Ekonomi Hazine tahviline rekor talep

Hazine tahviline rekor talep

Hazine’nin önceki gün düzenlediği tahvil ihalesine gelen talepler rekor kırdı. Uluslararası yatırımcılar 2,5 milyar dolarlık ihaleye 3 katından fazla teklifte bulundu. Hazine tahvillerine gelen talep miktarı, Nisan 2015’den bu yana gerçekleşen en yüksek rakam oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Hazine’nin önceki gün düzenlediği tahvil ihalesine uluslararası yatırımcılardan rekor düzeyde talep geldi. Dolar cinsinden 5 yıl vadeli bir tahvil ihracına Goldman Sachs, HSBC ve JP Morgan aracılık etti. İhraç miktarı 2,50 milyar dolar olan ihaleye yaklaşık 200 yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla teklifte bulundu. Tahvile gelen toplam talep miktarı, Nisan 2015’den bu yana gerçekleştirilen tahvil ihraçları içerisinde en yüksek miktar oldu. Tahvilin %54,4’ü İngiltere, %31,5’i ABD, %9,1’i diğer Avrupa ülkeleri ve %5’i diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı. Türkiye’deki yatırımcılara satış yapılanmaya ihalede gerçekleştirilen takas işlemi sonucu borçlanma işleminin kupon oranının Avro cinsinden karşılığı %3,319 oldu.

Asgari ücretliye ucuz krediyle ev
EKONOMİ
Asgari ücretliye ucuz krediyle ev

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.