EkonomiÇevreci teknolojiyle 33 milyon TLtasarruf

Çevreci teknolojiyle 33 milyon TL tasarruf

İstanbul Yeni Havalimanı (İYH), Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın 23’üncüsünde yer aldı. İYH’nin hizmete girdikten sonra uygulayacağı çevreci teknolojiler ile yılda 19 bin hanenin elektrik ve 5 bin 500 hanenin su tüketimine denk tasarruf yapacak olması etkinliğe katılanların takdirini topladı. Bu uygulamalar yıllık toplamda 33,2 milyon TL tasarruf sağlayacak.

Erdi YılmazYeni Şafak
İYH’deki çalışmalar da son hızıyla sürüyor. Mehmet Kalyoncu, havalimanı inşasının yüzde 70’inin tamamlandığının bilgisini vererek, “29 Ekim 2018’de ilk uçağı uçurmak istiyoruz” dedi.
İYH’deki çalışmalar da son hızıyla sürüyor. Mehmet Kalyoncu, havalimanı inşasının yüzde 70’inin tamamlandığının bilgisini vererek, “29 Ekim 2018’de ilk uçağı uçurmak istiyoruz” dedi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın (İYH) çevreci projeleri, Almanya’nın Bonn şehrindeki iklim değişikliğinde dünyanın en önemli etkinliği olan 23. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansında (COP23) yoğun ilgi gördü. BM üyesi ülkelerden temsilci ve dinleyiciler katıldığı konferansta İYH’nin hizmete girdikten sonra uygulayacağı yenilikçi ve çevreci teknolojiler ile yılda 19 bin hanenin elektrik ve 5 bin 500 hanenin su tüketimine denk tasarruf yapacağı anlatıldı. İYH’deki bu tasarrufların yıllık toplamda 33,2 milyon TL’yi bulması öngürülüyor. İYH’deki çevresel projeler için ayrılan toplam bütçe ise 16 milyon avro.

GLOBAL 'ÇED' ALDI

Toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu; şöyle konuştu: “Havalimanı pek çok açıdan dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Bu doğrultuda; aldığımız büyük sorumluluğun farkındayız. Proje başlangıcında en üst seviyede uluslararası standartlarda çevresel ve sosyal etki değerlendirme çalışmalarımızı yaptık. Avrupa’daki havalimanlarında devam eden yenileme projelerine kıyasla projemizde tüm altyapının sıfırdan kurulması teknolojinin hızla değiştiği bu çağda çok daha yenilikçi ve sürdürülebilir bir havalimanını hayata geçirmemize olanak tanıyor.”

Mehmet Kalyoncu

YEŞİL BİNA SERTİFİKALI

Terminal binasının geleneksel ASHRAE (Amerikan Isıtma Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği) standartlarına göre yüzde 20 enerji verimliliği ve yüzde 40’a kadar su tasarrufu sağladığını söyleyen Kalyoncu; “Yeşil Bina Sertifikası LEED Gümüş seviyesine uygun olarak tasarlanan Yeni Havalimanı’nda, yer alacak tüm ticari işletmeler yeşil kuruluş sertifikasına sahip olacak. Havalimanının en çok enerji tüketen binası olan terminalin yanı sıra Hava Trafik Kontrol Kulesi, Camii ve Devlet Konukevi gibi diğer özel yapılar da LEED standartlarına uygun tasarlandı” dedi.

ÇEVRE KÖYLERE PROJE

İstanbul Yeni Havalimanının sürdürülebilir ve çevreci olmasının yanı sıra engelsiz bir havalimanı olarak inşa edildiğini ifade eden Kalyoncu; proje alanına komşu mahallelerdeki yerel halkın sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek, mevcut ve olası etkileri en iyi şekilde yönetebilmek için 1 Ocak 2016 tarihinde İGA Sosyal Yatırım Programı’nı hayata geçirdiklerini de belirtti. Kalyoncu, şimdiye kadar yürütülen sosyal yönetim projeleriyle 3 ayrı uluslararası ödüle layık görüldüklerini vurguladı.

Ülkü Özeren

İklim değişikliği etkinleri asgaride

Birleşmiş Milletler COP23 etkinliği kapsamında “Havacılıkta İklim Değişikliğine Uyum ve Sürdürülebilir Uygulamalar” konulu forumda “İstanbul Yeni Havalimanı İklim Değişikliği Aksiyon Planı” başlıklı bir sunum gerçekleştiren İGA Çevre ve Sürdürülebilirlik Direktörü Ülkü Özeren, çevre ve sürdürülebilirlik konularının birincil öncelikleri olduğunu aktardı. Özeren, şöyle devam etti: “İGA olarak ilk günden bu yana iklim değişikliğinin etkilerini minimuma indirmek için dünya çapında referans olarak gösterilecek nitelikte uygulamalar üzerinde çalışıyor ve bunları kullanıyoruz. Buradaki terminallerin, geçmiş yıllarda yapılan mevcut havalimanlarından daha verimli olması ve bunun yakıt ihtiyacında ve ilgili sera gazı emisyonlarında bir azalmaya neden olacağı da ayrı bir gerçek.”

7 tane kuş bilimcisi çalışıyor

İstanbul Yeni Havalimanı çevresindeki kuşların gözetimini yaptıklarını da anlatan Mehmet Kalyoncu, şirketlerinde 7 tane ornitolog çalıştırdıklarını ve bu kuş bilimcilerin hem göçmen hem de kalıcı kuşların hareketlerini takip ettiğini belirtti. Kalyoncu, bölgedeki 400 kaplumbağayı daha günvenli bir doğal yaşam alanına taşıdıklarının bilgisini de verdi. Yine taahhüt ettikleri 500 bin hektar ağaçlandırma projesini yapacaklarını dile getiren Kalyoncu, “Bunun için Trakya bölgesinde bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz” dedi. Kalyoncu ayrıca, havalimanı çevresindeki yerleşim yerleriyle doğrudan iletişimde olduklarını ve bölgedeki 3 bin kişiyi havalimanı inşasında istihdam ettiklerini aktardı.
  • Emisyon salınımı az olacak
  • İstanbul Yeni Havalimanında hava tarafı tasarımı yapılırken, pistler arası mesafe, terminal binası konumu, taksi yolu ve pist yerleşiminin yakıt tüketimini en aza indirecek ve fazladan harcanan uçuş sürelerini azaltacak şekilde planlandığını açıklayan Çevre ve Sürdürülebilirlik Direktörü Ülkü Özeren; “Bu da gerek uçakların uzun taksi sırasında gerekse sıra beklerken havada şehir yerleşimi üzerinde attıkları turlar sırasında harcadıkları yakıtlardan kaynaklı emisyonların salınımını da azaltacak” diye konuştu.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.