Ekonomi İlave istihdam formülü

İlave istihdam formülü

Perakendeciler, KDV, stopaj indirimi ve erken fesih imkanının sağlanması durumunda sektörde olaşacak ilave istihdama dikkat çekiyor. BMD Başkanı Sinan Öncel, “Böylece markalarımız, binlerce boş mağazayı hızla doldurur. 400 bin civarındaki istihdamımızı yüzde 10 arttırıp 40 bin gencimizi iş sahibi yapabiliriz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sinan Öncel
Sinan Öncel

Perakende sektörü temsilcileri yıllardır dile getirdikleri bazı sorunların giderilmesi halinde ilave istihdam sağlanabileceğini ve birçok ekonomik alanda iyileşme görüleceğini dile getirdi. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, "AVM yönetimlerinden ve mağaza sahiplerinden yeni kontratların ilk yıl için ciro kirası üzerinden yapılmasını, süre sonunda iki tarafa da tazminatsız fesih hakkı verilmesini istiyoruz. Devletten ise kiralamalarda artık KDV ve stopaj oranını yüzde 8’e indirmesini, ayrıca Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile tazminatsız erken çıkış tartışmasına kesin çözüm bulunmasını bekliyoruz" dedi.

Öncel, markaların 2019’a verimlilik temelinde yatırım ve büyüme hedefi ile başladığını, ancak kiralamalarda karşılaştıkları olumsuzluklar nedeni ile adım atmakta zorlandıklarını söyledi.

%10’LIK ARTIŞLA 40 BİN KİŞİYE İŞ

Öncel, devletin, AVM yönetimlerinin ve mağaza sahiplerinin markaların önünün açması halinde yıl sonuna kadar mevcut istihdamlarını yüzde 10 arttırıp en az 40 bin genci iş sahibi yapabileceklerini bildirdi. Öncel, BMD Gençlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, markaların 2019’a verimlilik temelinde yatırım ve büyüme hedefi ile başladığını, markaların kiralamalarda karşılaştıkları olumsuzluklar nedeniyle adım atmakta zorlandığını söyledi.

BOŞ MAĞAZALAR HIZLA KİRALANIR

Türk organize perakende sektörünün son 20 yıldaki büyümesinin dünyada "örnek vaka" gösterilecek kadar kıymetli olduğunu vurgulayan Öncel, şunları kaydetti: "Hızlı büyümenin ve markalaşmanın bazı yan etkileri oldu ve şimdi bu yan etkilerin giderilme sürecini yaşıyoruz. Özellikle kiralamalarla ilgili yan etkileri acilen tedavi etmek durumundayız. Tedavi için devletin teşviki ile mağaza sahiplerinin, AVM yönetimlerinin ve markaların ortak akılda buluşması gerekiyor. Taleplerimizin karşılanması halinde AVM’lerdeki ve caddelerdeki binlerce boş mağazayı markalarımız hızla doldurur. Böylece 400 bin civarındaki istihdamımızı yüzde 10 arttırıp en az 40 bin gencimizi iş sahibi yapabiliriz."

REKLAM
  • GİDİŞATIMIZ E-TİCARET
  • Sinan Öncel, üzerinde duracakları bir diğer öncelikli konunun ise online alışveriş olduğunu vurguladı. Dünyada perakende alışverişin yüzde 8’inin internet üzerinden yapıldığını, Türkiye’de bu oranın henüz yüzde 4 düzeylerinde bulunduğunu belirten Öncel, “Yeni dönemde online alışveriş belirleyici olacak. Birçok markamız en yüksek ciroyu online’dan yapıyor” ifadelerini kullandı.
  • SEZON GEÇİŞLERİ İÇİN EK ÇALIŞMA
  • Sinan Öncel, organize perakende sektörünün üniversite öğrencileri için de önemli bir fırsat sunduğunu, markaların sezon geçişlerinde ilave iş gücüne ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, “Biz bu ihtiyacı, üniversite öğrencisi gençlerimizi iş hayatına hazırlamak ve boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirip harçlıklarını kazanabilecekleri bir fırsata dönüştürmek istiyoruz. Markalarımızdan gelen yoğun talep üzerine bu konuda bir çalışma yapıyoruz. Tamamladıktan sonra ilgili taraflarla paylaşacağız” şeklinde konuştu.


Tuz Gölü’ne büyük yatırım
EKONOMİ
Tuz Gölü’ne büyük yatırım

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.