EkonomiDüğünde duyduğu fikirle tavuk çiftliği kurdu

Düğünde duyduğu fikirle tavuk çiftliği kurdu

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde soğuk demir ustası Alacaoğlu, bir düğünde kulak misafiri olduğu sohbetin ardından iş yerini oğluna devredip, tavuk çiftliği kurdu ve organik yumurta üretimine başladı.

Haber MerkeziAA
Günlük topladığım tüm yumurtalar aynı gün tükeniyor.
Günlük topladığım tüm yumurtalar aynı gün tükeniyor.
Günlük topladığım tüm yumurtalar aynı gün tükeniyor.
Günlük topladığım tüm yumurtalar aynı gün tükeniyor.
Günlük topladığım tüm yumurtalar aynı gün tükeniyor.
Günlük topladığım tüm yumurtalar aynı gün tükeniyor.

Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde soğuk demir ustası 56 yaşındaki Feysel Alacaoğlu, bir düğünde kulak misafiri olduğu sohbetin ardından iş yerini oğluna devredip tavuk çiftliği kurdu ve organik yumurta satmaya başladı.

Yıllardır sürdürdüğü mesleği bırakıp, iş yerini oğluna devreden Alacaoğlu, daha önce aldığı ve ceviz diktiği 3 dekarlık alanı tel örgü ile çevirerek, gezen tavuk çiftliği kurdu. Kısa sürede tavuk sayısını artıran Alacaoğlu'nun ürettiği yumurtular, il dışından da ilgi görüyor.

Alacaoğlu, bir düğünde kulak misafiri olduğu sohbetin ardından "gezen tavuk" çiftliği kurmaya karar verdiğini söyledi.

Arazisinde böyle bir çiftlik kurabileceğini düşündüğünü anlatan Alacaoğlu, "İki yıl önce bir düğünde iki arkadaşım arasındaki sohbet ilgimi çekti. Arazimin ve vaktimin müsait olduğunu düşünerek, 250 tavuk ile bu işe başladım. Şimdi çiftliğimde yaklaşık 500 tavuk, 70 de horoz var. Tavuklardan şimdilik 300'ü yumurta veriyor. Geri kalanı henüz küçük, yumurtlamaya başlamadı." diye konuştu.

Günlük 200 yumurtayla talebe yetişemiyor

Ataks olarak bilinen tavuk cinsi beslediğini dile getiren Alacaoğlu, "Hem kışa dayanaklı hem de yumurta verimi iyi. Tavuklara sadece bulgurluk buğday ve taze yonca veriyorum. Tavuklar sabah 9-10 gibi yumurtlamaya başlıyor, akşam 4'e kadar yumurtluyorlar. Günlük ortalama 200 yumurta alıyorum." dedi.

Alacaoğlu, ürettiği yumurtaların doğrudan çiftliğine gelenler tarafından satın alındığını ifade etti.

Talebi karşılamakta güçlük çektiğini aktaran Alacaoğlu, "Günlük topladığım tüm yumurtalar aynı gün tükeniyor. Çoğu zaman talebi karşılayamıyorum. Gelen gidenlerin birbirine tavsiyesi ile geniş bir müşteri kitlesi oluştu. Buradan alarak ülkemizin değişik illerindeki yakınlarına gönderenler de var." diye konuştu.

Tavuklar için 10 dekar alana yonca ekti

Alacaoğlu, tavukların barınması ve beslenmeleri konusundaki hassasiyetinin verime olumlu yansıdığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Tavukların akşamları tünemesi ve gündüzleri de yumurtlamaları için ayrı birer yer düzenledim. Yumurtlamaları için 50 ayrı folluk yaptım. Her gün sadece oralara yumurtluyorlar. Tavukların bulunduğu alanın çevresinde 10 dekar kadar daha tarlam var. Bu tarlaya da yonca ektim. Hem tavuklarıma hem de süt için beslediğim ineklerime veriyorum. Toprakla ve hayvanlarla uğraşmak insanı gençleştiriyor."

Güntkin Onay'dan derbi tahmini
Spor

Güntkin Onay'dan derbi tahmini

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güntekin Onay, siyah-beyazlıların öne geçmesi durumunda maçı kazanacağını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...