EkonomiHazır giyimde yol haritası hazır

Ekonomi haberleri: Hazır giyim ihracatını ikiye katlamak için yola koyuldu

Hazır giyimde yol haritası hazır

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, "Hazır giyim ihracatını ikiye katlamak için yola koyulduk. 'Dört Dörtlük Plan' ile hazır giyime 16 milyar dolar artı yazdıracağız" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Hazır giyim ihracatını ikiye katlamak için yola koyuldu
Hazır giyim ihracatını ikiye katlamak için yola koyuldu

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyim ihracatını ikiye katlamak için yola koyulduklarını belirterek, "Dört Dörtlük Plan' ile hazır giyime 16 milyar dolar artı yazdıracağız" dedi. Türkiye'de hazır giyim ihracatının dörtte üçünü gerçekleştiren İHKİB'in yeni Başkanı Gültepe düzenlediği basın toplantısında 4 yıllık yol haritasını ve hedeflerini anlattı.

HEDEF 60 MİLYAR DOLARI YAKALAMAK

Gültepe, halen 17 milyar dolar olan hazır giyim ihracatını orta vadede 60 milyar dolara çıkarabilmek için oyun planında değişikliğe gittiklerini söyledi. Gültepe, şunları kaydetti: "Yeni bir oyun kurgulamak ve iş modelimizi değiştirmek zorundaydık. 'Hazır Giyim Sektörü Vizyon Belgesi' ile stratejimizi yeniden belirledik. Başkanlık görevini üstlenir üstlenmez arkadaşlarımla birlikte yeni strateji çerçevesinde 4 yıllık yol haritamızı oluşturan 'Dört Dörtlük Plan'ı hazırladık. Şimdi stratejiyi eyleme dökme, yani iş zamanı..."

Mustafa Gültepe, "Dört Dörtlük Plan"ın birinci başlığını üretimde dönüşümün oluşturduğunu vurgulayarak, önceliği hazır giyimde güçlü bir ekosistem tasarımına vereceklerini ifade etti. Gültepe, diğer başlıkları şöyle sıraladı:

"Ekosistemi geliştirecek ve ileriye taşıyacak kaldıraçlar ikinci başlığımız olacak. Üçüncü adımda tasarımcı-sanayici kazan-kazan iş birliği modelini geliştireceğiz. Bu modeli 'Türk Moda Konseyi ve Uluslararası Tasarım Merkezi' müfredatı üzerine kurgulayacağız. Tasarımcının yarattığı katma değeri sektöre kazandırarak ihracat değerini büyüteceğiz. Dördüncü başlığımızı sektörün küresel arenadaki algısı oluşturacak. Bütün bu çalışmalarla 5 büyük hazır giyim markasının alt yapısını oluşturacağız."

  • ‘İHRACATTA SIÇRAMA BEKLİYORUZ’
  • 3 yıllık durgunluğun ardından hazır giyim ihracatında 2018’e iyi bir başlangıç yaptıklarını anımsatan Gültepe, ilk çeyrekte elde edilen yüzde 11,4’lük artışın geleceğe dair umutlarını arttırdığını söyledi. Gültepe, Türkiye’de ve dünyada olağanüstü bir durum yaşanmaması durumunda, olumlu trendin devam edeceğini ve 4 yılın sonunda hazır giyim ihracatında ciddi bir sıçrama yakalayacaklarını anlattı.

Gençler işbaşı yaptı
EKONOMİ
Gençler işbaşı yaptı

Şenol Güneş’i yaralayan taraftarın ifadesi: İstemeden oldu
Spor

Şenol Güneş’i yaralayan taraftarın ifadesi: İstemeden oldu

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’i yaralayan Fenerbahçe taraftarı polise verdiği ifadede, "Maçın gerginliğiyle elimdeki çakmağı attım. Yaralamak istemedim" dedi.
Avusturya'da iki tren çarpıştı: 54 yaralı
Dünya

Avusturya'da iki tren çarpıştı: 54 yaralı

Avusturya'nın Salzburg kentinin tren garı yakınlarında iki trenin çarpışması sonucu 54 kişi yaralandı. Zürih yönünden gelen trenin kondüktörü Susanne Fried, ORF'ye yaptığı açıklamada, çarpışma nedeniyle vagonlarda bulunan eşyaların düşmesi sonucu insanların yaralandığını belirterek, "Ölüm tehlikesi bulunan yaralımız yok" dedi.
İstanbul'da Cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da Cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma gününde bu hafta da vatandaşlar camileri dolduracak. İstanbul'da Cuma namazı saatleri merak ediliyor. Haberimizde İstanbul'da Cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz...
Olaylı derbi için verilebilecek muhtemel kararlar
Spor

Olaylı derbi için verilebilecek muhtemel kararlar

Ziraat Türkiye Kupası'nda çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki yarı final rövanş maçıyla ilgili kararı, TFF Yönetim Kurulu verecek. İlgili karar Futbol Müsabaka Talimatı'nın 19. maddesine göre alınacak.
En güzel ve anlamlı Cuma mesajları
Gündem

En güzel ve anlamlı Cuma mesajları

En güzel Cuma mesajlarını sizler için hazırladık... Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. 20 Nisan'a özel güncel, anlamlı, resimli güzel Cuma mesajları ve dualarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel Cuma mesajları.