Ekonomi Ekonomide büyüme ılımlı ama devam ediyor

Ekonomide büyüme ılımlı ama devam ediyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, euro bölgesi ekonomisinindeki büyümenin ılımlı olsada büyümenin sürdüğüne işaret ederek, aynı zamanda geçici istikrar işaretlerinin de görüldüğünü vurguladı.

Haber Merkezi DHA
​Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde.
​Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde.

Avrupa Parlamentosu'nun ekonomik ilişkiler komitesinde konuşan Lagarde, "Küresel ekonomik ortamı çevreleyen belirsizlikler yüksek kalmaya devam ederken, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimleriyle ilgili olanlar azalıyor" dedi ve ekledi:

"Bununla birlikte, diğer riskler hala devam ediyor veya - koronavirüsün etkisinin yarattığı belirsizlik yeni bir endişe kaynağı."

Lagarde, ekonomide düşük faizler ve düşük enflasyonun karakterize ettiği ortamın, ekonomide olası bir gerileme durumunda, ECB'nin ve diğer önde gelen merkez bankalarının hareket alanını belirgin bir şekilde daralttığına dikkat çekti

  • Lagarde'a göre, büyüme eğiliminin tersine dönmesi, verimliliğin düşmesi, küreselleşmenin hız kazanması, yaşlanan nüfus ve finansal kriz tortuları fiyat gelişmelerini olumsuz etkiliyor.

Lagarde, "Bu değişimlerin ışığında" tüm para politikalarını, Avrupalılar için en iyi olacak şekilde, geniş bir perspektifte yeniden ele almalarının tam zamanı olduğunu vurguladı.

Bankada hesabı olanlar dikkat: 10 yıl işlem görmeyenler TMSF'ye devredilecek
EKONOMİ
Bankada hesabı olanlar dikkat: 10 yıl işlem görmeyenler TMSF'ye devredilecek
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.