Ekonomi Hattuşada bakır rezervi sevinci

Hattuşa'da bakır rezervi sevinci

Hitit medeniyetinin başkenti Hattuşa'nın bulunduğu Çorum'un Boğazkale ilçesinde özel bir firma tarafından yürütülen çalışmalarda, 2,7 milyon ton bakır rezervi tespit edildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bölgede yürütülen sondaj ve rezerv tespit çalışmaları tamamlandı.
Bölgede yürütülen sondaj ve rezerv tespit çalışmaları tamamlandı.

Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve merkezi İzmir'de bulunan Avod AŞ bünyesindeki madencilik firması tarafından Boğazkale ilçe merkezine yaklaşık 2 kilometre mesafedeki bir bölgede yürütülen sondaj ve rezerv tespit çalışmaları tamamlandı.

Firma yetkililerinden alınan bilgiye göre, maden arazisinde yabancı bir şirkete yaptırılan sondaj ve rezerv tespit çalışmaları sonucu sahada 2,7 milyon ton bakır rezervi tespit edildi.

Osman Tangazoğlu

TURİZME EK GELİR

Bölgeye işleme tesisi kurulması için çalışma yapılacak. Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu, "Türkiye'de, hatta dünyada değerli bir konuma sahip olan Hattuşa'nın bu değerle tekrar gündeme gelmesi daha güzel bir olay oldu" dedi. Boğazkale'nin yaz aylarında artan nüfusunun kış mevsiminde gerilediğine işaret eden Tangazoğlu, "İlçemiz yaz aylarında çok hareketli olsa da kış aylarında nüfus bin 500'e kadar düşüyor. Bakırın işlenmesiyle artık ilçemizde turizm ile inşallah sanayi de gelişecektir" diye konuştu.

Ekonomiye desteği 308 milyara ulaştı
EKONOMİ
Ekonomiye desteği 308 milyara ulaştı

Stokçunun naylon altı zammı
EKONOMİ
Stokçunun naylon altı zammı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.