Ekonomi Çip krizi sonrası Toyotadan yeni karar Üretimi 150 bin adet azaltacak

Çip krizi sonrası Toyota'dan yeni karar: Üretimi 150 bin adet azaltacak

Otomotiv sektöründe ortaya çıkan çip krizinin etkileri derinleşerek devam ediyor. Toyota Motor, yarı iletken çip sıkıntısı ve yeni tip koronavirüs kaynaklı tedarik zincir aksaklıkları sebebiyle gelecek ay küresel üretimini yüzde 15 düşürecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Çip krizi sonrası Toyotadan yeni karar: Üretimi 150 bin adet azaltacak
Foto/arşiv

Dünya genelinde akıllı telefon ve tablet, 5G ağ ekipmanları ile oyun konsollarına yönelik artan çip talebi sonrası otomobil üreticilerinin tedarik sıkıntısı devam ediyor.

Japon üreticinin açıklamasına göre, firma, çip sıkıntısı ve Kovid-19 kaynaklı tedarik aksaklıkları sebebiyle Kasım 2021 kapsamlı daha önce yaklaşık 1 milyon olarak açıkladığı üretimini yüzde 15 azaltacak.

Buna göre kasım ayında küresel bazda en az 850 bin araç imal edilecek. Kasım 2020'de ise bu oran 830 bin seviyelerindeydi.

Üretim kesintisinin 50 bini Japonya içinde, kalanı ise deniz aşırı fabrikalarda yapılacak.

Toyota'nın açıklamasında ayrıca, "parça tedarik sıkıntılarının sürmesi ve önceki üretim açıklarının telafi edilememesi sebebiyle kasım bazlı üretim planının uyarlandığı" ifade edildi.

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi TBMM'ye sunuldu
GÜNDEM
2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi TBMM'ye sunuldu

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı
EKONOMİ
Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Merkezi siyasete alet etme
GÜNDEM
Merkezi siyasete alet etme

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.