Ekonomi Genç işsizlikte4 puanlık düşüş

Genç işsizlikte 4 puanlık düşüş

İşsizlik oranı şubatta geçen yılın aynı ayına göre 2 puan düşüşle yüzde 10,6 oldu. İşsiz sayısı 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişiye geriledi. Genç işsizlik 4,3 puan düşüşle son 21 ayın en düşük seviyesine indi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İşsiz sayısı 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişiye geriledi.
İşsiz sayısı 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişiye geriledi.

Türkiye'de işsizlik oranı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre 2 puan azalarak yüzde 10,6 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 546 bin kişi azalışla 3 milyon 354 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, şubatta geçen yılın aynı dönemine göre 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişiye geriledi. Aynı dönemde işsizlik oranı 2 puan düşerek yüzde 10,6 oldu. İşsizlik oranı şubatta bir önceki aya göre ise 0,2 puan azaldı.

1,2 MİLYON KİŞİLİK YENİ İSTİHDAM

İstihdam edilenlerin sayısı şubatta geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 210 bin kişi artarak 28 milyon 166 bin kişi, istihdam oranı ise 1,3 puanlık artışla yüzde 46,6 oldu. İş gücüne katılma oranı ise 0,4 puan artarak yüzde 52,2 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,6 puan azalarak yüzde 32,2 olarak kayıtlara geçti.

GENÇ İSTİHDAMI DİKKAT ÇEKTİ

Şubatta işsiz sayısı 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişi olurken, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusun işsizlik oranındaki düşüş dikkati çekti. Genç nüfusta işsizlik oranı şubatta 4,3 puanlık azalışla yüzde 19 oldu. Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 23,3 düzeyindeydi. Bu rakamla genç nüfusta işsizlik oranında son 21 ayın en düşük seviyesi yakalandı. Genç işsizlik oranı en son 2016 Mayıs'ta yüzde 17,4 seviyesindeydi. Bu yılın şubat ayında genç işsizlik oranı kadınlarda yüzde 26,6'dan yüzde 23,6'ya, erkeklerde 5 puan düşüşle yüzde 21,5'ten yüzde 16,5'e geriledi.

REKLAM

DESTEKLER ETKİLİ OLDU

Genç istihdamında yaşanan önemli iyileşmede hükümetin genç istihdamına verdiği desteğin büyük etkisi oldu. İstihdam seferberliği ile işsizlik oranını düşürmek için önemli adımlar atan hükümet, bu kapsamda genç istihdamının önünü açan birçok çalışma yapıyor. Genç nüfusta işsizliği azaltmak amacıyla Türkiye İş Kurumu’nun mesleki eğitim kurslarının yanı sıra İşbaşı Eğitim Programı sayesinde gençlerin tecrübe eksikliği ortadan kaldırılarak istihdam edilmeleri kolaylaştırılıyor.

GENÇ GİRİŞİMCİYE YENİ FİNANSMAN

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nca, genç ve yeni girişimcilere yönelik çeşitli destekleme programları uygulanıyor. Genç girişimciler Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilirken, Hazinenin kitle fonlaması, girişimcilik fonu çalışmalarıyla gençlere yeni finansman imkanları oluşturuluyor. Diğer taraftan kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilerin projeleri destekleniyor. Son olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı en son ekonomi paketinde de iş yeri açmak isteyen gençlere yönelik vergi kolaylıkları getirildi.

İş dünyası da İsrail’e lanet yağdırdı
EKONOMİ
İş dünyası da İsrail’e lanet yağdırdı

Enflasyondan korunacak
EKONOMİ
Enflasyondan korunacak

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.