EkonomiGönüllü destekleengelleri aştılar

Gönüllü destekle engelleri aştılar

Engelli ve sosyal dezavantajlı bireyleri topluma kazandıran “Düşler Akademisi”, 9 yılda 19 bin gönüllüye ulaştı. İstabul Ataşehir’in yanı sıra Antalya Kaş’ta da hizmet veren Düşler Akademisi, Kaş'ta üç yılda 3 bin başvuru arasından seçilen 840 gönüllü ile bin 200 öğrencinin engellerini aşmasına yardımcı oldu.

Haber MerkeziYeni Şafak
Gönüllü destekle engelleri aştılar
Gönüllü destekle engelleri aştılar

Türkiye Vodafone Vakfı ve Alternatif Yaşam Derneği işbirliğiyle engelli ve sosyal dezavantajlı bireyleri topluma kazandırmak amacıyla hayata geçirilen “Düşler Akademisi”, kuruluşundan bu yana geçen 9 yılda, sosyal sorumluluk projeleriyle gönüllüleri buluşturuyor. Yılda 2 bini aşkın gönüllünün faal katılımıyla İstanbul Ataşehir ve Antalya Kaş olmak üzere iki merkezde faaliyetini sürdüren Düşler Akademisi, özellikle 18-25 yaş aralığındaki gençler arasında gönüllülüğün yaygınlaşmasında önemli rol oynuyor. Bu kapsamda “Düşler Akademisi” 19 bin gönüllü ile 6 bin öğrencinin engellerini aşmasına destek oldu.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ENGELLİ KAMPI

2014’ten bu yana Türkiye’nin engelli bireylerine yönelik en geniş kapsamlı yaşama alanı ve Avrupa’nın en büyük outdoor engelli kampı olarak hizmet veren Düşler Akademisi Kaş’ta üç yılda alınan 3 bin başvuru arasından seçilen 840 gönüllü ile bin 200 öğrencinin engellerini aşması sağlandı. Söz konusu gönüllülük çalışmaları, Düşler Akademisi Kaş’ta basın mensupları ve Akademinin öğrenci ile gönüllülerinin yer aldığı bir etkinlikte paylaşıldı.

HERKES GÖNÜLLÜ OLABİLİR

Vodafone olarak sosyal yatırımlara önem verdiklerini belirten Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan şöyle konuştu: “Engelliler için değil, engellilerle birlikte yenilikçi projeler geliştirmeliyiz. ‘Düşler Akademisi’ gibi sosyal girişim projeleriyle onlara hayatta bağımsız olabileceklerini hissettiren modeller sunmalıyız. İşin esası gönüllülük. Bu sebeple Türkiye Vodafone Vakfı’nın projelerinde gönüllülerin katkısına önem veriyoruz ve gönüllülüğü teşvik ediyoruz.”

Y KUŞAĞININ TERCİHİ

Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında engelliler, kadınlar ve çocuklar için önemli sosyal yatırımlar yaptıklarını belirten Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ise, ‘Düşler Akademisi’ projesine toplamda 5 milyon TL hibe ettiklerini belirtti. Engelli şahısların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gönüllülüğün teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Süel, şunları dile getirdi: “Dünya Bağış Endeksi’ne göre, Türk halkının %10’u para bağışında bulunurken, %4’ü gönüllü faaliyetlere katılıyor. Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı verilerine göre ise vatandaşların %2,5 kadarı toplumsal kuruluşlar, %4,2’si de siyasal örgütler için gönüllülük yürütüyor. Özellikle Y kuşağının yeni tercihi, gönüllülük faaliyetlerine katılmak. Düşler Akademisi Kaş, bu anlamda Türkiye’de öncü projelerden oldu.” 

  • ‘Kapımız herkese açık’
  • Sivil toplum kuruluşlarının ana faaliyetlerini oluşturan gönüllü hareketler için en önemli faktörün insan serveti olduğuna dikkat çeken Düşler Akademisi Kurucusu Ercan Tutal, şunları kaydetti: “Akademimizde ‘Değişimin kendisi ol’ çağrısıyla Türkiye’nin her köşesinden gönüllü gençleri ağırlıyoruz. Gençlerimiz, mutlu olabilmek ve mutlu edebilmek için bize katılıyor. Karşılık beklemeden bir şey vermek isteyen, çözümün bir parçası olmak isteyen herkesi bekliyoruz.”

Her hafta 100 gönüllü

Düşler Akademisi Kaş’ta, engelli bireylerin yaşıtları ile sosyalleşmesi üzerine kurulu bir katılım politikası uygulanıyor. Merkezde lise ve üniversite öğrencileri, aileler, sanatçılar, sporcular, özel sektör çalışanları gönüllü olabiliyor. Kaş’taki Alternatif Kamp’a her hafta 15 katılımcı ve 100 gönüllü destek veriyor.
Tecrübelerini paylaştılar

 Gönüllü Sevda: Sabancı Üniversitesi mezunuyum. 3 yıldır burada gönüllülük yapıyorum. Burası yaşantımı değiştirdi, tüketim hayatından üretim dolu hayata geçtim.

 Gönüllü Nigar: Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorum. Buraya gelince çok şey öğrendim. Mutluluğun burada olduğunu keşfettim. Verdiklerimizin karşılığında bir gülümseme almak bile yetiyor bana.

Gönüllü Arda: Koç lisesinde okuyorum. Burada herkes gönüllü olduğu için hiçbir şey yapmacık olmuyor. Yaptıklarımızın eleştirilmemesi ve karşılığını mutlu insanlar görerek almak çok güzel bir duygu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.