Ekonomiİşsizlik artık tek hanede

İşsizlik artık tek hanede

Türkiye İstatistik Enstitüsü'nün (TÜİK) Şubat ayında yüzde 10,9 olarak açıklığı işsizlik oranının Marttan itibaren ekonomide başlayan canlanma ile 9,8'lere gerilediği görülüyor.

Cahit SaraçoğluYeni Şafak
TOBB-ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) “Haziran 2016 Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri” çalışmasını tamamladı. Çalışmaya göre Mart dönemi işsizlik oranının 1,1 puan azalarak yüzde 9,8, tarım dışı işsizlik oranının ise 0,8 puan azalarak yüzde 11,9 seviyesine inmesi bekleniyor. Benzer şekilde, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının da 0,2 puan azalarak yüzde 11,7 seviyesini göreceği tahmin ediliyor. Bunun yanında, söz konusu dönemde istihdam oranının da 0,6 puan artarak %45,9'a çıktı.

EKONOMİDEKİ CANLANMA ETKİLİ

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, işsizlikteki düşüş eğiliminin ekonomideki canlanmayla beraber keskinleşeceğini belirterek, şöyle dedi: “Martta ihracat, Şubata göre %3 artarken, yatırım (sermaye) malları (taşımacılık hariç) ithalatı %23, hammadde ithalatı ise %11 oranında arttı. Tüm bu göstergeler ekonomide bir canlanma olduğuna ve Martta da bunun işsizlik verilerine belirgin şekilde olumlu yansıyacağına işaret ediyor.”
TSK'dan dev tatbikat
Gündem

TSK'dan dev tatbikat

Türk silahlı Kuvvetleri (TSK), 12’nci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Bölük Timi Tam Birlik Atışlı Arazi Tatbikatı yapıldığını açıkladı.
Hindistan'da düğün hediyesi paket patladı: 2 ölü
Hayat

Hindistan'da düğün hediyesi paket patladı: 2 ölü

Hindistan'da düğün hediyesi olarak gönderilen paketin patlaması sonucu damat ve büyükannesi öldü, gelin ise ağır yaralandı.
Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı
Spor

Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı

Beşiktaş'tan Premier Lig takımlarından Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Watford maçına 57. dakikada dahil oldu. Milli futbolcunun oyuna girdiği sırada deplasman tribününde bulunan Evertonlular, başarılı oyuncuya alkışlarla destek verdi. Cenk'in oyuna girmesinden 22 dakika sonra golü yiyen maviler, son saniyede milli futbolcuyla çok önemli bir fırsattan yararlanamadı.
Burak Yılmaz'dan Bafetimbi Gomis mesajı
Spor

Burak Yılmaz'dan Bafetimbi Gomis mesajı

Trabzonspor'un milli yıldızı Burak Yılmaz, Alanyaspor'u 2-1 yendikleri maçtan sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu. Alanyaspor'un durumunu bildiklerini ancak "Sahada babanı bile tanımayacaksın" diyen tecrübeli golcü, Bafetimbi Gomis'in gol krallığı yürüyüşü hakkında ilginç bir değerlendirme yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta partisinin 6. olağan il kongresinde konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadelede sivilleri vurduğu iddialarına "Vicdansızlar, ahlaksızlar, edepsizler bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var" ifadeleriyle tepki gösterdi. Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sefer görev emri olanlar göreve hazır olsun ama şu anda ihtiyaç yok" diye konuştu.