Ekonomiİhracatta miktar ve değer arttı

İhracatta miktar ve değer arttı

İhracat birim değer endeksi, Eylül'de yıllık bazda yüzde 3, ithalat birim değer endeksi de yüzde 8,9 artarken, ihracat miktar endeksi yüzde 5,5 arttı.

Haber MerkeziAA
Dış ticaret endeksleri açıklandı.
Dış ticaret endeksleri açıklandı.

İhracat birim değer endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 3, ithalat birim değer endeksi de yüzde 8,9 yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı.

  • Buna göre, ihracat birim değer endeksi eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı. Endeks, geçen yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,3 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 8,3, yakıtlarda yüzde 17,8 ve imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayisinde yüzde 3,7 yükseldi. Söz konusu endeks üçüncü çeyrekte ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 arttı.

İthalat birim değer endeksi de eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 yükseldi. Endeks söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,4 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 16,4, yakıtlarda yüzde 25,6 ve imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde yüzde 4 arttı. İthalat birim değer endeksi üçüncü çeyrekte de geçen yılın söz konusu dönemine göre yüzde 7,7 yükseldi.

İhracat miktar endeksi yüzde 5,5 arttı

İhracat miktar endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 arttı. Endeks bu dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 17,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 0,7, imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde yüzde 3,4 ve yakıtlarda yüzde 15,9 yükseldi. Üçüncü çeyrekte ihracat miktar endeksi geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 13,8 arttı.

  • İthalat miktar endeksi de eylülde yıllık bazda yüzde 19,9 artış gösterdi. Endeks değeri geçen yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 28,8, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 23,4, imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayisinde yüzde 14,7, yakıtlarda yüzde 20,5 yükseldi. İthalat miktar endeksi bu yıl üçüncü çeyrekte 2016'nın üçüncü çeyreğine göre yüzde 20,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış veriler

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, ağustosta 150,5 olan ihracat miktar endeksi yüzde 6,6 azalarak, eylülde 140,6'ya düştü. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise Eylül 2016'da 137,5 olan ihracat miktar endeksi, yüzde 1,9 artışla Eylül 2017'de 140,1 oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, ağustosta 143,5 olan ithalat miktar endeksi yüzde 4,3 artarak eylülde 149,6'ya çıktı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise geçen yılın eylül ayında 127,8 olan ithalat miktar endeksi yüzde 16,6 artarak Eylül 2017'de 149 olarak gerçekleşti.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve geçen yılın aynı ayında 112,7 olan dış ticaret haddi, eylülde 106,6 oldu. Dış ticaret haddi, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 6,1 puan azalarak 106,3'e indi.

Et ithalatı bitecek
EKONOMİ
Et ithalatı bitecek

Ar-Ge ile yerli üretim atağı
EKONOMİ
Ar-Ge ile yerli üretim atağı

Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı

Yeşil Burun Adaları Milli Takımı oyuncusu Garry Rodrigues, Galatasaray'daki performansıyla göz kamaştırıyor. Bursaspor maçının ilk yarısında 1 gol atan 1 de asist yapan futbolcu sosyal medyada gündem oldu.
Bafetimbi Gomis'ten 'Metin Oktay' selamı
Spor

Bafetimbi Gomis'ten 'Metin Oktay' selamı

Galatasaray'ı Bursaspor karşısında öne geçiren Bafetimbi Gomis, Süper Lig'de 18. golüne ulaştı. Fransız golcü bu golün ardından yaşadığı sevinçle sarı kırmızılı taraftarların bir kez daha gönlünü fethetti.
Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı
Spor

Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı

FIFA menajeri Bayram Tutumlu, Roma'da müthiş bir performans sergileyen ve tüm dikkatleri üzerine çeken Cengiz Ünder hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutumlu, milli futbolcumuz için belirlenen değeri de söyledi.
Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?

Son haftalarda reytinglerde hatırı sayılır bir oran elde eden Sen Anlat Karadeniz TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un tahtını sallıyor mu? Bu soruyu Yeni Şafak Hayat'ın Instagram takipçilerine sorduk. Çıkan sonuçlar bizi şaşırtmadı, takipçiler "Diriliş Ertuğrul" dedi.
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.