|

ELDER mesleki yeterlilik sınavlarına başladı

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, elektrik dağıtım sektöründe görev yapan kişilere yönelik mesleki yeterlilik belgesi sınavlarının yapılmaya başlandığını belirterek, "Sektörde belgesiz çalışanın kalmaması hedefleniyor. Bu sayede çalışanlar iş güvenliği ve işçi sağlığı hakkında da bilinçlenecek" dedi.

Yeni Şafak
15:22 - 24/06/2017 Cumartesi
Güncelleme: 16:24 - 24/06/2017 Cumartesi
AA
Sektörde belgesiz çalışanın kalmaması hedefleniyor.
Sektörde belgesiz çalışanın kalmaması hedefleniyor.

Çeçen, ELDER tarafından hayata geçirilen "Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi" kapsamında 6 meslek grubu için "ulusal yeterlilik" kriterlerinin hazırlandığını söyledi.

Serhat Çeçen, AB hibe programı kapsamında kurulan ELDER İktisadi İşletmesi Mesleki Yeterlilik Personel Belgelendirme Merkezinin (ELDER MYM) toplamda 10 meslek için meslek standartlarını ve ulusal yeterlilik kriterlerini belirleyeceğini anlattı.

ELDER MYM'nin, ilk mesleki yeterlilik belgelendirme sınavını gerçekleştirdiğini ve 4 meslek grubunda belgelendirme yapılmaya başlandığını dile getiren Çeçen, bu atılımın, doğrudan veya dolaylı olarak 100 bin kişiye iş imkanı sağlayan elektrik dağıtım sektöründe belgeli iş gücünün oluşturulması adına büyük önem taşıdığını ifade etti.

Çeçen, ELDER'in mesleki yeterlilik alanında hayata geçirdiği çalışmalarla nitelikli iş gücünün artmasını ve tüketicinin daha kaliteli hizmet almasını amaçladığını vurgulayarak, "Yapılan çalışmalarla sektörde belgesiz çalışanın kalmaması hedefleniyor. Bu sayede çalışanlar iş güvenliği ve işçi sağlığı hakkında da bilinçlenecek." diye konuştu.

Sınav ve belgelendirme merkezi kurulacak

Çeçen, proje kapsamında ELDER MYM dışında bir sınav ve belgelendirme merkezi kurulmasının da amaçlandığını söyledi. Çeçen, "TS EN ISO/IEC standardında bir sınav ve belgelendirme merkezinin kurulmasını hedefliyoruz. Merkez, sektörün gelişmesine katkı verirken, alanında uzman çalışanlarla vatandaş memnuniyeti de artacak." dedi.

Hibe programı 31 Temmuz'da sona erecek

ELDER MYM, "Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi", "Elektrik Dağıtım SCADA Operatörü", "Endeks Okuma Görevlisi" ve "Röle Görevlisi" başlıklarında belgelendirme sınavlarına başladı.

İlk mesleki yeterlilik belgelendirme sınavı, 19 Haziran'da Denizli’de, ADM Elektrik Dağıtım AŞ Eğitim Merkezi’nde yapıldı. Önümüzdeki günlerde Konya, Kayseri ve Sivas’ta sınavlar gerçekleştirilecek.

Söz konusu hibe programı 31 Temmuz'da sona erecek. Projenin kapanış toplantısının 24 Temmuz'da Ankara'da yapılması planlanıyor.

#ELDER
#Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen
#elektrik dağıtımı
#Mesleki yeterlilik
7 yıl önce