Ekonomi Dizel yasakları BMWyi de vurdu

Dizel yasakları BMW'yi de vurdu

Alman otomotiv devi BMW, dizel yasakları ve Çin'in ağırlaştırdığı gümrük vergileri yüzünden Mayıs ayındaki global satışlarının yüzde 2 düştüğünü açıkladı. Almanya'daki satışlarda yaşanan düşüş ise yüzde 14 oldu. Temmuz ayından itibaren ise özellikle Çin pazarında yeniden canlanma bekleniyor.

Haber Merkezi Diğer
BMW dizel yasağıyla zor günler yaşıyor.
BMW dizel yasağıyla zor günler yaşıyor.

BMW'den yapılan açıklamada, şirketin dünya genelindeki satışlarının Mayıs ayında yüzde 2.1 kayıpla 204 bin 401 adete gerilediği belirtildi. Yaşanan düşüşte Çin'in ağırlaştırdığı gümrük vergilerinin yanında Almanya'nın Hamburg kentinde başlayan dizel yasağı etkili oldu.

  • Almanya, Hamburg kentinde bazı ana caddelere eski model dizel araçların girişini yasaklamıştı. Yasağın önümüzdeki dmönemde diğer şehirlere de yayılması bekleniyor.

Almanya özelindeki bu yasak şirketin kendi ülkesindeki satışlarını çok daha sert bir şekilde vurdu. BMW'nin Almanya satışları geçtiğimiz ay yüzde 14 oranında geriledi.

  • BMW, Çin'de yaşanan kaybını ülkedeki fabrikalarını yenileyip X3 modelini ABD'den ithal etmek yerine ülkede üreterek çözmeye çalışacak.

Öte yandan Çin'in 1 Temmuz'dan sonra ithal otomobillerdeki vergileri yüzde 25'ten yüzde 15'e düşürecek olmasının X3 siparişlerini yeniden canlandırması bekleniyor. BMW'nin Satış direktörü Pieter Nota, üç ve dördüncü çeyreklerde bu model genelinde hızlı bir satış artışı beklediklerinin altını çizdi.

Dizeli durduracağı tarihi açıkladı
EKONOMİ
Dizeli durduracağı tarihi açıkladı

Elektrikli araçta
makas daralıyor
EKONOMİ
Elektrikli araçta makas daralıyor

Dizel yasağını ilk uygulayan şehir
EKONOMİ
Dizel yasağını ilk uygulayan şehir

Yerli bataryaya
Toyota desteği
EKONOMİ
Yerli bataryaya Toyota desteği

Elektrikli otobüs dönemi
EKONOMİ
Elektrikli otobüs dönemi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.