Ekonomi Denizler kendi rengine dönecek

Denizler kendi rengine dönecek

Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan sıfır atık uygulamasına denizler de dahil edildi. “Sıfır Atık Mavi” projesi kapsamında dalgıçlar İstanbul Boğazı’nda dip temizliği ve deniz süpürgeleri ile kıyı temizliği yaptı. Erdoğan, yaz sezonu boyunca 50 bin ton atık toplanmasını hedeflediklerini söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Emine Erdoğan ve Murat Kurum denizden çıkarılan yabancı maddeleri inceledi.
Emine Erdoğan ve Murat Kurum denizden çıkarılan yabancı maddeleri inceledi.

Atıkların kaynağında ayrıştırılıp ülke ekonomisine yeniden kazandırılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen sıfır atık uygulamasına denizler ve su kaynakları da dahil edildi. Sıfır Atık Mavi Projesi kapsamında dün İstanbul Boğazı'nda Su Altı Federasyonuna bağlı dalgıçlar tarafından dip temizliği ve deniz süpürgeleri ile kıyı temizliği yapılmasıyla başladı.

MAALESEF PLASTİK BİR ÇAĞDA YAŞIYORUZ

Etkinlikte konuşan Emine Erdoğan, “Sıfır Atık Mavi” adı verilen proje ile artık suların da atıklardan temizleneceğini söyledi. Erdoğan, “Üzülerek söylüyorum ki bizler plastik bir çağda yaşıyoruz. Plastiklerle çepçevre kuşatılmış durumdayız. Eko sistem büyük yaralar alıyor. Atıklar besin zincirini de tehlikeye atılıyor. Deniz çöplerinin yüzde 80'i de karadan geliyor. Çöpleri kaynağında ayrıştırmak kadar çöpün oluşmasını da engellemek gerekiyor” dedi. Bütün tüketicilere ve sivil toplum örgütlerine çöpün oluşumuna engel olma çağrısında bulunan Erdoğan, “Temizlemektense kirletmemenin daha kolay olduğunu öğretmeliyiz. Denizler çöple doldurmak için değil bakarken keyif almak içindir. Yaz aylarına girdik. Tatillerle vatandaşlar deniz kenarlarına sahillere gidecek. Buradan vatandaşlara sesleniyorum. Sahillerde çöp bırakmamaya özen gösterelim” diye konuştu.

20 MİLYARLIK TASARRUF

Proje kapsamında 81 ilde, tüm kıyı şeridi, göl ve nehirlerle su kaynaklarının temiz tutulacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise şunları söyledi: Yüzlerle çevre aktivitesini yıl boyunca yapacağız. Yıllık 20 milyar tasarruf 100 bin istihdam öngörüyoruz. Valilerimiz de yıl boyunca yönetmeliklere uyacaktır.

REKLAM

50 bin ton atık toplanacak

Projeyle Türkiye’nin denizleri ve su kaynaklarının koruma altına alınması amaçlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülecek, DenizTemiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle hayata geçirilecek projeye Kültür ve Turizm, Ulaştırma ve Altyapı ile Gençlik ve Spor Bakanlıkları da destek verecek. Hedef, yaz sonuna kadar 30 bin tonu plastik olmak üzere toplam 50 bin ton atık toplanması. Emine Erdoğan, kıyıların, tatilci ve piknikçilerle birlikte temizleneceğini aktardı.

  • ‘Sıfır Atık Mavi’ sözü verdiler
  • Projenin toplumun her kesimine yayılması için sanat, spor, akademi dünyasından isimlerin desteğinin alınması sağlanacak. Projeye destek verenlerden “Sıfır Atık Mavi Sözü” vermeleri istenecek. Ayrıca, kıyı bölgelerindeki oteller ve konaklama merkezlerinde, özellikle plajlara tek kullanımlık plastikler ve diğer çöplerin bırakılmasının engellenmesi, marina, limanlar, yük ve yolcu gemilerinden kaynaklı deniz kirliliğin önlenmesi, tatilci ve piknikçilerin kıyılar ve su kenarlarını temiz bırakmaları ve atıkların hep birlikte toplanması da amaçlanıyor.

Google da vergi verecek
EKONOMİ
Google da vergi verecek
Şimdi siz düşünün

Şimdi siz düşünün

​Doğu Akdeniz'deki kuşatmaya karşı Maraş'ın açılmasına karar verildi.
İlk ihalede İYİ oyun!

İlk ihalede İYİ oyun!

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, diyet borcunu ödemeye başladı.
37 vaatten sadece 2’sini yaptı

37 vaatten sadece 2’sini yaptı

CHP adayı, 2014 seçimlerinde Beylikdüzü için açıkladığı vaatlerini yerine getiremedi.
Arapça tabelalara<br>yeni düzenleme

Arapça tabelalara
yeni düzenleme

İçişleri Bakanı Soylu, katıldığı programda açıkladı.
Erbakan'ın karşısındaydılar<br>İmamoğlu'nun arkasındalar

Erbakan'ın karşısındaydılar
İmamoğlu'nun arkasındalar

​28 Şubat'ın mimarları CHP'nin adayıyla dirsek temasında.
FED faiz kararını açıkladı

FED faiz kararını açıkladı

Faizde değişiklik yapılmadı, dolar düşüşe geçti.
Ulaşımda 40 TL <br>indirim müjdesi

Ulaşımda 40 TL
indirim müjdesi

Yıldırım, İstanbullulara yeni müjdesini açıkladı.
Ahmet Kaya için gereğini yaparız

Ahmet Kaya için gereğini yaparız

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı radyo programında açıkladı.
Mursi'yi<br>kim öldürdü?

Mursi'yi
kim öldürdü?

GZT'de yayınlanan Çok Net, tarihe geçecek bir konuyu ele aldı.
Euro 2016'yı<br>elimizden almışlar!

Euro 2016'yı
elimizden almışlar!

Avrupa Şampiyonası Türkiye'den nasıl alındı?
Tarih belli oldu

Tarih belli oldu

Yeni askerlik sisteminde yeni gelişme.
Bir acı haber daha

Bir acı haber daha

Trabzon'daki selde hayatını kaybeden sayısı 7'ye yükseldi.
PKK sığınağında bulundu

PKK sığınağında bulundu

​Milli Savunma Bakanlığı, bu fotoğraflarla duyurdu.
1453'te zulüm değil<br>gönül fethi başladı

1453'te zulüm değil
gönül fethi başladı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe'de konuştu.
Oteldeki görüşmeden<br>CHP de habersiz

Oteldeki görüşmeden
CHP de habersiz

CHP'nin adayı ile moderatörün gizli görüşmenin detayları.
Tunceli'de operasyon

Tunceli'de operasyon

Hava destekli operasyonda 3 terörist öldürüldü.
Kuvvetle destekliyoruz

Kuvvetle destekliyoruz

BM'nin Kaşıkçı raporuna Türkiye'den ilk yorum.
Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.
Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde
Gündem

Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından neredeyse 3 yıl, 17-25 Aralık’ın üzerinden ise yaklaşık 6 yıl geçti. Aradan geçen bunca süreye rağmen halen güne FETÖ operasyonlarıyla uyanıyor, son derece kritik kurumlardan çıkmaya devam eden örgüt mensuplarının gözaltına alınma haberlerini izliyoruz. Yaptığı haberlerle bu sürece damga vuran gazeteci Toygun Atilla, işi bir adım daha öteye taşıdı ve 'FETÖ ile mücadelenin tarihe not düşülmüş en önemli eserlerinden birini' kaleme aldı. Atilla ile kısa sürede 4. baskısı yapılan kitabını konuştuk. FETÖ ile mücadeledeki garabetlerden örgütün yeniden 'darbe girişimi' ihtimaline, FETÖ'nün halen en güçlü olduğu kurumdan, MİT'teki FETÖ'cülerin şuan hangi görevlerde bulunduğuna kadar birbirinden farklı konuları konuştuk…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.