Ekonomi Dördüncü çeyreğe iyi başlangıç

Dördüncü çeyreğe iyi başlangıç

Hükümetin ekonomideki daralmayı durdurmak için aldığı önlemler etkisini göstermeye başladı. Büyüme verisinin en önemli kaleminden biri olan sanayi ciro endeksi, ekimde yüzde 7,1 yükseldi. Sanayi cirosuna en güçlü destek imalattan geldi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte 1,8 daralsa da yılın son çeyreğine ilişkin beklentiler iyi. Hükümetin piyasaları desteklemek için aldığı kararların etkisi görülmeye başlandı. Büyüme verisinin en önemli kaleminden biri olan toplam sanayi ciro endeksinde bu iyileşmeyi görmek mümkün. Geçen yılın ekim ayına göre yüzde 7,1'lik bir sanayi ciro artışı, dördüncü çeyreği iyi bir başlangıç olarak kabul ediliyor.

GEÇEN YILA GÖRE İSE ARTIŞ YÜZDE 7,1

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 5,1 yükseldi. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, geçen yılın ekim ayına göre yüzde 7,1 artış kaydetti.

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, ekimde geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,1 yükseldi. Bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 8,4 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

En yüksek artış ulaşımda

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, ekimde eylüle göre en yüksek artış, yüzde 20,2 ile diğer ulaşım araçlarında görüldü. Bu artışı yüzde 13,7 ile motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı ve yüzde 13,6 ile diğer imalatlar takip etti. Söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla azalış ise yüzde 13,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.