Ekonomi Hazine tahviline rekor talep

Hazine tahviline rekor talep

Hazine’nin önceki gün düzenlediği tahvil ihalesine gelen talepler rekor kırdı. Uluslararası yatırımcılar 2,5 milyar dolarlık ihaleye 3 katından fazla teklifte bulundu. Hazine tahvillerine gelen talep miktarı, Nisan 2015’den bu yana gerçekleşen en yüksek rakam oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Hazine’nin önceki gün düzenlediği tahvil ihalesine uluslararası yatırımcılardan rekor düzeyde talep geldi. Dolar cinsinden 5 yıl vadeli bir tahvil ihracına Goldman Sachs, HSBC ve JP Morgan aracılık etti. İhraç miktarı 2,50 milyar dolar olan ihaleye yaklaşık 200 yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla teklifte bulundu. Tahvile gelen toplam talep miktarı, Nisan 2015’den bu yana gerçekleştirilen tahvil ihraçları içerisinde en yüksek miktar oldu. Tahvilin %54,4’ü İngiltere, %31,5’i ABD, %9,1’i diğer Avrupa ülkeleri ve %5’i diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı. Türkiye’deki yatırımcılara satış yapılanmaya ihalede gerçekleştirilen takas işlemi sonucu borçlanma işleminin kupon oranının Avro cinsinden karşılığı %3,319 oldu.

Asgari ücretliye ucuz krediyle ev
EKONOMİ
Asgari ücretliye ucuz krediyle ev
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.