Ekonomi İş adamlarına Amerika çağrısı

İş adamlarına Amerika çağrısı

Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde müthiş bir potansiyel olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Harika coğrafya, güzel insanlar. İş adamlarımızın buraya odaklanmaları, Türkiye’nin ileriye dönük hedefleri açısından son derece önemli” çağrısında bulundu. Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan ilgi ve sevginin ticari işbirliğine dönüşmesi için çalıştıklarını kaydeden Oktay, Küba’nın Türkiye ile ortak ilaç üretmeyi teklif ettiğini belirterek, “Özellikle, biyoteknoloji ve ilaç üretimi konusunda ciddi ilerleme sağladıkları 1-2 alan var” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fuat Oktay (Soldan 3) ve Miguel Diaz Canel (Soldan 4)
Fuat Oktay (Soldan 3) ve Miguel Diaz Canel (Soldan 4)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun yemin töreni kapsamında bulunduğu Venezuela’dan ayrılırken gerçekleştirdiği temaslara ilişkin açıklamalarda bulundu. Oktay, 94 ülkeden temsilcilerin katıldığı bir yemin töreniyle Maduro’nun göreve başladığını söyledi. Oktay, Venezuela ve Türkiye’nin ilişkilerinin özellikle son dönemde çok yoğun geliştiğini, iki tarafın da çok farklı sektörlerde işbirliği geliştirme çabasında olduğunu söyledi.

ERDOĞAN’IN SON ZİYARETİ TÜRKİYE’YE İLGİYİ ZİRVEYE ÇIKARDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Venezuela ziyareti ile ilişkilerin zirveye taşındığını vurgulayan Oktay, “Venezuela ile birçok anlaşma yaptık. Ziyaretimiz kapsamında o anlaşmaların hangi aşamada olduğuyla alakalı çalışmalarda bulunduk. En önemlisi de anlaşmaların üzerine inşa edeceğimiz farklı sektörlerdeki fiili işbirliğinin gerçekleştirilmesine dönük karşılıklı istişarelerimiz oldu” dedi.

HANGİ ALANLARDA İŞBİRLİĞİ OLUR

  • Oktay, temasları kapsamında Venezuela Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez ile maliye, dışişleri ve turizm bakanlarıyla kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiğini vurguladı. Venezuela’da Türkiye açısından işbirliği gerçekleştirilecek çok önemi alanların olduğuna dikkati çeken Oktay, “İş dünyamıza seslenmek istiyorum. Madencilik öncelikli olmak üzere tarım, hayvancılık turizm, gıda ve enerji dahil çok farklı sektörlerde işbirliği geliştirme şansımız var. Bir yıl öncesinde 100 milyon dolar civarında olan toplam ticaret hacmimizi 2018 yılında 1 milyar doları aştı. Biz bunun sürdürülebilir ve kalıcı bir şekilde ileri taşınması için neler yapabileceğimizi istişare ettik. Buradaki iş adamlarımızla görüşme fırsatımız oldu. Gelecek yıllarda Venezuela ile olan ilişkilerimizi çok daha üst seviyeye taşıyor olacağımıza yürekten inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİYİ TİCARETE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

Surinam Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile görüştüklerini, Nikaragua Devlet Başkanı, İran, Rusya ve Filistin temsilcileriyle sohbet etme imkanı bulduklarını vurgulayan Oktay, şunları kaydetti: “Latin Amerika’da, Karayip ülkelerinde ağır bir kimlik olan Ralph Gonzales ile görüştük. Onlar da Cumhurbaşkanımızı ağırlamak istiyorlar. Latin Amerika ve Karayipler’de Türkiye’ye ve özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı yoğun bir ilginin, sevgi yumağının oluştuğunu gördük. Bunu ekonomik ve ticari işbirliğine nasıl dönüştürebiliriz onun gayreti içindeyiz. Bu ziyaret buna da vesile oldu. Son derece verimli bir ziyaret oldu. Müthiş bir potansiyel var Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde. Harika coğrafya, güzel insanlar. İş adamlarımızın buraya odaklanmaları Türkiye’nin ileriye dönük hedefleri açısından son derece önemli.

  • CİDDİ FIRSATLAR VAR
  • Fuat Oktay ve Nicolas Maduro
  • Yemin töreni kapsamında Karakas’a gelen liderler ile de görüşme fırsatı bulduklarını anlatan Oktay, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel ile bir araya geldiklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye davetini Canel’e ilettiklerini ifade etti. Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde ciddi bir fırsatın olduğunun altını çizen Oktay, Canel’in Türkiye’ye en kısa sürede gelmek istediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takvimine göre bu ziyareti ayarlayacaklarını söyledi.

BOLİVYA İŞBİRLİĞİNE HAZIR

Bolivya Devlet Başkanı Juan Eva Morales Ayma ile görüştüğünü dile getiren Oktay, ekonomik ve ticari işbirliğinden FETÖ ile mücadeleye kadar her konuda işbirliğine hazır, Türkiye ile güçlü ilişki kurmak isteyen bir devlet başkanı gördüklerini bildirdi. Oktay, Morales’e de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetini ilettiklerini, yılın ilk 3 ayı içinde Türkiye’yi ziyaret etmek istediklerini, bu ziyareti de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takvimine göre ayarlayacaklarını belirtti.

Fransa'da sarı yelekliler 9'uncu haftada da sokaktaydı
DÜNYA
Fransa'da sarı yelekliler 9'uncu haftada da sokaktaydı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.