Ekonomi Cari açık beklentilerin altında geldi

Haziran ayı cari açık rakamları açıklandı

Cari açık beklentilerin altında geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2018 yılı Haziran ayı 'Ödemeler Dengesi' verisini açıkladı. Açıklanan verilere göre cari açık haziran ayında beklentilerin altında gelerek 2,97 milyar dolar oldu. Bir önceki ay cari işlemler açığı, 5,9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Haziran ayı cari açık rakamları açıklandı
Haziran ayı cari açık rakamları açıklandı

Cari işlemler açığı, Haziran'da bir önceki yılın Haziran ayına göre 818 milyon ABD doları azalarak 2 milyar 973 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Beklenti 3,18 milyar dolar açık olacağı yönündeydi.

  • Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 57.386 milyon ABD doları oldu.

Bu ayda ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 228 milyon ABD doları azalarak 4.388 milyon ABD dolarına, birincil gelir dengesi açığı 125 milyon ABD doları azalarak 1.008 milyon ABD dolarına gerilemiştir.

Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 712 milyon ABD doları artarak 2.385 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu gelişmede, seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirlerin 490 milyon ABD doları tutarında artarak 1.881 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 119 milyon ABD doları azalarak 951 milyon ABD doları olmuştur. Bir önceki yılın Haziran ayında 285 milyon ABD doları net giriş gösteren ikincil gelir dengesi kalemi, bu yılın aynı ayında da 38 milyon ABD doları net giriş kaydetmiştir.

35 milyar TL'lik plan bugün açıklanıyor
EKONOMİ
35 milyar TL'lik plan bugün açıklanıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.