Ekonomi İnternetten yetkili servis çağırdı dolandırıldı

Yetkili servis dolandırıcılığına dikkat! İnternette bulduğunuz her numarayı yetkili servis diye aramayın

İnternetten yetkili servis çağırdı dolandırıldı

Bursa’da internetten bulduğu telefonu yetkili servis diye arayarak bin 350 lira dolandırıldığını iddia eden şahıs suç duyurusunda bulundu.

Haber Merkezi IHA
Yılmaz Mısır bin 350 lira dolandırıldığını belirterek suç duyurusunda bulundu.
Yılmaz Mısır bin 350 lira dolandırıldığını belirterek suç duyurusunda bulundu.

Yılmaz Mısır (55), yeni taşındığı evindeki şofbenin bozuk olduğunu gördü. Bunun üzerine Mısır, yetkili servisin numarasını internet üzerinden araştırmaya başladı. Bulduğu bir numarayı arayan Mısır’ın evine bir kişi geldi. Cihazı kontrole gelen kişi, 450 liralık masraf olduğunu ifade ederek Mısır’dan para aldı. Bir gün sonra parçayı getiren şahıs, arızanın devam ettiğini ve başka bir parçanın da değişeceğini söyleyerek, 900 lira daha para aldı. Şahsın gelmemesi üzerine şüphelenen Mısır, bir daha numaraya ulaşamadı. Mısır, dolandırıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Evini yeni aldığını ifade eden Mısır, “Suyu açtığımda şofbenin su kaçırdığını gördüm. İnternetten numara araştırdım. Bir numarayı aradım. Birkaç saat sonra arkadaşlarını yönlendirdiler. Cihaza bakıp 450 lira arızanın olduğunu söyledi. Depodan malzemenin çıkması için parçanın parasını verdim. Araştırdığımda o parça 50 liraymış. Bir gün sonra geldiğinde parçaların patladığını söyledi. 900 lira daha para verdim. Bana güven vermişti. Birkaç gün geçti hep aradım ama ulaşamadım” dedi.

Bir anlık dalgınlığına geldiğini anlatan Mısır, “Yetkili servislerin numaraları var. Böyle yanlışlığa ben düştüm. Kimse düşmesin. Ben yetkili servis diye aradım. Ama başıma böyle bir iş geldi. İnternetten şimdi aradığımda numara yok” diye konuştu.

BAKANLIK UYARIDA BULUNMUŞTU

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin, yetkili olmadığı halde telefonda kendini yetkili servis gibi tanıtan; internet sitelerinde, broşürlerde ya da diğer reklam mecralarında yetkili servis olduğu izlenimi uyandıran, servis hizmeti verdiği markaların amblemlerine, logolarına veya ticari unvanlarına yer veren bazı yetkisiz firmalardan hizmet aldığı ve bu nedenle ciddi mağduriyetler yaşadıkları görüldüğünü açıklamıştı.

"Yetkili servis olmadığı halde reklamlarında kendini yetkili servis gibi tanıttığı tespit edilen ya da haksız ticari uygulamada bulunan firmalar hakkında Reklam Kurulu tarafından kapsamlı bir inceleme yapıldı. Bu çerçevede yanıltıcı tanıtım yapanlar hakkında 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında değişen miktarlarda idari para cezası uygulanabileceği açıklandı.


Bakanlık uyardı: Yetkisi olmayana 341 bin TL ceza kesilecek
EKONOMİ
Bakanlık uyardı: Yetkisi olmayana 341 bin TL ceza kesilecek

7 saniyede bir 25 lira ücret kesiliyor
EKONOMİ
7 saniyede bir 25 lira ücret kesiliyor

BDDK'dan sosyal medya uyarısı
EKONOMİ
BDDK'dan sosyal medya uyarısı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.