ'daki incelemelerinin ardından Malatya'nın Doğanyol ilçesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte geldi. Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret ederek, başsağlığı dileyen Süleyman Soylu "Tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. İlk dakikadan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları açık ve nettir. İnşallah yaralarımızı el birliğiyle saracağız ve burada karşı karşıya kalınan durumları el birliğiyle gidereceğiz" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.