Ekonomi Fiyatlar 2 yılda yüzde 50 arttı

Fiyatlar 2 yılda yüzde 50 arttı

Türkiye otomotiv pazarı 2019’nin ilk 2 ayında yüzde 52 geriledi. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı, ilk iki ayı yaklaşık 40 bin adetten kapattı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yeni model yılı zamlarıyla birlikte binek otomobil fiyatları otomatik olarak yükseliş kaydetti.
Yeni model yılı zamlarıyla birlikte binek otomobil fiyatları otomatik olarak yükseliş kaydetti.

Sektörün önde gelen isimleri ise bu konuda 2019’un çok zorlu geçeceğini söylüyor. 2019 yılı Şubat ayı sonunda 1600 cc altındaki otomobil satışlarında yüzde 52 düşüş, 1600-2000cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında yüzde 51 kayıp oldu. Öte yandan 2019 Mart ayında 2017 yılın mart ayına göre binek otomobil fiyatları da neredeyse yüzde 50 arttı. Döviz kurunda da yaklaşık yüzde 60’lık yükseliş oldu

YENİ MODEL YILI FİYATLARI ARTIRDI

  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı ve sonrasında düzenlemesi üzerine birde yeni model yılı zamlarıyla birlikte binek otomobil fiyatları otomatik olarak yükseliş kaydetti. 2017’nin Mart ayına göre bu yıl binek otomobil markalarının en çok sattığı otomobillerin fiyat artışı yüzde 60’ları buldu. En düşük artış ise yüzde 28 seviyelerinde seyretti.

Öte yandan pazarın bu kadar kötü gitmesine oranla kur tarafında da yaklaşık yüzde 50’den fazla artış gerçekleşti. Otomotiv sektörünün en çok ilgilendiği avro tarafında da 2017 Mart ayından bu yana fark yüzde 60’a ulaştı. Böylece bazı markaların, kurdaki farkı büyük oranla yansıttığı da görüldü. Fakat, buna kâr oranları, taşıma ve bayi maliyetleri gibi birçok unsurunda oransal olarak eklenmediği rakamlarla ortaya çıkıyor.

Filyos Liman'da mendirek inşası
EKONOMİ
Filyos Liman'da mendirek inşası

Ulaşımda yeni dönem
EKONOMİ
Ulaşımda yeni dönem

Bursa’da dijital dönüşüm atağı
EKONOMİ
Bursa’da dijital dönüşüm atağı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.