Ekonomi İngiltere Facebooka acımadı Rekor para cezasına çarptırıldı

İngiltere Facebook'a acımadı: Rekor para cezasına çarptırıldı

İngiliz denetim kuruluşu Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), devam eden bir incelemeye ilişkin kurallarına uymadığı gerekçesiyle Facebook'a 50,5 milyon sterlin para cezası verilmesi kararı aldı. CMA'dan yapılan açıklamada, Facebook'un çok sayıda uyarıya rağmen gerekli bildirimlerde bulunmayı reddettiği, dolayısıyla bu tutumun "kasıtlı" olarak değerlendirildiği belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İngiltere Facebooka acımadı: Rekor para cezasına çarptırıldı
Arşiv

İngiliz denetim kuruluşu Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, Facebook'un; Giphy'yi satın almasıyla ilgili soruşturma sırasında CMA tarafından verilen bir emri ihlal ettiği için 50,5 milyon sterlin para cezasına çarptırıldığını belirtti.

Facebook kullanıcısı 1.5 milyar kişinin kişisel verileri satışa çıkarıldı
TEKNOLOJİ
Facebook kullanıcısı 1.5 milyar kişinin kişisel verileri satışa çıkarıldı
  • Açıklamada, CMA'nın satın almaya ilişkin incelemesi devam ederken Facebook'un, Giphy ile operasyonlarını entegre etmediği, süreç içerisinde CMA'yı düzenli olarak bilgilendirmesi gerektiği ancak bu gereklilikleri yerine getirmediği kaydedildi.

'Facebook'un tutumu kasıtlı'

Açıklamada, Facebook'un çok sayıda uyarıya rağmen gerekli bildirimlerde bulunmayı reddettiği, bu nedenle CMA'nın Facebook'un tutumunu "kasıtlı" olarak değerlendirdiği belirtildi.

Facebook çalışanlarının kartları kapıları açmıyor
TEKNOLOJİ
Facebook çalışanlarının kartları kapıları açmıyor

İnceleme devam ediyor

  • Facebook, Mayıs 2020'de, animasyon görsel ve video içerik üreticisi Giphy'i yaklaşık 400 milyon dolar karşılığında satın almıştı. CMA'nın satışa ilişkin incelemesi devam ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.