Ekonomi Ette tavan fiyat dönemi

Ette tavan fiyat dönemi

Et fiyatlarının aşırı artması hükümeti harekete geçirdi. Kırmızı et sektörü temsilcileriyle toplantı yapan Bakan Faruk Çelik, tavan fiyat uygulaması başlattıklarını açıkladı. Karkas et tavan fiyatı 23,3, kıymanın tavan fiyatı 32, kuşbaşı tavan fiyatı ise 34 lira oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Üretim maliyetleri aynı olmasına rağmen; kırmızı et fiyatlarında yüzde 40'lara varan fiyat artışları hükümeti ve sektör temsilcilerini harekete geçirdi. Kırmızı et sektörü temsilcileriyle toplantı yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında tavan fiyat uygulamasına karar verdiklerini açıkladı. Gelişmeler üzerine kırmızı et sektörü temsilcileri ile daha önce geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Çelik, son dönemde kırmızı et sektöründeki fiyatların enflasyona yansımalarını ve et ithalatı meselelerini değerlendirdiklerini söyledi.

İŞTE TAVAN FİYATLAR

Toplantıya Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Hacıince, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ'ın ve diğer sektör temsilcilerinin katıldığına dikkati çeken Çelik, “Aldığımız karar gereceği karkas et yağsız fiyatının tavan olarak 23,3 lira, yağlı fiyatın ise 21,8 lira olması, kasapta vatandaşlarımızın daha yoğun bir şekilde kullandıkları kıyma tavan fiyatının 32 lira, kuşbaşı fiyatın ise 34 lira olmasıyla ilgili fikir birliğine varmış bulunuyoruz" dedi.

GEREKÇESİ SPEKÜLATÖRLER

Aldıkları kararın altında yatan nedenlere dikkat çeken Bakan Çelik, şunları kaydetti: “Yoğun bir şekilde kamuoyunda özellikle bazı spekülatörlerin, et ithalatıyla ilgili bizim üreticimizi, besicimizi yanlış bazı bilgilerle, onu üretimden vazgeçirecek, üretim kapasitemizi daraltacak bazı değerlendirmeler geliyor. Tabii ki sektörümüz rahatsız olmuştur, Bakanlığımız açısından da rahatsız edici bir durum. Fakat bu spekülatörlere karşı elimizin güçlü olması gerekiyor. Bugün aldığımız karar, üreticimizi ve besicimizi korumaya dönük, birlikte taşın altına elimizi koymadır."BU BİR ZORLAMA DEĞİL


Piyasada var olan maliyetleri dikkate almadan ithalata dayalı ve üreticinin üretiminden çıkmasını sağlayacak bir yaklaşımı doğru bulmadıklarını kaydeden Çelik, “Bir bakanlık zorlaması değil, serbest piyasaya müdahale şeklinde değil, aksine serbest piyasa aktörleri olarak bu alanda birlikte adım atılması, birlikte yürünmesi ve hayvan varlığımızın artarak devam etmesi noktasında bir yaklaşımın gereği olarak bu buluşmayı gerçekleştirdik ve bu kararları aldık" diye konuştu. Çelik, bu buluşmanın kırmızı et piyasası ve ortak iradenin ortaya konması açısından son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, “Kısa vadede bunun getirileri olacak. Orta vadede birlikte çalışmamızda, hayvan varlığımızın planlanması, sektörün geleceğe bakışı açısından bu ortak iradenin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum" dedi.

ET İTHALATININ KONUŞULMADIĞI BİR TÜRKİYE

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç ise üretici bazında yerli üretimin desteklenmesi ile ithal etin adını bile anmak istemediklerini belirterek, “Hem sanayici hem kasap hem de üreticiler olarak aynı noktada buluştuk. Herkes taşın altına elini koysun, bu saatten sonra her akşam et fiyatları konuşulsun istemiyoruz. İnsanların ete kolay ulaşımı noktasında üzerimize ne düşüyorsa yapmak durumundayız" dedi. Tunç, yemdeki KDV indiriminin kendilerine zam olarak döndüğünü belirtti.

FİYATLARDA % 10 GERİLEME OLACAK

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ da karkas fiyatlarının 1 lira arttığı noktada erkek danaların fiyatlarına da bu artışın anında yansıdığını, kısır bir döngüye girildiğini söyledi. Yalçındağ, piyasalarda istikrar istediklerinin altını çizerek, alım fiyatları söz konusu düzeylerde olduğu takdirde vatandaşlara bu tavan fiyatları gözeterek kıyma ve kuşbaşı et sunacaklarını bildirdi. Yalçındağ, bu yeni tavan fiyatların uygulanması halinde kasaptaki etin fiyatında yaklaşık 10'luk bir gerileme olacağını dile getirerek, karkas et fiyatlarının 3 lira geri geldiği bir ortamda reyondaki et fiyatlarını 5 lira geri çektiklerini söyledi.Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.