Ekonomi İranlı turistlere çiçekli karşılama

İranlı turistlere çiçekli karşılama

İran'ın başkenti Tahran'dan Alanya ilçesine gelen ilk turist kafilesi havalimanında çiçeklerle karşılandı. Alanya Belediye Başkanı Yücel "İran'dan gelecek turist sayısının 2-3 kat artacağına inanıyorum"dedi.

Haber Merkezi AA
İran'dan Alanya ilçesine gelen ilk turist kafilesi, havalimanında çiçeklerle karşılandı.

Gazipaşa-Alanya Havaalanına inen uçaktaki 179 İranlı turiste, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ve diğer yetkiler tarafından çiçek takdim edildi.

Belediye Başkanı Yücel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya pazarı ile başlayıp Avrupa'ya da sıçrayan düşüşlerin kendilerini alternatif pazar arayışına sürüklediğini belirtti.

İran'la karşılıklı görüşmelerin meyvelerini almaya başladıklarını dile getiren Yücel, İran halkının Türkiye'yi sevdiğini vurguladı.

Yücel, geçen yıl bir milyon 700 bin İran vatandaşının Türkiye'ye geldiğini ve İran'la ilişkilerin iyi olduğu sürece bu sayının artacağını anlatarak, "İran'dan gelecek turist sayısının 2-3 kat artacağına inanıyorum. Gelen turistleri de müşteri olarak değil, misafirlerimiz olarak görmeliyiz. Bu uçuşların artması ile turizmde istediğimiz noktaya geleceğimiz inancındayım" diye konuştu.

"İran pazarında yüzde 50 artış olacak"

ALTİD Başkanı Sili de İran pazarının Türkiye için önemli bir pazar olduğuna dikkati çekerek, ambargonun kalkmasıyla iki ülkenin ekonomisinin daha da gelişeceğini ifade etti.

İran'ın, Türkiye'yi çok seven bir pazar olduğuna dikkati çeken Sili, "Geçtiğimiz ay İran'da bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmelerin neticesinde de bugün Gazipaşa'ya ilk turist kafilesini taşıyan uçağın inmiş olması, yapmış olduğumuz çabaların bir meyvesi olarak görüyoruz. Pazarda ve Türkiye'de yaşanan gelişmelerden dolayı oluşan eksileri, artı pazarlarda yeni müşteri kazandırarak gidermek istiyoruz. İran pazarında bu yıl için ciddi bir artış görmüyorum ama ilişkilerin başlangıcı noktasında önemli bir gelişme. Bölgeye göre de İran pazarında yüzde 50 artış olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
İçişleri Bakanı Soylu: 368 bin 217 Suriyeli ülkesine geri döndü
Gündem

İçişleri Bakanı Soylu: 368 bin 217 Suriyeli ülkesine geri döndü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, insansız hava aracı unsurlarının yer tespitleriyle bu yıl 363, toplamda bin 144 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ayrıca Bakan Soylu, DAEŞ ve PKK/YPG'ye düzenlenen operasyonlar neticesinde 368 bin 217 Suriyeli'nin ülkesine geri döndüğünü söyledi.
150 yıllık ata tohumlarıyla üretilen pırasa: Dünyada eşi benzeri bulunmuyor
Gündem

150 yıllık ata tohumlarıyla üretilen pırasa: Dünyada eşi benzeri bulunmuyor

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Örenli köyünde, 150 yıllık ata tohumlarıyla üretilen lezzetli pırasanın hasadı yapılıyor. Örenli Köyü Muhtarı Metin Öz, "Pırasayı toptan olarak, Eskişehir, Kütahya, Bursa, İzmir gibi illere vermekteyiz. Simav’da, Kütahya’da, Türkiye’de hatta dünyada eşi benzeri bulunmayan köyümüzün yetiştirdiği pırasa, lezzetiyle ve kalitesiyle bir numaradır" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özlem Hanım'a 'susturun bu kadını' diyecek kadar ahlaksız, edepsizce davranan CHP yetkililerine prim verecek değiliz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özlem Hanım'a 'susturun bu kadını' diyecek kadar ahlaksız, edepsizce davranan CHP yetkililerine prim verecek değiliz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Grup Başkanvekilimiz Özlem Hanım'a 'susturun bu kadını' diyecek kadar ahlaksız, edepsizce davranan CHP yetkililerine prim verecek değiliz. Bir kadın başkanvekilimize ahlaksızca saldıracak kişilere parlamentonun gereken cezayı vermesi gerek. Bunlar kuru özürle geçiştirilecek şeyler değil" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.