Ekonomi Gümrükte ortak POS dönemi

Gümrük işlemlerinde 'ortak POS' uygulaması

Gümrükte ortak POS dönemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve kamu bankalarının katılımıyla yürütülen proje kapsamında, gümrük kapılarındaki kamu tahsilatlarında ortak POS uygulaması hayata geçirilecek. Projenin pilot uygulamasına, bugün Esenboğa Gümrük Müdürlüğü'nde başlanacak.

Haber Merkezi DHA
Foto/arşiv
Foto/arşiv

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sınır kapılarında işlemleri kolaylaştırıp, hızlandırmanın amaçlandığı uygulama ile gümrük kapılarındaki POS cihazlarından kamu tahsilatlarının gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Gümrük noktalarında yapılan tahsilat işlemlerinde yerli ve yabancı tüm kredi kartlarıyla kamu bankalarının debit (ATM) kartlarının geçerli olacağı kaydedilen açıklamada, "Böylece özellikle yoğun tır ve yolcu giriş- çıkışları olan kara hudut kapılarında yığılma olmaması ve tahsilat işlemlerinin daha hızlı yürütülmesi sağlanacaktır. Ayrıca proje kapsamında geliştirilen entegre sistem üzerinden gümrük işlemlerine ait tüm vergiler tahakkuka dayalı olarak tahsil edilebilecektir. Tüm sürecin elektronik ortamda yürütülmesiyle birlikte gelir ve nakit yönetiminde ve gümrük işlemlerinin denetiminde etkinlik artırılmış olacaktır" denildi.

  • Açıklamada, ayrıca bugün itibarıyla Esenboğa Gümrük Müdürlüğü'nde projenin pilot uygulamasına başlanacağı kaydedildi.

Yapı Kredi Bankası'nın ardından Akbank da konutta faizleri indirdi
EKONOMİ
Yapı Kredi Bankası'nın ardından Akbank da konutta faizleri indirdi

Bakanı Pakdemirli: Gençlerimizin cazibeli paketlere ulaşmaması için tek tip paket uygulamasına geçtik
EKONOMİ
Bakanı Pakdemirli: Gençlerimizin cazibeli paketlere ulaşmaması için tek tip paket uygulamasına geçtik

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.