Ekonomi Cari işlemler açığı geriledi

Cari işlemler açığı geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre cari işlemler açığı, ekimde geçen yılın aynı ayına göre 2 milyar 176 milyon dolar azalarak 133 milyon dolar olarak gerçekleşti. On iki aylık cari işlemler açığı ise 38 milyar 109 milyon dolara geriledi

Haber Merkezi AA
Cari işlemler açığı, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyar 176 milyon dolar azalarak 133 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim 2015 'Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ni açıklandı. Buna göre; cari işlemler açığı, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyar 176 milyon dolar azalarak 133 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 38 milyar 109 milyon dolar oldu. Bu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyar 326 milyon dolar azalarak 2 milyar 356 milyon dolara düşmesi etkili oldu. Diğer yandan, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler 170 milyon dolar azalarak 2 milyar 854 milyon dolara düştü.
Parasal olmayan altın kaleminde, bir önceki yılın Ekim ayında 356 milyon dolar net ithalat olurken, bu yılın aynı ayında 478 milyon dolar net ihracat gerçekleşti.
Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 351 milyon dolar tutarında azalarak 2 milyar 472 milyon dolara geriledi. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 40 milyon dolar azalarak 631 milyon dolar oldu.
FİNANS HESABI
Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 158 milyon dolar azalarak 367 milyon dolar tutarında gerçekleşti. Portföy yatırımları 147 milyon dolar tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 204 milyon dolar net alım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 61 milyon dolar net satım yaptığı görüldü.
Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, bankalar 211 milyon dolar net geri ödeme, diğer sektörler ise 466 milyon dolar net borçlanma gerçekleşti. Diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı) 558 milyon dolar tutarında gerçekleşti. Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2 milyar 349 milyon dolar, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları da 571 milyon dolar tutarında net artış kaydetti.
Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, genel hükümet ve bankacılık sektörü sırasıyla 151 milyon ve 382 milyon dolar net geri ödemede bulunurken diğer sektörler 2 milyar 490 milyon dolar net kullanım gerçekleştirildi.
Bankalar, Ekim ayında kısa vadeli kredilerde net geri ödeyici, uzun vadeli kredilerde net kullanıcı oldu. Resmi rezervler Ekim ayında 1 milyar 197 milyon dolar azaldı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.