Ekonomi İstanbul finansta 15 basamak yükseldi

İstanbul finansta 15 basamak yükseldi

İstanbul, Küresel Finans Merkezleri Endeksi'nde 6 sıra yükseldi. Mart 2019 dönemine göre 21 puan artışla puanını 641’e çıkaran İstanbul, 104 finans merkezinin sıralandığı bu endekste 53'üncü sıraya yerleşti. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, “Finans Ofisi’nin kurulmasından bu yana yaptığımız çalışmalar ile küresel finans merkezleri arasında 15 sıra birden yükseldik” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İstanbul'un Ümraniye- Ataşehir arasındaki bölgede inşe edilen İstanbul Finans Merkezi'nin 2022 yılında açılması planlanıyor. Merkezi’n anlatılması için dünyada finans merkezleri sıralamasını yapan firmayla geçtiğimiz aylarda Londra’da anlaşma yapılmıştı.
İstanbul'un Ümraniye- Ataşehir arasındaki bölgede inşe edilen İstanbul Finans Merkezi'nin 2022 yılında açılması planlanıyor. Merkezi’n anlatılması için dünyada finans merkezleri sıralamasını yapan firmayla geçtiğimiz aylarda Londra’da anlaşma yapılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Küresel Finans Merkezleri Endeksi’nde (GFCI) İstanbul'un pozisyonunun Eylül 2019'da 6 sıra birden yükselerek 53'üncü sıraya çıktığını duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi'nden yapılan açıklamada, Londra merkezli Z/Yen Şirketler Grubu tarafından yılda 2 kez yayınlanan ve küresel finans merkezleri sıralamasında temel olarak kabul edilen Küresel Finans Merkezleri Endeksi (GFCI) Eylül 2019 sıralamasında İstanbul'un 6 sıra birden yükselerek 53’üncü sıraya çıktığı belirtildi.

Dünya genelinde dikkate alınan endekse göre İstanbul'un, Mart 2019'da 59'uncu, Eylül 2018’de ise 68'inci sırada olduğu hatırlatılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin koordinasyonu ile yürütülen çalışmalar neticesinde, 2019 yılı içerisinde İstanbul, finans merkezleri arasında 15 basamak yukarıya taşınmış oldu. İstanbul Finans Merkezi’nin puanı Mart 2019 dönemine göre 21 puan artarak 641 puana yükseldi” denildi.

EYLEM PLANININ AÇIKLANMASI İVME KAZANDIRDI

Ofisin açıklamasında, şu bilgilere yer verildi: “Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, diğer uluslararası finans merkezleriyle yaptığı görüşmeleri, yurt içi ve yurt dışında yaptığı çalışmaları ve 11-12 Haziran 2019 tarihinde geniş bir katılımla düzenlenen İFM Çalıştayı ile birlikte ‘İstanbul Finans Merkezi Eylem Planı’nı oluşturmaktadır. Aynı zamanda Ümraniye’de devam eden inşaat süreci ile ilgili olarak Türkiye Varlık Fonu ile birlikte çalışmaktadır. Bu çalışmaların tamamlanması akabinde 2022 yılı başında açılacak İFM bölgesi ile İstanbul’un bu endekste daha yukarı seviyelerde yer alacağı öngörülmektedir.”

"ASYA ÜLKELERİ YÜKSELİŞTE"

Açıklamada, Nanjing ve Hangzhou’nun da eklenmesiyle 104 finans merkezinin sıralandığı bu endekste ilk 5 sıranın değişmediği fakat bu sıralarda yer alan finans merkezleri puanlarının düştüğüne işaret edilerek, "Asya ülkelerinde bulunan finans merkezlerinin yükselişte olduğu görülen endekste, Dubai 4 basamak atlayarak ilk 10’a girmiştir. Bir önceki endekste 'Brexit süreciyle ilgili olarak da Paris, Lüksemburg, Frankfurt, Zürih ve Dublin’in süreçten olumlu yönde etkilenebileceği' bilgisi geçerken en son yayınlanan endekste Paris dışında Avrupa ülkelerinin düşüşte olduğu görülmektedir. Yine önceki endekste ilk 10’da yer alan Zürih ve Frankfurt ise bu endekste 14. ve 15. sıraya gerilemiştir” denildi.

Raporda, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesi'nde bulunan 14 finans merkezinin 12’sinin puanlarında artış olduğu, Nur Sultan’ın (eski adıyla Astana) bölgede birinci, devamında ise İstanbul’un ikinci sıraya yerleşti.

İstanbul hak ettiği yere ulaşacak

  • Göksel Aşan
  • Açıklamada rapora ilişkin görüşlerine yer verilen Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, şunları kaydetti: “Finans Ofisi’nin kurulmasından bu yana yaptığımız çalışmalar ile küresel finans merkezleri arasında 15 sıra birden yükseldik. Sayın Cumhurbaşkanımız'ın talimatları ile çalışmalarımız devam ediyor. Geniş kapsamlı çalıştay ve toplantılarımız sonrasında, hazırlık çalışmaları devam eden ‘İstanbul Finans Merkezi Eylem Planı’mızın uygulamaya geçmesiyle bu sıralamada İstanbul hak ettiği yere ulaşacaktır.”

Tekstil ihracatta çıtayı yükseltti
EKONOMİ
Tekstil ihracatta çıtayı yükseltti
PKK mutabakatta saldırdı: Bir şehit!

PKK mutabakatta saldırdı: Bir şehit!

MSB: Meşru müdafaa kapsamında gerekli karşılık verildi.
Bir hafta önce boşanmışlardı

Bir hafta önce boşanmışlardı

​Boşandığı eşinin de içinde bulunduğu araca kurşun yağdırdı.
Türkiye’nin yanındayız

Türkiye’nin yanındayız

​Pakistan Milli Meclis Başkanı Esad Kayser, Yeni Şafak'a konuştu.
Hepsi<br>gidecek buradan

Hepsi
gidecek buradan

​Akçakale yerlisi Hüsnü dede, sınır hattında yaşadıklarını anlattı.
Ya gidecekler<br>ya ölecekler

Ya gidecekler
ya ölecekler

​​Ankara'nın Washington tarafına verdiği süre salı akşamı doluyor.
Cepte sahte<br>uygulamaya dikkat

Cepte sahte
uygulamaya dikkat

​Kullanıcıların kredi kartı şifrelerine kadar ele geçiriyorlar.
Beşiktaş tat vermiyor

Beşiktaş tat vermiyor

Beşiktaş bu sezon ligde oynadığı 4 deplasman maçını da kazanamadı.
Akyazı'da<br>'fırtına' koptu

Akyazı'da
'fırtına' koptu

​Trabzonspor sahasında Gaziantep'i 4-1 mağlup etti.
Hacire ananın mutlu günü

Hacire ananın mutlu günü

​Evlat nöbetinin simge ismi, oğlunu evlendirdi.
Buz tutmuş<br>kasaba:  Oymyakon

Buz tutmuş
kasaba: Oymyakon

Hava sıcaklığı rekoru eksi 65 derece ile kırıldı.

Eski Alman bakandan itiraf

Eski Alman bakandan itiraf

​'Kürtler en iyi müttefikimizdi Batı olarak onları kullandık'.
Çifte standart

Çifte standart

Cenk Şahin'i kadro dışı bırakan Pauli, terör örgütüne destek verdi.
Erdoğan'dan<br>asker selamı

Erdoğan'dan
asker selamı

​Kahraman Mehmetçiğe Kayseri'den selam durdu.
PYD'nin kimyasal <br>silah tiyatrosu

PYD'nin kimyasal
silah tiyatrosu

Terör örgütü TSK yaptı dedi gerçek kısa sürede ortaya çıktı.
Olmazsa<br>başlarını ezeriz!

Olmazsa
başlarını ezeriz!

Erdoğan'dan çok sert 120 saatlik mutabakat uyarısı.
Sözler tutulmazsa <br>harekata devam edeceğiz

Sözler tutulmazsa
harekata devam edeceğiz

​Milli Savunma Bakanı Akar'dan Barış Pınarı açıklaması.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.